Kapat
Üzerine Sıvı Dökülen Dizüstü Bilgisayar Nasıl Temizlenir?
Genel 0

Üzerine Sıvı Dökülen Dizüstü Bilgisayar Nasıl Temizlenir?

İşte, evde, tatilde hayatımızın pek çok noktasında bizimle birlikte olan dizüstü bilgisayarlar zaman zaman bazı kazalara kurban gidebilir. Bunlardan en çok karşılaşılanı ise su ya da kahve gibi içeceklerin bilgisayarınıza dökülmesidir. Peki talihsiz bir kaza sonucu üzerine sıvı dökülen dizüstü bilgisayar nasıl temizlenir?

Sunum hazırladığımız sırada ya da oyunun en heyecanlı yerinde yaşanan bazı talihsiz kazalar can sıkıcı hale gelebiliyor. Dizüstü bilgisayarlar yapıları gereği bileşenleri ve tüm parçaları iç içe bir şekilde bünyesinde barındırıyor ve dışarıdan gelecek bir sıvı temasında donanımlarınızın zarar görmesi mümkün olabiliyor. Bu gibi durumlarda hızlı bir şekilde müdahale edilmesi gerekiyor. İşte bilgisayarınıza sıvı temas ettiğinde yapmanız gerekenler!

Üzerine Sıvı Dökülen Dizüstü Bilgisayar Nasıl Temizlenir?

 1. Dizüstü bilgisayarınızı kapatın ve elektrik ile olan bağlantısını kesin. Bu işlemi daha hızlı yapabilmek için bilgisayarınızın güç tuşuna uzun süre basılı tutun.
 2. Bilgisayarınızı sıvının döküldüğü alandan hızlıca uzaklaştırın ve bir mikro fiber bez yardımıyla üzerindeki kalıntıları temizleyin.
 3. Bilgisayarınızı ters çevirin ve mümkünse bataryanızı çıkarın.
 4. USB bellek, hafıza kartı ve fare gibi tüm çevre birimlerini bilgisayarınızdan ayırın.
 5. Uygun bir zemine geniş bir havlı serin ve bilgisayarınızı olabildiğince geniş bir şekilde açarak havlunun üzerine yerleştirin.
 6. Bu adımda bir bez yardımıyla bilgisayarın ekranında, klavyesinde ve kasasındaki sıvı kalıntılarını kurulayın. Bu işlemi yaparken bilgisayarınızın hala ters konumda olmasına özen gösterin ki fazla sıvılar bilgisayarınızdan tahliye edilmeye devam etsin.
 7. Bilgisayarınızın parçalarını sökmek için kendinize topraklayın, aksi takdirde statik elektrik ile bilgisayarınızın bileşenlerine temas etmek parçalara zarar verebilir.
 8. Dizüstü bilgisayarınızın kasasını açtıktan sonra içerideki parçaları olabildiğince çıkarmaya çalışın bu işlem esnasında parçalara zarar vermemek için oldukça dikkatli olun. Eğer bilgisayarınız yeniyse ya da yapamayacağınızı düşünüyorsanız yetkili servise başvurun.
 9. Çıkarttığınız parçaları ve kasayı zarar vermeden hafif dokunuşlar ile temizleyin. Bunun için tüy bırakmayan bir mikro fiber bez kullanabilirsiniz.
 10. Dizüstü bilgisayarınızı en az bir gün süreyle kurumaya bırakın, bu süreçte daha hızlı kurutma için fön makinesi gibi ısı kaynaklarını doğrudan kasaya tutmayın.
 11. Kurutma işlemini tamamladıktan sonra tüm parçaları birleştirin ve bilgisayarınızın açma tuşuna basın. Eğer bilgisayarınız açıldıysa hoparlör, internet gibi tüm özelliklerin çalıştığından emin olun. Bilgisayarınız açılmıyorsa profesyonel destek alma yoluna gidin.

Üzerine sıvı dökülen dizüstü bilgisayar nasıl temizlenir rehberimizin sonuna geldik. Aklınıza takılan soruları bizimle aşağıda paylaşabilirsiniz.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir