Kapat
Domain Nedir? Domain Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?
İnternet 0

Domain Nedir? Domain Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Web sitelerine teknik anlamda ilgili ve başlangıç aşamasında olan herkesin sorduğu ya da cevabını bilmesi gereken iki soru vardır. Domain nedir, domain alırken nelere dikkat edilmelidir?

Web dünyasına adım atmak istiyorsanız, bu dünyanın ilk adımı olan domainler hakkında yeterli bilgiye sahip olmalı ve domain seçiminizi bu bilgiler ışığında yapmalısınız. Zira bir web sitesi kurabilmek için ilk ihtiyacınız olan domain, yani Türkçe karşılığı ile alan adıdır.

Domain Nedir?

Domain nedir? Sorusuna; Tüm internet sitelerinin kullanıcılara görünen isimleridir diyerek cevap verebiliriz.

Kısa bir tanımlama olmasına karşın harf, rakam ve çeşitli karakterlerden oluşan domainlerin arkasında geniş bir dünyanın olduğunu da söylemek gerekir. Normalde internet siteleri, belirli IP adresleri üzerinden yayın yaparlar. Ancak biz internet kullanıcıları için bu IP adreslerini akılda tutmak zor hatta imkânsızdır. Bir insanın sevdiği tüm sitelerin IP adreslerini akılda tutması imkânsız olacağı için, bu IP adreslerine atanan ve bizler tarafından görünen isimler kullanılmaya başlanmıştır.

Örneğin Instagram, Facebook ve daha birçok internet sitesinin 88.117.233.77.11 gibi IP adreslerini akılda tutmak mümkün değildir. Bu adreslere atanan Facebook gibi marka isimlerini hatırlamak çok daha kolay olacağı için, domainler bizlerin bildiği görünürlük ile satılmaya başlanmıştır.

Domain Nedir? Domain Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bir web sitesi açmaya karar verdiğiniz ve domain arayışına başladınız. Domainler arasında insanların arayabileceği birçok terim, çok öncesinden alınmıştır. Bu nedenle marka değeri yüksek olabilecek bir domain bulmak, bir hayli zordur. Yine de bu zorluğa rağmen domain alırken dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi sahibi olarak doğru bir tercih yapmak, web sitenizin uzun vadede marka değerinin artmasına neden olacaktır.

Web sitesi açmak için, her şeyden önce domaine yani sitenin daha önceden başkası tarafından alınmamış veya yasaklanmamış isminin satın alınması gerekir. Bu satın alma işleminden önce bilinmesi gereken bazı şeyler olup, bunlara dikkat etmeniz iyi bir seçim yapmak için şarttır.

İşte domain alırken nelere dikkat edilmelidir? Sorusunun cevapları;

Amacınıza Uygun Domain Araştırması Yapın

Alacağınız domainin amacınıza uygun olması için araştırma yapın. Bir e-ticaret sitesi kurmak istiyorsanız, mutlaka buna uygun bir seçim yapmanız gerekir. Marka olabilecek, akılda kalıcı ve insanları teşvik edici şık bir domain seçmeniz, sitenize daha fazla ziyaretçi kazanmak için işe yarar sonuçlar verecektir.

Anahtar Kelimenin Domainde Geçmesi

Anahtar kelime yani insanların kategorinizi arama motorlarında aradığı kelime ya da terimlerin domainde geçmesi, arama motoru sonuçlarında daha üstlerde yer almanızı sağlar. Ancak her terimin domainde geçmesi mümkün değildir. Anahtar kelimeniz çok uzun kuyruklu arama terimlerine hitap ediyorsa, bu tavsiyeyi dikkate almaz veya daha kısa bir tercih yapabilirsiniz.

Örneğin bir haber sitesi açmak istiyorsanız, haber kelimesinin domaini uzatmadan içerisinde geçmesine önem vermelisiniz.

Domain Uzunluğu

Çok popüler bir aranma teriminin tam karşılığı değilse, domain uzunluğunu kısa tutmaya özen gösterin. SEO (arama motoru optimizasyonu) açısından kısa URL yapıları daha değerlidir. Domainin uzun olması, URL yapısını uzatacağı için pek tavsiye edilmeyen bir durumdur. Mümkün olduğu kadar maksimum 10-12 karakterli bir domain tercihi yapmanız idealdir.

Alan Adı Uzantısı (TLD)

Alan adı uzantısı, dünya genelinde popüler kullanılan bir TLD olabileceği gibi ülke kodu şeklinde de olabilir. Dünyada en fazla kullanılan uzantı, .com ve sonrasında ise .net olarak bilinir. Ardından ise .org gibi uzantılar gelmektedir.

Türkiye’de ise yerel bir TLD tercih edebilir ve belgeler sunmak şartıyla .com.tr uzantısını da alabilirsiniz. .com.tr uzantısına sahip olmak için şirket olunması ve oda kaydının yanı sıra domainde geçen kelimenin isim hakkının alınması gerekir.

Diğer yandan boşta bulduğunuz domainin tek bir uzantısı yerine .com, .net, .org gibi popüler uzantılarını satın alıp pasif olarak bekletmeniz, aynı isim ile karşınıza rakip çıkmaması için önemlidir.

Temiz Bir Geçmişe Sahip Olması

Alacağınız domainin daha önceden başkaları tarafından kullanılma ihtimali göz ardı edilmemelidir. Alan adının geçmişte yasalara aykırı veya +18 içerikli bir web sitesi için kullanılmış olması, ileride sorun yaşamanıza neden olabilir. Bundan kurtulmak için uzun bir zamana ihtiyacınızın olabileceğini unutmayın.

Diğer taraftan domainin arama motorları veya Google Adsense gibi reklama dayalı gelir modellerinden banlı yani yasaklı olabilir. Bundan kurtulmanız için uzun bir zamana ihtiyaç duymanız gerekecektir. Bu nedenlerle domain alırken, öncelikle temiz bir geçmişe sahip olmasına dikkat edilmelidir.

Özel ve Türkçe Karakterler Olmamalıdır

Domain alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında, özel ve Türkçe karakterlere yer verilmemesi de önemlidir. Küresel anlamda bakıldığında Türkçe karakterlerin olmaması (ş, ç, ı, ö vb.) kullanılabilirlik yönünden önemlidir. Aynı şekilde şık bir anlam ifade etmiyorsa rakam ve çizgilerin bulunmaması marka değeri açısından önemlidir.

Rakam tercihleri haber365 şeklinde yılın gün sayısını ifade ediyorsa, şık bir görünüm kazandırabilir. Ancak haber123 gibi bir isim olması, amatör bir görünüme neden olur.

Yaşlı Domainleri Tercih Edin

Domain tercihinizi çok eskiden tescil edilmiş bir domainden yana yapmanız, projenize daha fazla katkı sağlar. Çünkü Google ve diğer arama motorları, domain yaşına önem vermektedir. Bu yüzden yeni bir domain tescil etmek yerine başkasında olan yaşlı bir domain almanız, daha fazla fayda sağlar.

Benzersizlik

Satın alacağınız domain ne kadar şık olursa olsun, benzersiz olmasına önem verin. Haber siteleri gibi projelerde benzerlik olması mümkündür. Ancak e-ticaret ve genel bilgi içerikli siteler için çok benzer isimler, markalaşmanın önündeki en önemli engellerden biridir.

Örneğin facebook gibi bir marka varken facetook gibi bir isim tescili yapılması, şimdiden projenizin çöpe gitmesine neden olur.

Tescil Süresi

Son olarak Domain alırken nelere dikkat edilmeli? Sorusuna, tescil süresi ile cevap verelim. Domain alırken tescil süresini 1 yıl yerine 3-4 yıllık seçmeniz, Google gözünde daha değerli olmanız için bir faktördür. Google bu sayede projenizin daha uzun soluklu olduğunu anlayacak ve bu durum sıralamanıza azda olsa etki edecektir.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir