Kapat
Google Play Store Güvenli mi? Bu 5 Bilgi Çok İşinize Yarayacak!
Android 0

Google Play Store Güvenli mi? Bu 5 Bilgi Çok İşinize Yarayacak!

Akıllı telefon dünyasının popüler işletim sistemlerinden Android’in uygulama marketi Play Store, bünyesinde yüzbinlerce uygulamayı barındırıyor. Google, daha güvenli bir uygulama marketi için sürekli olarak çalışsa da kullanıcıların da bilinçli hareket etmesi gerekiyor. Peki Google Play Store güvenli mi? İşte çok işinize yarayacak 5 bilgi!

Google tarafından geliştirilen ve açık kaynak kodlu olarak dağıtılan Android işletim sistemi bugün milyonlarca kullanıcıya ev sahipliği yapıyor. Popüler işletim sisteminin uygulama marketi ise bilindiği üzere Play Store oluyor. Her gün pek çok kullanıcının ziyaret ettiği uygulama marketinde yüzbinlerce uygulama bulunuyor. Ancak bu Play Store’da yer alan her uygulamanın güvenli olduğu anlamına gelmiyor. Google’ı atlatmayı başaran kötü amaçlı kişiler, uygulama marketinde yayınladıkları uygulamalar ile bilinçsiz kullanıcıları büyük bir tehlikenin içine sürükleyebiliyor.

Peki, bu tuzağa düşmemek ve bilinçli bir kullanıcı olmak için ne yapmak gerekiyor?

Google Play Store Güvenli mi? Bu 5 Bilgi Çok İşinize Yarayacak!

Google Play Store’da yayınlanacak uygulamalar kullanıcılara sunulmadan önce çeşitli onay süreçlerinden geçiyor. Bu prosedür yıllar içerisinde iyileştirilse de hala mükemmel olarak çalışmayabiliyor. Üstelik şirketin kullanıcıların güvenliğini sağlaması için geliştirdiği tek önlem bununla da sınırlı kalmıyor. Google, kullanıcıların güvenliğini sağlamak için Play Protect adını verdiği bir virüsten koruma programı da sunuyor. Ancak tüm bunlara rağmen Google’ı atlatmayı başaran kötü amaçlı kişilere kötü amaçlarını gerçekleştirmeyi başarabiliyor. Bu nedenle her kullanıcının kendi güvenliğini sağlaması ve bilinçli olması gerekiyor.

Daha güvenli bir deneyim için dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunuyor. İşte dikkat etmeniz gerekenler:

  • İşletim Sisteminizi Güncel Tutun
  • Uygulamayı Yüklemeden Önce Araştırmayı İhmal Etmeyin
  • Güvenli Kaynaklardan Yükleme Yapmaya Özen Gösterin
  • Sahte Uygulama Tuzağına Düşmeyin
  • Yüklediğiniz Uygulamanın İzinlerine Dikkat Edin

Tüm bunlara dikkat etmeniz riskleri tamamen ortadan kaldırmasa da büyük ölçüde azaltmaya yarıyor. Daha güvenli bir market deneyimi için kullanıcıların bu maddelere özen göstermesi gerekiyor.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir