Kapat
XAPK Nedir? XAPK Dosyaları Zararlı Mı? PC’de Nasıl Açılır?
Android 0

XAPK Nedir? XAPK Dosyaları Zararlı Mı? PC’de Nasıl Açılır?

Android kullanıcılarının son zamanlarda sıkça karşılaştığı XAPK Nedir? XAPK Dosyaları Zararlı Mı? PC’de Nasıl Açılır? Tüm soruların cevabı rehberimizde!

Akıllı telefon dünyasının en çok tercih edilen işletim sistemlerinden Android, açık kaynak kodlu yapısı ile milyonlarca akıllı telefonda çalışmaya devam ediyor. Son zamanlarda Android telefonuna uygulama yüklemek isteyenler daha önce hiç görmedikleri bir dosya uzantısı ile karşılaşabiliyor. Uzun yıllar Android kullanan ve APK dosya uzantısına aşina olan kullanıcıların aklına XAPK nedir sorusu gelebiliyor. Peki aslında XAPK ne?

XAPK Nedir? XAPK Dosyaları Zararlı Mı? PC’de Nasıl Açılır?

Android telefon kullanıcılarının akıllarında soru işareti oluşturan XAPK, APK ve OBB dosyalarından oluşan bir uygulama paketidir. Doğru hazırlanmış bir XAPK dosyası, uygulamanın kaynak kodlarını içeren APK dosyasından ve bu uygulamaya bağlı verileri bünyesinde barındıran OBB dosyalarından oluşur. Her iki veriyi de içerisinde barındıran pakete ise XAPK adı verilir.

XAPK dosyaları için de APK dosyalarında olduğu gibi tamamen zararlı demek mümkün değildir. Bu dosyaları güvenli ya da zararlı yapan indirdiğiniz kaynaktır. Bu nedenle güvenli kaynaklardan indirdiğiniz XAPK dosyaları zararlı değildir. Bunun için uygulama indirdiğiniz kaynakları doğru seçmek büyük önem arz etmektedir.

XAPK dosyalarını bilgisayarda açmak isteyen kullanıcıların şu yolu takip etmesi gerekmektedir:

  1. XAPK Installer uygulamasını cihazınıza yükleyin.
  2. Yukarı kısımda yer alan menüden Scan SD Card seçeneğine dokunun.
  3. Listelenen APK ve XAPK dosyalarını seçerek yükleme işlemine başlayın.

XAPK uygulama uzantısı ile ilgili rehberimizin sonuna geldik. Bu rehberi faydalı bulduysanız görüşlerinizi bizimle paylaşmayı unutmayın.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir