Kapat
Chrome Alternatifi En Az RAM Tüketen İnternet Tarayıcıları
Teknoloji 0

Chrome Alternatifi En Az RAM Tüketen İnternet Tarayıcıları

Düşük RAM belleğine sahip bilgisayarlarda Google’ın geliştirmiş olduğu Chrome’u kullanmak kimi zaman bir eziyet haline gelebiliyor. Bu yazımızda yüksek RAM tüketimi ile bilinen Chrome’un aksine en az RAM tüketen internet tarayıcıları nelerdir açıklıyoruz!

Bilgisayar kullanıcılarının vazgeçilmezlerinden bir tanesi olan tarayıcılar, internet ile aramızdaki bağlantıyı sağlayan yegâne araçlardan bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor. Halihazırda Chrome, Opera, Firefox ve daha pek çok internet tarayıcısı bulunuyor ancak çok sayıda bilgisayar kullanıcısı bu seçenekler arasından düşük RAM tüketimine sahip tarayıcıları tercih ediyor. Bunun en önemli sebebi ise düşük sistem özelliklerine sahip bilgisayarlarda yüksek performans elde edebilmek. Peki bunun için en uygun tarayıcı hangisi?

Chrome Alternatifi En Az RAM Tüketen İnternet Tarayıcıları

Opera

İlk olarak 1995 yılında piyasaya sunulan ve uzun yıllardır hayatımızda olan Opera, son yıllarda sunduğu yenilikler ile kullanıcıların gönlünü fethetmeyi başaran tarayıcılardan bir tanesi oluyor. Sunduğu yenilikler ve iyileştirmeler ile tarayıcı dünyasının gözde isimlerinden bir tanesi haline gelen Opera, ciddi bir kullanıcı kitlesini bünyesinde barındırıyor. Chrome alternatifi bir internet tarayıcısı arayan kişilerin ilk tercihlerinden olan Opera, düşük RAM tüketimi ile ön plana çıkıyor. Oyuncular için özel olarak geliştirilen sürümlerinin de bulunduğu tarayıcı ücretsiz olarak kullanılabiliyor.

Brave

Son yıllarda popüler olan bir başka tarayıcı Brave, öne çıkan güvenlik özellikleri ve kullanıcılara para kazandırması ile tanınıyor. Brave’in içerisinde reklam engelleme, kripto para madenciliğini engelleme, öncelikli olarak güvenli bağlantıları tercih etme ve sitelerin çerezler ile diğer sitelerdeki faaliyetlerinizi görmesini engelleme gibi pek çok güvenlik önlemi bulunuyor. Chrome’a kıyasla üç kat daha hızlı deneyim sunduğunu iddia eden tarayıcının öne çıkan bir diğer özelliği ise listemizde de yer almasını sağlayan düşük RAM tüketimi oluyor. Brave, Windows, MacOS, Linux, Android ve iOS olmak üzere 5 platformda kullanılabiliyor.

Vivaldi

Listemizin son sırasında yer alan isim ise Chromium tabanlı Vivaldi oluyor. Ücretsiz olarak kullanabileceğiniz Vivaldi’nin ekibinin başında Opera’nın eski CEO’su Jon Stephenson von Tetzchner bulunuyor. Chrome’dan yeni bir tarayıcıya geçmek isteyenlerin yabancılık çekmeyeceği Vivaldi’de kullanılan Chrome altyapısı sayesinde mevcut eklentilerinizi taşımanız mümkün hale geliyor. MacOS, Linux ve Android işletim sistemlerini destekleyen Vivaldi’yi, Windows’da kullanmak isteyen kişilerin Windows 7 veya daha yeni bir sürüme sahip olmaları gerekiyor.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir