Kapat
Stalk Nedir Nasıl Yapılır Stalk Hakkında Bilmeniz Gerekenler!
İnternet 0

Stalk Nedir Nasıl Yapılır Stalk Hakkında Bilmeniz Gerekenler!

Sosyal medya platformlarıyla birlikte daha çok hayatımıza giren Stalk kavramını irdeliyoruz. Yazımızda Stalk nedir ve Stalk nasıl yapılır sorularına yanıt bulacaksınız.

Teknoloji ve bununla birlikte internet bugün hayatımızın merkezinde yer almaktadır. İnsanların çok büyük çoğunluğu günlük ciddi bir zamanını internet üzerinde geçirmektedir. İnternette yapılabilen işlemlerin adeta sınırı yok. Herhangi bir konuda araştırma yapma, video izleme veya sosyal medya platformlarında gezinme, en çok vakit harcanan işlemlerdir. Özellikle sosyal medya platformları, internetin bir numaralı alanıdır diyebiliriz. İnsanlar sosyal medya platformları sayesinde hem kendi hayatından kesitleri ve fikirlerini diğer insanlarla paylaşabiliyor hem de başkalarının hayatlarını gözlemleyebiliyor. Sosyal medya, insanların birbirlerinin hayatlarını ve görünümünü daha önemli hale getirmiştir.

Sosyal medyanın insanlar arasında bu denli yaygınlaşması ve önem arz etmesi, yeni kavramların hayatımıza girmesine ve bazı kavramların da tekrar canlanmasına neden olmuştur. Bu kavramlardan biri de stalk’dur. Özellikle son yıllarda adını daha sık şekilde duyduğumuz stalk, pek çok insanın uyguladığı bir yöntemdir. Biz de bu içeriğimizde ilk önce Stalk nedir sorusuna yanıt aramaya çalışıp sonrasında en doğru şekilde Stalk nasıl yapılır kısmına geçeceğiz.

Stalk Nedir?

Stalk, bildiğiniz üzere İngilizce bir kelimedir. İngilizce kelime anlamına baktığımızda sinsice izlemek, gözlemlemek anlamına geldiğini görebiliriz. Kelime anlamı bile bize az çok stalk’un ne demek olduğunu açıklıyor. İnsan, sosyal bir varlıktır. İnsanlar arasındaki ilişki ve sosyal yaşam, hayatta büyük önem arz eden konulardır. Yakınımızdaki bazı insanların hayatlarını merak edebiliyoruz. Onların neler yaptığını ve neler hissettiği ister istemez bazı dönemlerde merak alanımıza girebiliyor. Eskiden insanları gözlemlemek ve hislerine ulaşmak zorken günümüzde bu durum daha kolaydır. İnsanları gözlemlemeyi kolay hale getiren en önemli husus, internet ve sosyal medyadır.

Sosyal medya platformlarını kullanan insanlar kendi profillerinde gün içinde neler yaptıklarına ve ne gibi düşüncelere sahip olduklarına dair paylaşımlarda bulunurlar. Bu paylaşımlar üzerinden insanları gözlemlemek mümkündür. Ancak bunu yapabilmek için o kişinin profiline erişebilmeniz gerekmektedir. Bazı insanlar sosyal medya profillerinde yaptıkları paylaşımları sadece arkadaşlarının görmesini ister. Arkadaş olarak işaretlenmeyen kişiler ilgili kişinin gönderilerine erişemez. Bu durumda sizi arkadaşınız olarak işaretlemeyen birini görüntüleyemezsiniz.

Sosyal medya için stalk nedir denildiğinde şu söylenebilir: başka insanların hesaplarını ve paylaşımlarını onların haberi olmadan görüntülemek. Sosyal medya ile birlikte başkalarının hayatının bizim için önem arz ettiği günümüzde stalk çok sık uygulanan bir işlemdir.

Stalk Nasıl Yapılır?

Stalk kavramının ne anlama geldiğini anlattıktan sonra şimdi dilerseniz stalk nasıl yapılır başlığına geçelim. Stalk yapmak bazı durumlarda basit bazı durumlarda da zordur. Eğer gözlemlemek istediğiniz profilin gizlilik durumu herkese açık haldeyse stalk yapmak nispeten daha kolaydır. Ama burada da elbette dikkat etmeniz gereken hususlar vardır. Başka birinin hesabını o fark etmeden gözlemlemek istiyorsanız profili ziyaret ettiğiniz sırada çok dikkatli davranmalısınız. Eğer o kişinin profilini ziyaret ettiğiniz sırada profilde yer alan paylaşıma yanlışlıkla bir tepki verirseniz, kişiye bildirim gidecek ve sizin profilini ziyaret ettiğinizi anlayacaktır. Bu sebepten dolayı profili geziyorsanız elinizin nereye dokunduğuna dikkat etmelisiniz.

Yukarıda bahsettiğimiz Stalk yapma işlemi nispeten basit senaryodur. Asıl zor olan senaryo, profili herkese açık olmayan bir insanın paylaşımlarını görüntülemektir. Bazı insanlar profilini sadece belirlediği kişilere açmaktadır. Bazen henüz tanışmadığımız veya bir şekilde aramızın bozuk olduğu kişilerin profilini görüntülemek isteyebiliyoruz. Ancak diğer taraftan kişiyi takip etmek, arkadaş olarak eklemek de istemeyebiliyoruz. Bu durumda stalk nasıl yapılır? En iyi yöntem, sahte bir hesap açmaktır. Günümüzde pek çok insanın bilmediğimiz stalk hesabı vardır. Bu hesap sayesinde kendi kimliğinizi belli etmeden başkalarını çok daha rahat biçimde stalk edebilirsiniz.

Stalk yapma amacıyla bir hesap açmayı düşünüyorsanız dikkat etmeniz gereken hususlar vardır. Bunları başlıklar halinde sıralayalım.

Profilin İsmini İnandırıcı Şekilde Belirleyin

Açacağınız hesabın ismi bakan birinin gözüne çarpmayacağı bir isim olmalıdır. Gören kişi bu ismin gerçek olduğuna, sahte ve rastgele bir isim olmadığına emin olmalıdır. Stalk profiller için ilk dikkat edilmesi gereken husus budur. Ayrıca profilin isminin yanı sıra kullanıcı adının da tutarlı ve rastgele olmaması da önem arz eden bir konudur.

Stalk Hesabının Takipçisi ve Takip Edileni Çok Olmalı

Sosyal medya profillerinde en çok öne çıkan hususlardan biri takipçi ve takip edilenlerdir. Takipçi ve takip edilen sayısının çok düşük olduğu profiller, insanlar tarafından sahte ve başka amaçlar uğruna açılmış hesaplar olarak görülebiliyor. Bu da ilgili hesabın takip isteklerinin kabul edilmemesine neden olur. Bu yüzden Stalk amacıyla oluşturacağınız hesabın takipçi ve takip edilen sayısının belli bir rakamın üzerinde olmasına özen göstermelisiniz. Ayrıca hesabın takipçi ve takip edilen oranı da çok önemlidir. Hesap çok fazla kişiyi takip ediyor ve çok az kişi onu takip ediyorsa bu, sahte ve stalk amacıyla açılmış bir profil intibahı uyandıracaktır.

Düzenli ve Gerçek Paylaşımlar Yapılmalı

Stalk nasıl yapılır konusuyla ilgili son paylaşacağımız bilgi, paylaşım sayısı ve niteliğiyle alakalıdır. Bir hesapta hiç paylaşım yoksa bu hesap olumsuz anlamda dikkat çekecektir. Hesapta hiçbir paylaşımın olmayışı insanlarda bu hesabın gerçek bir profil değil de insanları gözlemlemek amacıyla kurulmuş bir profil olabileceği düşüncesini uyandıracaktır. Bu yüzden Stalk amacıyla açacağınız profillerde belli sayıda paylaşım bulunmalı ve aynı zamanda düzenli olarak paylaşım yapmalısınız.

Stalk nedir ve nasıl yapılır konusuyla ilgili sizlerle paylaşabileceğimiz bilgiler bu şekildedir. Karşınızdakine hissettirmeden sorunsuz bir stalk yapmak istiyorsanız paylaştığımız bilgilere mutlaka dikkat etmelisiniz.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir