Kapat
Kripto Para ile Ödeme Yasaklandı! Kripto Paralar Yasaklanıyor Mu?
Haberler 0

Kripto Para ile Ödeme Yasaklandı! Kripto Paralar Yasaklanıyor Mu?

Gece saatlerinde Resmi Gazete’de yayınlanan 31456 sayılı yönetmelikle kripto para ile ödeme yasaklandı! Peki, bu ne demek? İşte bilmeniz gerekenler!

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın alışverişlerde kripto para kullanımının yasaklanması yönünde verdiği karar neticesinde yeni bir yönetmelik yayınlandı. Gece saatlerinde Resmi Gazete’de yayınlanan 31456 sayılı yönetmelik kapsamında kripto para ile yapılan ödemelere yasak getirildi. Peki bu ne demek oluyor? Türkiye’de kripto paralar yasaklanıyor mu?

Kripto Para ile Ödeme Yasaklandı! Kripto Paralar Yasaklanıyor Mu?

Geçtiğimiz yıl olumlu yönde hareketlenmeye başlayan ve pek çok yeni yatırımcıya ev sahipliği yapan kripto para piyasası bugün 2 trilyondan fazla toplam piyasa değerine ulaşmış durumda. Her geçen gün daha fazla yatırımcının dahil olduğu kripto paralar bir yatırım aracı olduğu gibi aynı zamanda ödeme faaliyetlerinde de kullanılabiliyor. Türkiye ise bilindiği üzere son dönemde yaygınlaşan kripto paralar hakkında birtakım düzenlemeler hazırlıyor. Duyurulan bu düzenlemelerden bir tanesi ise kripto paraların ödeme işlemlerinde kullanılmasının kısıtlanması.

Resmi Gazete’de yayınlanan yönetmelikte 30 Nisan’dan itibaren kripto paralar ile ödeme yapılamayacağı ifade ediliyor. 30 Nisan tarihinde geçerli olacak düzenlemeye kadar kullanıcılar kripto para ile alım satım yapabilirken firmaların düzenlemeye uygun şekilde ödeme seçeneklerini güncellemeleri gerekiyor. Yayınlanan yönetmelik aynı zamanda Papara gibi ödeme kuruluşlarının kripto para alımı gibi konularda faaliyet gösteremeyeceğini belirtiyor.

Pek çok kişinin bildiği üzere dünyanın en büyük kripto para borsalarından Binance’de Türk kullanıcılar Papara ile %1 komsiyon ödeyerek kripto para alımı yapabiliyorlardı. Bu düzenleme ile kullanıcılar artık Papara kullanarak kripto para satın alamayacaklar. Bundan sonraki süreçte kripto para yatırımcıları banka üzerinden havale ve EFT yoluyla kripto para satın alabilecekler.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir