Kapat
Akıllı Telefonlarda Yaşanan Aşırı Isınma Sorunu Nasıl Çözülür?
Mobil 0

Akıllı Telefonlarda Yaşanan Aşırı Isınma Sorunu Nasıl Çözülür?

Günün her anında yanımızda olan akıllı telefonlar zaman zaman ısınma sorunları ile karşılaşmamıza neden olabiliyor. Peki akıllı telefonlarda yaşanan aşırı ısınma sorunu nasıl çözülür?

Uzun süre yoğun işlem gücü gerektiren uygulamalar çalıştırdığınızda akıllı telefonunuzun her zamankinden daha fazla ısındığını fark etmiş olabilirsiniz. Bu çoğu zaman normal bir durum olsa da bazı zamanlar ileride yaşanabilecek ya da halihazırda yaşanan problemlerin habercisi olabilir. Peki bu durumda akıllı telefonunuz için ne yapabilirsiniz? İşte cevabı!

Akıllı Telefonlarda Yaşanan Aşırı Isınma Sorunu Nasıl Çözülür?

Akıllı telefonunuzun aşırı ısınmasının birden farklı sebebi olabilir. Fazla ısınma cihazınıza zarar vermeden bu sorundan kurtulmak oldukça önemlidir. Bu nedenle ısınma sorununu fark ettiğiniz andan itibaren çözüm aramak akıllı telefonunuzu en az hasar ile kullanmaya devam etmenize yardımcı olabilir.

Cihazınızın aşırı ısınmasının başlıca sebepleri şunlardır:

  • Aşırı Yüksek Hava Sıcaklığına Bağlı Isınmalar
  • Yanlış Kılıf Tercihine Bağlı Isınmalar
  • Sürekli Kamera Kullanımına Bağlı Isınmalar
  • Orijinal Olmayan Batarya ya da Şarj Adaptörüne Bağlı Isınmalar
  • Kötü Amaçlı Yazılıma Bağlı Isınmalar
  • Yüksek Performans Gerektiren Uygulamalara Bağlı Isınmalar

Aşırı Yüksek Hava Sıcaklığına Bağlı Isınmalar

Hava sıcaklığının aşırı yüksek olduğu bölgelerde akıllı telefonlar kendilerini soğutmakta ve kararlı çalışmakta zorluk yaşarlar. Aynı durum aşırı soğuk ortamlar için de geçerlidir. Bu nedenle akıllı telefonunuzu ideal sıcaklık değerlerinde kullanmak için ortam sıcaklığı oldukça önemlidir.

Yanlış Kılıf Tercihine Bağlı Isınmalar

Her bir akıllı telefon modeli için birbirinden farklı onlarca, hatta yüzlerce kılıf bulunmaktadır. Orijinal olmayan, doğru tasarlanmamış kılıflar akıllı telefonunuzun ısınmasına yol açabilir. Bu nedenle kılıf tercih ederken cihazınızı aşırı sıkı bir şekilde sarmadığından ve orijinal olduğundan emin olmak gerekir.

Sürekli Kamera Kullanımına Bağlı Isınmalar

Günümüzde tanıtılan güncel akıllı telefon modellerinde oldukça yüksek kamera çözünürlüklerine rastlamak mümkündür. Özellikle güncel akıllı telefonlarda kullanılan yüksek çözünürlüklü kameralar yüksek performans gücüne ihtiyaç duymaktadır. Bu nedenle akıllı telefonunuzun kamerasını uzun süre kullanmak cihazınızın aşırı ısınmasına neden olabilir.

Orijinal Olmayan Batarya ya da Şarj Adaptörüne Bağlı Isınmalar

Akıllı telefonlarda yaşanan aşırı ısınma sorunlarının başlıca sebeplerinden bir tanesi orijinal olmayan batarya ve şarj adaptörü kullanılmasıdır. Orijinal olmayan batarya ve şarj adaptörleri cihazınızın aşırı ısınmasına neden olabilir. Aynı zamanda orijinal olmayan ürünler kullanmak patlama tehlikesi nedeniyle oldukça tehlikelidir.

Hızlı şarjı destekleyen akıllı telefonların şarj esnasında bir miktar ısınması normal bir durumdur. Aşırı ısınma oluyorsa en kısa sürede sorunun çözüme kavuşturulması gerekmektedir.

Kötü Amaçlı Yazılıma Bağlı Isınmalar

Akıllı telefonunuzu işgal eden kötü amaçlı yazılımlar da cihazınızın ısınmasına neden olan başlıca sebeplerden bir tanesidir. Telefonunuzu fabrika ayarlarına döndürmek ya da daha kesin bir çözüm için yeni bir yazılım yüklemek virüslerden kurtulmanıza ve ısınma sorununu çözmenize yardımcı olabilir.

Yüksek Performans Gerektiren Uygulamalara Bağlı Isınmalar

Akıllı telefonunuzun ısınmasına neden olabilecek son neden ise yüksek performans gerektiren uygulamalardır. Özellikle oyunlar donanımlarınızı yoğun bir şekilde meşgul edeceği için uzun süreli kullanımda ısınmalar görmek mümkündür.

Bu rehber yaşadığınız sorununun çözümü için size yardımcı oldu mu? Görüşlerinizi bizimle paylaşmayı unutmayın.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir