Kapat
RAM Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? Doğru Seçim Nasıl Olmalı?
Donanım 0

RAM Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? Doğru Seçim Nasıl Olmalı?

RAM alırken nelere dikkat edilmeli? Bellek tipleri arasındaki farklar nelerdir? Bu soruları sizler için bütün ayrıntılarıyla cevaplıyoruz.

Bilgisayar bileşeni alırken dikkat edilmesi gereken birçok husus mevcut. Bu hususlar anakart, ekran kartı, işlemci, kasa, güç kaynağı ve benzeri derken uzayıp gidebilir. Aynı zamanda sistem toplarken bellek seçimine de çok dikkat edilmeli. Belleklerin bir diğer adı da RAM’dir. Eğer yanlış bir bellek seçimi gerçekleştirirseniz ne yazık ki bilgisayarınızdan uzun vadede beklediğiniz verimi alamazsınız. Bu bağlamda bellek seçimi yeni bir sistem toplayan kullanıcıların en çok dikkat etmeleri gereken hususlardan bir tanesi. Piyasada birçok bellek alternatifi mevcut. Bu alternatiflerden kendi cihazınız için doğru olanı seçmek de sanılanın aksine pek de zor değildir.

RAM Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

  • Bellek kapasitesi
  • Saat hızı
  • Marka ve model
  • Soğutma sistemi
  • Çift Kanal Bellek

Sistem toplama esnasında birçok bellek markasını görmeniz mümkün. Samsung, Kingston, HyperX, ADATA, XPG ve benzeri derken bu markalar uzayıp gidebiliyor. Lakin ilgili markalar arasından doğru modeli seçmek çok önemlidir. Zira doğru modeli seçmediğiniz takdirde bilgisayarınızın potansiyeline erişmeniz olanaksız olur. Çünkü unutmayın ki işlemciniz ve bilgisayarınız ön bellek depolaması olarak direkt RAMleri kullanır. Dolayısıyla yetersiz, yavaş ya da sisteminizle uyumsuz bir bellek tercihi yaparsanız ön bellek depolamasında sorunlar meydana gelir. Bunun sonucunda da cihazınızda gerek takılmalar, gerek yavaşlamalar ve hatta gerekse açılmama problemleriyle karşı karşıya kalabilirsiniz.

Bellek Kapasitesi

RAM alırken nelere dikkat edilmeli sorusunun ilk cevabı bellek kapasitesidir. Alacağınız belleğin kapasitesi çok önemli. Günümüzde gerek gündelik işler ve gerekse oyunlar için en az 16GB RAM önerilmekte. Dolayısıyla yeni nesil bir laptop ya da bilgisayar alacakların muhakkak 16GB RAM tercih etmelerini öneriyoruz. Kimi bilgisayarlar 8GB RAM ile gelebiliyorlar. Eğer alacağınız sistem ucuzsa 8GB RAM modelli bir cihaz alabilir ve sonrasında bu cihaza bir 8GB RAM daha takarak 16GB RAM takviyesi gerçekleştirebilirsiniz. Gündelik işler için 16GB RAM uzun seneler boyunca yeterli olacaktır.

Saat Hızı

Her bir belleğin işleme saati adına belirli bir hızı bulunmaktadır. Bellekler bu saat hızları ile birlikte çalışırlar ve bu hızlara göre hareket ederler. İlgili hızlar anakartınızın destek seviyesine göre değişebilmekte. Dolayısıyla anakartınızın desteklediği maksimum saat hızına yakın bir belleği tercih etmenizi öneriyoruz. Eğer anakartınız 3000MHz ve üzeri bellek destekliyorsa 3000MHz ya da üzeri bir bellek satın alın. Anakartınızın destek seviyesi bu oranlardan düşükse de maksimum destek seviyesine erişmeye çalışın. Özellikle AMD işlemcilerde bellek saat hızlarının büyük önem arz ettiklerini bilmekteyiz. Bu noktadaki skalanızı 3000MHz olarak tanımlayabilirsiniz. RAM alırken nelere dikkat edilmeli hususunda gerek gündelik kullanım, gerek ofis işleri, gerek rendering işleri ve gerekse oyunlar için bellek hızları büyük önem arz etmekte.

Marka ve Model

Marka ile model seçiminizi her zaman düzgün yapmanızı öneriyoruz. Zira bilinmeyen markalar ne yazık ki belleklerinin içerisinde bilinmeyen üreticilerden alınan depolama birimlerini kullanmaktalar. Bu depolama birimleri de bağlantı hızları ve verimlilik konusunda sorunlar yaratabilmekte. Fakat güvenli ve bilindik markalarda durum böyle değildir. Bu tip markalar genellikle Samsung ve Hynix gibi piyasada yıllardır var olan üreticilerle çalışırlar. Bu noktada size tavsiyemiz her zaman bilindik markalardan şaşmamanız yönünde olacak. Kingston, Asus, GeIL, XPG ve benzeri birçok bellek markası mevcut. Bu bellek markalarından en güvendiğiniz ve forumlarda en çok övülen seriyi gönül rahatlığıyla satın alabilirsiniz.

Soğutma Sistemi

Belleklerin kendi üzerlerinde soğutma sistemine sahip olduklarını biliyor muydunuz? Bilmiyorsanız da öğrenmiş oldunuz. Bellekler kendi üzerlerinde soğutma sistemlerine sahiptirler. Üstelik bu soğutma sistemleri bellekler tarafınca aktif olarak kullanılırlar. Bu bağlamda kaliteli bir soğutmaya sahip bellek almanız her zaman sağlıklı olacaktır. Büyük kasası ve geniş yapısı olan bellekler genellikle en iyi soğutma çözümlerini sunan ürünler olmakta. Bu bağlamda sizlere tavsiyemiz ilgili modellere yönelmeniz şeklinde diyebiliriz. Eğer birkaç model ya da iki model arasında kaldıysanız da tek yapmanız gereken YouTube karşılaştırmalarına göz atmak. YouTube üzerinde bulunan bellek karşılaştırmaları ile siz de hangi modelin daha soğuk ve verimli çalıştığını öğrenebilirsiniz. RAM alırken nelere dikkat edilmeli hususunda en önemli tavsiyemiz soğutmadır.

RAM Alırken Nelere Dikkat Edilmeli: Çift Kanal Bellek

Birçok kullanıcının tek bir bellek modeli satın almak suretiyle kullanım yaptığını görmekteyiz. Oysa ki bu yöntem son derece yanlıştır. Her zaman çift kanal bellek metodunu izlemenizi ve bu metoda göre satın alım gerçekleştirmenizi öneriyoruz. Eğer 16GB RAM alacaksanız 2 adet 8GB RAM alarak bu işlemi gerçekleştirin. Aynı şekilde 8GB RAM alacaksanız da 2 adet 4GB RAM, 32GB için de 2 adet 16GB RAM tercih edin. Böylece anakartınıza çift kanal şeklinde bağlanması söz konusu olan bellekler daha performanslı çalışırlar. Fakat bu noktada dikkat etmeniz gereken husus alacağınız bellekleri mutlaka aynı marka ve seri şeklinde tercih etmeniz olacak. RAM alırken nelere dikkat edilmeli sorusunda çift kanal hususu büyük önem taşıyor.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir