Kapat
İşte Apple'ın Üzerinde Çalıştığı 3 Gizli Proje!
Teknoloji 0

İşte Apple’ın Üzerinde Çalıştığı 3 Gizli Proje!

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden Apple, duyurduğu yeni ürünleri ile dillerden düşmüyor. ABD’li teknoloji devinin bugüne kadar duyurduğu ürünlerin yanı sıra bir de gizlice üzerinde çalıştığı projeler bulunuyor. Bu çalışmaların neler olduğundan emin olunmasa da bazı tahminler ve bilinen gerçekler var. İşte Apple’ın üzerinde çalıştığı 3 gizli proje!

1 Nisan 1976 tarihinde aralarında Steve Jobs’un da bulunduğu üç kişi tarafından kurulan Apple, ilk başlarda küçük bir bilgisayar üretme amacıyla karşımıza çıkıyordu. 45 yıllık süreçte pek çok değişime uğrayan şirket, bugün akıllı telefon, akıllı saat, kablosuz kulaklıklar, dizüstü ve masaüstü bilgisayarlar gibi pek çok alanda faaliyet gösteriyor. Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden bir tanesi olan Apple’ın başarısı ise herkes tarafından kabul ediliyor.

Bu denli başarılı bir markanın diğer pek çok şirkette olduğu gibi gizli bir şekilde yenilikçi projeler üzerinde çalışması kulağa sıra dışı gelmiyor. Elde ettiği başarıyı sürdürmekte kararlı olan Apple, işlemciler, elektrikli arabalar ve gözlükler gibi çeşitli projeler üzerinde çalışıyor. Tüm dünyanın gözü şirketlerin geliştirdiği projelerin üzerindeyken alınan patentler ve yaşanan sızıntılar neticesinde bu projelerin bir kısmını da olsa görmemiz kaçınılmaz oluyor. Ancak yine de bu çalışmaların resmi olarak duyurulana kadar kesin bilgiler olmadığını belirtmekte fayda var.

İşte Apple’ın Üzerinde Çalıştığı 3 Gizli Proje!

Apple Uydusu

Henüz bu konu hakkında pek bir bilgi bulunmasa da Apple’ın kendisine ait bir uydu üzerinde çalıştığı iddia ediliyor. İlk olarak 2019 yılında ortaya çıkan bu gelişmenin durumu ve gerçekçiliği hakkında pek bilgi bulunmuyor. Apple’ın geliştireceği uydu sayesinde Apple cihazların haritalar ve konum gibi hizmetler için internet bağlantısı ihtiyacının ortadan kalkacağı düşünülüyor. Bunun yanı sıra şirketin Starlink gibi kendi internet hizmetini satmaya başlaması da olası. Tüm bunlar düşünüldüğünde Apple’ın geleceğe böyle bir yatırım yapması mümkün görünüyor.

Elektrikli Otomobil

Son yılların popüler gelişmelerinden olan elektrikli otomobiller bugün çok daha gelişmiş halde karşımıza çıkıyor. Özellikle elektrikli otomobil denildiğinde ilk akla gelen markalardan bir tanesi olan Tesla, otonom sürüş gibi özellikleriyle dikkat çekiyor. Project Titan ismiyle duyduğumuz Apple’ın elektrikli otomobilinin 2024 yılında tanıtılması bekleniyor, bu sürenin pandemi nedeniyle 2025 yılına uzaması da mümkün.

Apple’ın elektrikli otomobil projesinde dikkat çeken bir ayrıntı bulunuyor. Şirketin üzerinde çalıştığı otomobilini, farklı bir otomobil markasının adı altında tanıtmayı planlıyor. Apple cephesinde bugüne kadar pek görmeye alışkın olmadığımız bu durumun otomobil piyasasındaki rekabetten kaynaklandığı belirtiliyor.

M Serisi İşlemciler

Bugüne kadar kendine ait bir ekosistem oluşturmayı ve dışa olan bağımlılığını azaltmayı hedefleyen Apple, M serisi işlemciler bu amacı sürdürmeye devam ediyor. iPhone cihazlarda uzun süredir kendi işlemcisini kullanan şirket, şimdi de M serisi işlemciler ile masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarında kendi işlemcilerini kullanıyor. Apple’ın bilgisayarlarında kullanmaya başladığı ilk işlemcisi ise geçtiğimiz yıl tanıtılan M1 oluyor. Şirketin Intel’e olan bağımlılığını ortadan kaldıran M1 yonga setinin yeni modelinin de duyurulması bekleniyor.

Peki, siz bu teknolojiler hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce Apple bu projelerden hangilerini, ne zaman gerçekleştirir?

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir