Kapat
Microsoft Discord Satın Alımı Konuşuluyor!
Haberler 0

Microsoft Discord Satın Alımı Konuşuluyor!

Microsoft Discord satın alımı kulislerde dolaşmaya başladı. Oyun odaklı bir konuşma aracı arayan Xbox tarafı gözünü Discord’a dikti.

Microsoft’un oyun tarafına yaptığı yatırımlar hız kesmeden devam etmekte. Öncelikle Bethesda’yı satın almak suretiyle kendisi adına daha fazla oyun geliştirilmesine vesile olan firma şimdi de PC tarafına yoğunlaşmak istiyor. Fakat elbette ki Microsoft’un tek amacı PC tarafındaki oyunculuğu geliştirmek değil. Zira halihazırda Microsoft servisleri canlı konuşma olarak Skype kullanmakta ve ilgili yazılım oyuncular için geliştirilmiş bir ürün değil. Dolayısıyla da gerek PC ve gerek konsol tarafından oyuncular için geliştirilen yazılımlar kullanılıyor.

Bu noktada en çok öne çıkan program da Discord. Discord, uzun zamandır stabil bir hizmet veren, güvenli ve oyuncu odaklı diyalog programı. Hemen hemen her oyuncu Discord’u kullanmakta. Bu da ilgili yazılıma ciddi bir pazar payı vermekte. Görünen o ki Microsoft bu konuda da Bethesda formülünü uygulamak istiyor. Sıfırdan bir oyuncu odaklı ses ağı oluşturmak yerine direkt olarak Discord’un satın alınması iyi bir fikir. Fakat bu satın alımın son derece maliyetli olacağını da tahmin ediyorsunuzdur. Discord an itibariyle eşi ve benzeri olmayan bir platform. Bu durum da değerini ciddi oranda katlamakta.

Microsoft Discord Satın Alımı Mümkün

The Verge’ün haberine göre Epic Games ve Amazon da bu konu ile alakalı olarak daha önce Discord ile konuşmuştu. Özellikle oyun platformuna iyi bir giriş yapmak isteyen Amazon’un bütün sınırları zorladığı düşünülüyor. Fakat ne yazık ki satın alım hakkında bir anlaşmaya varılamadı. Uzmanlara göre Discord’un değeri 10 milyar doların üzerinde. Sadece tek bir platform adına herhangi bir markanın direkt olarak 10 milyar doların üzerinde bir rakam vermesi de son derece zor. Belki günümüz pandemi şartları olmasaydı bu satın alım gerçekleşebilirdi.

Microsoft Discord satın alımı hususunda şartları zorlamaya devam edecek. Gelen duyumlara göre Xbox CEO’su Phil Spencer, Discord’un kendi bünyelerine katılmasını ve Xbox markası altında hizmet vermesini canı gönülden istemekte. Uzun vadede bu işin nasıl sonlanacağını hep beraber göreceğiz.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir