Kapat
Telefon Pil Ömrü Uzatma Yöntemleri (8 Etkili Yöntem)
Mobil 0

Telefon Pil Ömrü Uzatma Yöntemleri (8 Etkili Yöntem)

Gün içerisinde sık sık kullandığımız telefonların pil ömürlerinin düşük olması en can sıkıcı konulardan biridir. Telefon pil ömrü uzatma konusunda yapabileceğiniz şeyleri sizlere açıklayacağız.

Telefonlar, günümüzün en çok kullanılan ve sürekli yanımdan ayırmadığımız teknolojik cihazlardır. Özellikle akıllı hale gelmesiyle birlikte telefonlarda yapılabilecek şeylerin haddi hesabı yok diyebiliriz. Elimizin altındaki bilgisayar olarak nitelendirebileceğimiz telefonların en üzücü tarafı şüphesiz pil ömrünün kısa sürede bitebilmesidir. Hele ki yoğun şekilde kullandığımız, çeşitli işlerimizi halletmek için ihtiyaç duyduğumuz sırada telefonun şarjı bitmesi, bizi adeta yarı yolda bırakmaktadır.

Akıllı telefonların hayatımıza bu denli yoğun şekilde girmesiyle beraber telefon üreticileri pil ömrünü uzatmak için türlü adımlar atmaya çalışmıştır. Batarya kapasitelerini büyütmek, bu adımlardan ilki ve belki de en etkilisidir. Fakat telefon bataryasının kapasitesini arttırmak beraberinde birçok olumsuz durumu da getirebilir. Bunlardan ilki, bataryanın büyümesiyle birlikte telefon ağırlığının da artması. Zira batarya kapasitesini yükseltmek direkt olarak ağırlığa etki edecektir. Bu da elbette ki telefon kullanıcılarının pek istemeyeceği bir durum.

Batarya kapasitesini arttırmanın bir diğer olumsuz sonucu da telefonun görünümünü sekteye uğratmasıdır. Büyük kapasiteli bataryaya sahip olan telefonları estetik açıdan başarılı bir görünüm kazandırmak üreticiler için oldukça zordur. Fakat tüm bunlara rağmen telefon üreticileri, pil sorununu çözmek için hızlı şarj ve kablosuz şarj gibi yöntemler geliştirerek kullanıcılara sunmaktadır. Peki, kullanıcı olarak telefon pil ömrü uzatma bakımından sizin yapabileceğiniz şeyler var mı? Kesinlikle var!

En Etkili Telefon Pil Ömrü Uzatma Metotları

Telefonların pil ömrüne etki eden, şarjın hızlıca tükenmesine neden olan çok sayıda etmen vardır. Bu etmenlerin büyük kısmı yazılım kaynaklı olduğu için kullanıcıların bu etmenlere müdahale edip değiştirebilmesi mümkündür. Ve bu değişiklikler yapıldığında telefonun pil ömrü ciddi derecede artmaktadır. Şimdi sizlere maddeler halinde bu konuda neler yapabileceğinizi anlatmaya çalışacağız.

Arka planda gereksiz yere uygulama çalıştırmayın

Akıllı telefonların pil ömürlerini direkt olarak etkileyen en önemli şey, uygulamalardır. Çeşitli sebeplerden dolayı açtığınız uygulamaları işiniz bittikten sonra tam anlamıyla kapatmayıp arka planda çalışmasına izin vermek, pilin çabucak tükenmesini sağlayacaktır. Ve bu hata, akıllı telefon kullanıcılarının çok büyük çoğunluğu tarafından yapılmaktadır. İşinizi tamamladığınız bir uygulamadan çıktıktan sonra o uygulamayı arka plandan da kapatın ve gereksiz yere çalışmasının önüne geçin!

GPS ve Bluetooth gibi araçları gereksiz yere açık bırakmayın

Telefonlarda GPS, pek çok amaç için kullanılan ve ciddi anlamda işe yarayan özelliktir. Fakat her gülün dikeni olduğu gibi GPS’in de olumsuz tarafı vardır. GPS aracının en olumsuz yanı, çok fazla pil tüketmesidir. Direkt olarak uyduya bağlanıp anlık konum ve yer verisi almaya çalıştığı için GPS, pil gücüne çok ihtiyaç duyar. Bu da haliyle telefonun pil ömrünü ciddi anlamda kısaltır. Telefon pil ömrü uzatma konusunda bir şeyler yapmak istiyorsanız telefonun GPS’ini ihtiyaç duymadığınız anlarda mutlaka kapatınız. Sadece ihtiyaç duyduğunuz anlarda aktif edip ihtiyacınızı tamamladıktan sonra da kapatmanız telefonun pil ömrüne önemli katkı sağlayacaktır.

Cihazlar arası iletişime yarayan Bluetooth özelliği için de GPS ile benzer özellikleri söylemek mümkün. Uzun süreler boyunca Bluetooth özelliğinin açık kalması, telefonun pil ömrünü kısaltacaktır. Bu yüzden işiniz bittiğinde mutlaka Bluetooth’u kapatın.

Telefon parlaklığını çok arttırmayın

Birçok insan belki farkında değildir ama telefonun parlaklık seviyesi de pil ömrünü önemli ölçüde azaltmaktadır. Bu yüzden telefonunuzu kullanırken parlaklığının mümkün olan en düşük seviyede olmasına özen gösterin. Bu sayede pil ömrünüz daha uzun olacaktır.

Yazılım güncellemelerini yapmadan önce araştırın

Akıllı telefonların yazılımlarına (Android, IOS) çeşitli dönemlerde yazılım güncellemeleri gelmektedir. Bu güncellemelerin amacı genelde telefona yeni özellikler kazandırmak, hataları gidermek ve bazı düzeltmeler yapmaktır. Fakat bazı güncellemeler, telefona yarardan çok zarar verebiliyor. Örneğin bir güncellemeyi yaptıktan sonra telefonunuzun pil ömrü öncekinden daha düşük hale gelebiliyor. Bunun sebebi üreticinin güncellemede bazı detayları hesaba katamamasıdır.

İşte bu sebepten ötürü telefonun pil ömrüne olumsuz yansıması olmaması için herhangi bir güncelleme geldiğinde o güncellemeyi yapmadan önce biraz bekleyin ve internette küçük bir araştırma yaparak bu güncellemeyi yapan kullanıcıların yorumlarına bir göz atın.

Batarya kalitesine dikkat edin

Telefon pil ömrü uzatma noktasında en çok rol oynayan konu şüphesiz bataryalardır. Eğer bataryanızın sağlığı düşükse ve gereken performansı sergileyemiyorsa bunu bilmeli ve hızlıca bataryanızı değiştirmelisiniz. Bir süredir telefonunuzun pili çabuk bitiyorsa ve yazılım içerisinde ne denediyseniz işe yaramadıysa belki de sorun bataryanın kendisidir. Bataryayı değiştirmek, pil ömrünü tekrar istenen seviyeye getirebilir.

Kaliteli şarj aleti ve kablosu kullanın

Telefonunuzu şarj etmek için kullandığınız şarj aletinin kalitesiz olması da pil ömrünü çok ciddi derecede olumsuz etkileyecektir. Bu yüzden orijinal, kaliteli ve yan sanayi olmayan şarj aleti kullanmalısınız. Kalitesiz şarj aletleri telefonun bataryasını ve bataryasının yanında diğer parçalarını da hasara uğratabilir. Tüm bu sebeplerden ötürü şarj aleti ve kablosuna özen gösterin.

Telefon Pil Ömrü Uzatmak Sizin Elinizde

Pek çok insanın karşı karşıya kaldığı bir problem olan telefonun pilinin hızlı bitmesiyle ilgili yukarıda sizlere çok sayıda yöntem aktarmaya çalıştık. Bu paylaştığımız telefon pil ömrü uzatma yöntemlerini uyguladığınız takdirde telefonunuzun pili, öncekinden çok daha iyi bir seviyeye gelecektir. Sonuç olarak bu da gün içerisinde telefonunuzu daha uzun süreler kullanmanız anlamına gelmektedir.

Eğer tüm bu yöntemleri kullanıp pil ömrü ile ilgili olumlu bir sonuç alamadıysanız telefonunuzun donanımsal bir sorunu olabilir. Bu gibi bir durumda da telefonunuzu iyi bir teknik servise göstermelisiniz.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir