Kapat
Windows 11 Tanıtıldı: İşte Özellikleri ve Çıkış Tarihi!
Haberler 0

Windows 11 Tanıtıldı: İşte Özellikleri ve Çıkış Tarihi!

Microsoft’un yeni işletim sistemi Windows 11 tanıtıldı. İşte yeni Windows sürümünün tasarımı, özellikleri ve çıkış tarihi!

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden Microsoft, masaüstü cihazlar için Windows işletim sistemi ile uzun yıllar konuşulmayı başardı. Windows XP ve Windows 7 sürümleri ile tarihe adını altın harflerle yazdıran şirket, son altı yıldır ise Windows 10’u geliştiriyordu. Uzun süre yenisi çıkmayacak denilen Windows işletim sisteminin yeni sürümü Windows 11 önce kimliği belirsiz kişiler tarafından sızdırıldı daha sonra ise resmi olarak tanıtıldı.

Çeşitli tasarım iyileştirmeleri ve yeni özellikler ile gelen Windows 11’in geçtiğimiz günlerde ISO dosyası sızdırılmış ve pek çok kişi yeni işletim sistemini tanıtım etkinliğinden önce görmüştü. Kimi kişiler ise bu dosya yardımıyla işletim sistemini bilgisayarlarına kurma ve canlı deneyimleme fırsatı yakaladı. Peki, tanıtım etkinliğinden sonra resmi olarak Windows 11 bizlere neler sunuyor?

Windows 11 Tanıtıldı: İşte Özellikleri ve Çıkış Tarihi!

Ani bir karar değişikliği sonucunda Windows 10X’in yerini alan yeni işletim sistemi Windows 11, çeşitli tasarım iyileştirmeleri ve yeni özellikler ile birlikte geliyor. Önceki Windows sürümlerine kıyasla tasarım anlayışının önemli ölçüde değiştiği işletim sisteminde can alıcı yenilikler bulunmuyor. Windows 10’un iyileştirilmiş hali olarak karşımıza çıkan Windows 11, bazı kullanıcıların aklına “bu bir Windows 10 güncellemesi mi olmalıydı?” sorusunu da getirmiyor değil.

Windows 11 Özellikleri

 • Yeni Animasyonlar: Akıllı telefonlarda görmeye alıştığımız yumuşak animasyonlar, Windows 11’de de hayatımıza giriyor.
 • Daha Yuvarlak Tasarım Çizgileri: Windows 11’i önceki sürümünden en bariz ayıran özellik daha yumuşak hatlara sahip tasarım çizgileri oluyor.
 • Kolay Pencere Bölme: Birden çok monitöre sahip olmayan kişiler için Microsoft, ekranı kolay bir şekilde dört farklı şekilde bölmenize olanak sağlıyor.
 • Sürekli Dokunmatik Ekran: Microsoft, dokunmatik ekran deneyimini ilk olarak Windows 10 ile hayatımıza dahil etmiş ve buna tablet modu ismini vermişti. Windows 11 ile dokunmatik ekran deneyimi artık her an yaşanabilecek, kullanıcılar ekran klavyesine daha hızlı ulaşım sağlayabilecek.
 • Çoklu Masaüstü Özelliği: Windows’un en büyük rakibi macOS’da yıllardır var olan çoklu masaüstü özelliği Windows 11 ile daha kullanışlı hale geliyor. Özelliği dizüstü bilgisayarlar kullanıcıları için kolay kullanılabilir olan bu özellik hoşunuza gidecek.
 • Bildirim Merkezi: Windows 11’de karşımıza çıkan küçük tasarım iyileştirmelerinden bir tanesi de bildirim merkezinde oluyor. Artık bildirim merkezi daha yumuşak bir görünüme ve geniş boşluklara sahip ancak bunu pek çok kişinin fark etmemesi bile olası.
 • Widget’lar: Akıllı telefonlarda görmeye alışkın olduğumuz ve Windows 7’den hatırladığımız Widget’lar Windows 11’de karşımıza çıkıyor.
 • Yeni Simgeler: Her yeni Windows sürümünde değişikliğe uğrayan simgeler, Windows 11’de de yeni haliyle karşımıza çıkıyor. Yeni ikonlar günümüz tasarım trendlerine uymuş gibi görünüyor.
 • Yeni Karanlık Mod: Son yılların popüler özelliklerden bir tanesi olan karanlık mod Windows 11’de iyileştirilmiş hali ile karşımıza çıkıyor.
 • Yeni Açılış Sesleri: Windows 10 ile varsayılan olarak devre dışı gelen açılış sesleri Windows 11’de iyileştirilmiş haliyle karşımıza çıkan detaylar arasında yer alıyor. Yine bu seslerin de tasarımla benzer şekilde yumuşak tonlara sahip olduğunu belirtelim.
 • Yeni Başlat Menüsü: Windows 11’deki en önemli değişiklik başlat menüsünde karşımıza çıkıyor. Bugüne kadar ekranın sol tarafında görmeye alıştığımız başlat menüsü, yeni sürümde bizi ekranın ortasında karşılıyor.

Windows 11’in sonbahar döneminde ise piyasaya sunulması bekleniyor. Windows 10 kullanıcılarının Windows 11’e ücretsiz yükseltme yapabileceğini belirtelim.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir