Kapat
Yazılım Mühendisliği Maaşları Ne Kadar?
Genel 0

Yazılım Mühendisliği Maaşları Ne Kadar?

Yazılım mühendisliği son yıllarda gözde meslekler arasındaki yerini çoktan almış durumda, peki yazılım mühendisliği maaşları ne kadar?

Teknolojinin gelişmesinde önemli rol oynayan yazılım mühendisliği, son yılların en popüler mesleklerinden bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor. Oldukça kapsamlı bir iş tanımı olan yazılım mühendisliği, kendi içerisindeyse alt dallara ayrılıyor. Kimi yazılım mühendisi internet projeleri geliştirirken kimisi ise mobil uygulamalar hazırlayabiliyor. Haliyle pek çok meslekte olduğu gibi yazılım mühendisliğinde de kişinin yaptığı işe, deneyimine ve becerilerine göre maaş değişkenlik gösterebiliyor. Biz de dünyada ve Türkiye’deki yazılım mühendisliği maaşlarını sizler için derledik, hazırsanız başlayalım!

Yazılım Mühendisliği Maaşları Ne Kadar?

Yazılım mühendislerinin pek çok farklı çalışma imkânı bulunmaktadır. Bunlardan en popülerleri kamu kurumları, özel sektör ve kişilerin kendi işletmelerini kurmalarıdır. Bir kamu kurumunda göreve başlayan yeni yazılım mühendisi, ortalama 6 bin TL maaş almaktadır. Bu miktar kişinin kıdemine göre yıllar içerisinde 15 bin TL’ye kadar çıkabilmektedir. Bu denli yüksek kıdeme sahip olmak ise 10 yıl gibi süreleri bulabilmektedir.

Yazılım mühendislerinin çalışabileceği ikinci yer ise pek çok kişinin de tahmin edebileceği üzere özel sektördür. Özel sektörde işe başlayan bir yazılım mühendisinin alacağı maaş ise 3-4 bin TL seviyelerinde olmaktadır. Bu miktar kişinin deneyimine, bilgisine ve uzmanlık alanına göre değişkenlik gösterebilmektedir. Özel sektörde çalışan kişilerin alabileceği maaş konusunda herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır, bu durum tamamıyla kişi ile çalıştığı şirketin arasındadır.

Yazılım mühendisliği yapan kişilerin freelance olarak kendi işlerini yapmaları da mümkündür. Freelance çalışma modeli ile evinizden ya da ofisinizden dilediğiniz zaman çalışma fikri pek çok kişiye cazip gelmiştir. Yine bu çalışma modelinde de herhangi bir alt ve üst sınır bulunmamaktadır.

Dünyada Yazılım Mühendisliği Maaşları

Yazılım mühendisliği Türkiye’de olduğu gibi yurtdışında da rağbet gören meslek gruplarından bir tanesidir. Dünyanın pek çok ülkesinde maaşlar yıllık olarak belirlenmekte ve yine kıdem seviyesine göre değerler değişkenlik gösterebilmektedir. Diğer ülkelerdeki ortalama yazılım mühendisi maaşları ise şu şekildedir:

 • Amerika Birleşik Devletleri: 110.638 dolar/yıllık
 • İsviçre: 95.394 dolar/yıllık
 • Yeni Zelanda: 46,229 dolar/yıllık
 • Norveç: 64,202 dolar/yıllık
 • Danimarka: 72.151 dolar/yıllık
 • Birleşik Krallık: 42.394 dolar/yıllık
 • İsveç: 51,396 dolar/yıllık
 • Almanya: 60,162 dolar/yıllık
 • Hollanda: 54.025 dolar/yıllık
 • Finlandiya: 49.203 dolar /yıllık
 • Avustralya: 53,669 dolar/yıllık
 • Fransa: 46.508 dolar/yıllık

Apple, Facebook, Google gibi şirketlerde çalışan bazı yazılım mühendisleri deneyimlerine bağlı olmakla birlikte yıllık 1 milyon dolardan fazla maaş alabilmektedir. Facebook’da E8 seviyesinde yazılım mühendisliği yapan bir kişinin yıllık 3,5 milyon dolar maaş aldığı da bilinmektedir. Peki siz yazılım mühendisliği maaşları hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi bizimle paylaşmayı unutmayın.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir