Kapat
Siber Güvenlik Uzmanı Nasıl Olunur? (Maaşları, İş İmkanları)
Genel 0

Siber Güvenlik Uzmanı Nasıl Olunur? (Maaşları, İş İmkanları)

Ağ ve bilgisayarların güvenliğinden sorumlu siber güvenlik uzmanlığı günümüzün yükselen meslekleri arasında yer alıyor. Genellikle orta ve büyük ölçekli işletmelerde iş fırsatı bulan siber güvenlik uzmanları işletmeye ait dijital varlıkları korumakla görevlendiriliyor. Saldırıdan daha çok savunma amaçlı çalışmalar yapan siber güvenlik uzmanlarının geniş olanakları ve iyi seviyede maaşları bulunuyor. Hal böyle olunca siber güvenlik uzmanı nasıl olunur sorusu da olmazsa olmazlardan bir tanesi oluyor.

Ülkemizde ve dünyada hacker ismi ile bilinen bilgisayar korsanlığını etik ilkeler dahilinde sürdüren kişilere siber güvenlik uzmanı adı veriliyor. Şirketlerin açıklarını araştıran ve bunları markaya zarar vermeden yöneticilere bildiren bu kişiler aslında tam anlamıyla mesleğin karanlık tarafından arınmış oluyor. İyi niyetli bu kişiler markaların açıklarını bildirmeleri sayesinde çeşitli ödüller ile mükâfatlandırılıyor. Bu ödüller kimi zaman yüklü bir para olurken kimi zaman ise iş imkanları oluyor. Elbette siber güvenlik uzmanlarının her rapordan aldığı ödül de bir olmuyor, hal böyle olunca kimi zaman komik sayılabilecek seviyelerde para ödülü ile karşılaşıldığı da olabiliyor.

Siber Güvenlik Uzmanı Nasıl Olunur?

Günümüzün yükselen meslekleri arasında yer alan siber güvenlik uzmanlığı bilgisayar sistemlerine meraklı kişilerin ilgi odağı haline geliyor. Her meslekte olduğu gibi siber güvenlik uzmanlığında da bazı kariyer basamaklarını tırmanmak gerekiyor. Siber güvenlik uzmanı olmak için ilk olarak Linux dağıtımına hâkim olmak, programlama dillerinden bir ya da birkaç tanesini bilmek ve ağ yapılarını tanımak gerekiyor. Sahip olduğunuz bilgi birikimiyle doğru orantılı olarak ortaya koyduğunuz çalışmalar da farklılık gösterdiği için elde ettiğiniz gelir de haliyle değişkenlik gösterebiliyor.

Siber güvenlik uzmanları diğer pek çok bilgisayar kullanıcısından farklı olarak Windows ve Mac işletim sistemleri yerine Linux dağıtımlarını tercih ediyor. Siber güvenlik dünyasının en popüler Linux dağıtımı ise hacking araçları ile bilinen Kali Linux oluyor. Siber güvenlik uzmanları için özel olarak geliştirilen bu işletim sistemi bu mesleği yapan kişiler tarafından yaygın olarak kullanılıyor.

Siber güvenlik uzmanlığı günümüzde artık çok daha yaygın bir meslek haline geldiği için İngilizcenin yanı sıra Türkçe kaynaklar da bulmak mümkün oluyor.  Udemy kursları ile başarılı eğitmenlerin kurslarını satın alarak ilk adımı atabilirsiniz. Bunun yanı sıra çeşitli sertifika programlarına katılım sağlayarak başarılı olmanız halinde aldığınız sertifikalar yardımıyla iş imkanlarınızı da arttırabilirsiniz.

Siber Güvenlik Uzmanı Maaşları ve İş İmkanları

Türkiye’de çalışan siber güvenlik uzmanları en düşük 3250 TL ve en yüksek 1040 TL ile aylık ortalama 6650 TL maaş alıyor. Elbette bu miktar deneyiminize ve çalıştığınız yere göre değişkenlik gösterebiliyor. Siber güvenlik uzmanları bir yerde tam zamanlı çalışmanın yanı sıra markaların açıklarını bularak da ek gelir elde edebiliyor. Siber güvenlik uzmanlarının iş imkanları da yeterli seviyededir, iş bulma olanağınız üniversite diplomanıza, deneyiminize ve bilgi birikiminize göre farklılık gösterebilmektedir.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir