Kapat
WhatsApp Kullanıcı Sözleşmesi Hakkında Bir Dava Daha!
Haberler 0

WhatsApp Kullanıcı Sözleşmesi Hakkında Bir Dava Daha!

WhatsApp kullanıcı sözleşmesi hakkında bir dava daha! WhatsApp’ın geçtiğimiz aylarda duyurduğu ve kullanıcılara adeta zorunlu şekilde kabul ettirmeye çalıştığı yeni kullanıcı sözleşmesiyle ilgili hukuki süreçler hararetli şekilde devam ediyor.

Dünyanın en çok kullanılan mesajlaşma uygulaması WhatsApp, ülkemizde ve dünyada çok geniş bir kitle tarafından aktif şekilde kullanılıyor. Kısa süre önce kullanıcı sözleşmesini güncelleyen ve kullanıcılara sunan WhatsApp, bu hamlesiyle gerek ülkemizde gerekse dünya genelinde büyük tepki toplamıştı. Zira yeni sözleşmede kullanıcıların mesajlaşma verilerinin Facebook ve reklam şirketleriyle paylaşılacağı ifade ediliyordu. Ayrıca bu sözleşmenin belirli bir tarihe kadar her kullanıcı tarafından onaylanmasının zorunlu kılınması ve onaylanmadığı takdirde WhatsApp’ı kullanamayacakları bilgisi de paylaşılınca insanların öfkesi daha da katlandı.

WhatsApp’ın kullanıcı sözleşmesini güncellediği ve yayınladığı andan itibaren dünya çapında oluşan tepkiler, hukuki makamlara da taşınmış durumda. Özellikle ülkemizde ve Avrupa Birliği’nde tüketici haklarını korumakla görevli kurum ve komisyonlar, WhatsApp’ın bu hamlesine karşı inceleme başlattıklarını açıklamışlardı. Tüm bu tepkilerin ve hamlelerin ardından WhatsApp, yeni sözleşmeyle ilgili süreci uzattığını açıkladı. Fakat buna rağmen tepkiler dinmek bilmiyor.

WhatsApp Kullanıcı Sözleşmesi Hakkında Bir Dava Daha!

Bugüne kadar konuyla ilgili gerek ülkemizde gerekse de dünya çapında pek çok bireysel kullanıcı tarafından şikâyet edilen WhatsApp, bu kez Avrupa’nın önde gelen tüketici koruma derneği Beuc tarafından şikâyet edildi. Avrupa Komisyonu’na WhatsApp’ı şikâyet ettiğini resmi bir basın toplantısı düzenleyerek açıklayan Beuc üyeleri, bu şikâyetin sebebini birkaç başlık altında açıkladı. Beuc üyeleri, WhatsApp’ın yeni politika sözleşmesinin kullanıcılara zorla dayatıldığını ve bunun demokratik bir hukuk sisteminde hiç de yasal olmadığını ifade etti.

WhatsApp’ın kullanıcılara sözleşmeyi kabul ettirme konusunda yoğun bir baskı uyguladığını vurgulayan Beuc üyeleri, kullanıcıların verilerinin Facebook başta olmak üzere diğer platformlarla paylaşılmasının endişe verici olduğunu söyledi. Ayrıca şirketin bu süreçte yeterince açık ve şeffaf olmadığını söyleyen dernek üyeleri, bunun Avrupa Birliği tüketici yasalarını açık bir ihlal olduğunun altını çizdi.

WhatsApp’tan Bu Suçlamalarla İlgili Yeni Açıklama

Beuc üyelerinin yeni şikayetiyle birlikte bir hukuki süreçle daha karşı karşıya kalma ihtimali doğan WhatsApp, güncellenen hizmet şartlarıyla ilgili yeni bir açıklama yaptı. Şirket yetkililerinden yapılan açıklamada, Beuc üyelerinin yeni hizmet sözleşmesini yanlış anladığı savunuldu. WhatsApp’ın yeni hizmet güncellemesinin Facebook ile veri paylaşımı konusunda herhangi bir madde içermediğini belirten yetkililer, Beuc üyelerinin bu şikâyeti, tamamen yanlış anlaşılmalardan kaynaklanıyor. Yeni politika güncellemelerimizde eskiden olduğu gibi gelecekte de Facebook ile hiçbir mesajlaşma verisi paylaşılmayacak. ifadelerini kullandı.

WhatsApp içerisindeki mesajların kişiler arasında kalmaya devam edeceğinin altını çizen yetkililer, fırsat buldukları takdirde yeni politika güncellemesiyle ilgili tüm detayları tam bir açıklıkla Beuc üyelerine anlatmak istediklerini ve anlattıktan sonra her şeyin netleşeceğini de ifade etti.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir