Kapat
Hoşunuza Gidebilecek Zaman Yolculuğu Temalı En İyi Oyunlar
Oyun 0

Hoşunuza Gidebilecek Zaman Yolculuğu Temalı En İyi Oyunlar

Zaman yolculuğu konularına ilgi duyuyor musunuz? Cevabınız evetse zaman yolculuğu temalı en iyi oyunlar listemize mutlaka göz atmalısınız.

Oyunlar hayatımızın önemli bir parçası haline gelmiş durumdadır. Günümüzde her yıl onlarca farklı türde oyun piyasaya çıkmaktadır. Bu oyunların her biri farklı bir hikâye ve tema üzerinden ilerlemektedir. Oyun sektörünün büyümesiyle birlikte özgün ve yenilikçi oyunların sayısı da artmakta. İnsanlar bu sayısız oyun seçeneği arasından tür ve hikâye bakımından ilgilerini çekenlere yöneliyor. Film ve kitaplarda çokça karşımıza çıkan ve büyük ilgi toplayan zaman yolculuğu teması oyunlarda da kullanılmaktadır. Zaman yolculuğu teması üzerine kurulmuş çok sayıda farklı oyun, oyuncular tarafından severek oynanmaktadır.

Önemli bir kitle tarafından ilgi gösterilen zaman yolculuğu temelli hikayeleri, oyun yapımcılarının son yıllarda pek çok yapımla başarılı şekilde kullandığı görülmektedir. Biz de bu yapımları sizler için derledik ve zaman yolculuğu temalı en iyi oyunlar başlığı altında bir liste hazırladık.

Hoşunuza Gidebilecek Zaman Yolculuğu Temalı En İyi Oyunlar

Yukarıda da değindiğimiz üzere bugüne kadar pek çok farklı oyunda zaman yolculuğu teması doğrudan veya dolaylı bir şekilde işlenmiştir. Bu oyunlardan kimisi başarısız olsa da kimi oyunlar ortalamanın çok üstünde bir deneyim sunmayı başarmıştır. Gelin bu oyunları sırasıyla inceleyelim.

Dishonored 2

Listemizin ilk oyunu, 2016 yılında oyuncuların karşısına çıkmış olan Dishonored 2. Oyunda yönetebildiğimiz 2 karakter var: Corvo Attono ve Emily Kadwin. Oyun Karnaca şehrinde geçiyor. Kıyı sahil kenti olan Karnaca’da gireceğimiz maceralar ve bu maceralar sırasında yapacağımız seçimler dünyanın kaderini değiştirecektir. Oyunun zaman yolculuğu tarafında en güçlü özelliği zaman akışına hükmedebilmemizdir. Zamanın akışını istediğimiz an yavaşlatıp dünyada herkesten hızlı hareket edebiliriz.

Aksiyon ve macera ögelerini içerisinde barındıran bir FPS oyunu olarak karşımıza çıkan Dishonored 2, Arkane Studios tarafından geliştirilmiştir. Oyunculardan olumlu geri dönüşler almayı başaran Dshonered 2’nin Metacritic puanı 86’dır.

Titanfall 2

İngilizcede bir tabir vardır: underrated. Türkçeye çevirmek gerekirse hakkı tam verilmeyen şeklinde ifade edebiliriz. Titanfall 2 bu tabiri tam anlamıyla karşılıyor. Gerek grafik gerekse mekanik yönünden çok başarılı olan Titanfall 2, bilim kurgu temelli bir hikâyeye sahiptir. Oyunda hem çevrimdışı oynayabileceğiniz hikâye modu hem de online mod bulunmaktadır.

Oyunun hikâye modunda üst düzey bir pilot olmaya çalışan askeri kontrol ediyoruz. Asker, The Frontier askeri bölgesine adım atmış ve burada eğitimler almaya başlamıştır. Sonrasında insanlar ve makineler arasındaki ilişki keşfedilecek ve bu keşif bizi aksiyon dolu özgün bir maceraya sürükleyecektir. Oyunda zaman yolculuğu esintilerini Effect and Cause başta olmak üzere birçok bölümde görüyoruz. Effect and Cause bölümünde düşmanlar tarafından terk edilmiş olan bir laboratuvara giriyoruz. Burada zaman kavramının kaybolduğu duvarlardan geçip bu sayede düşman atışlarından korunuyoruz.

Respawn Entertainment tarafından geliştirilip Electronic Arts tarafından dağıtımı yapılan Titanfall 2’nin Metacritic puanı 86’dır. Oyunun satış fiyatı 200 TL civarında.

Life Is Strange

Bazı oyunlar vardır bizi sert bir savaşa sokar. Günümüzün çoğu oyunu bu şekildedir desek yanlış olmaz. Ancak son yıllarda sadece savaşa değil psikolojik ve sosyal gerilime odaklanan çok sayıda oyunla da karşılaşıyoruz. Life Is Strange o oyunlardan biri. Oyunda silah kullanma, savaşa girme gibi unsurlar yoktur. Bir filmin içindeymişsiniz gibi Max Caulfield isimli genç kızı yönetiyorsunuz. Bu kız Blackwell Academy okumaktadır ve gerek okul hayatında gerekse de sosyal hayatında çeşitli sorunlarla mücadele etmektedir. Max bir gün zamanı geriye alabildiğini fark eder. Bu yeteneğiyle hayatta yaptığı seçimleri ve hataları düzeltmeye çalışır.

Oyun içerisinde yaptığımız seçimler hikâyenin gidişatına direkt etki etmektedir. Yapacağınız seçimlerin sonuçları hem sizi hem çevrenizdekileri etkileyecektir. Life Is Strange zaman yolculuğu temalı en iyi oyunlar derlememizin en kendine has oyunudur. Oyunun Metacritic puanı 83 ve fiyatı da 31 liradır.

BioShock Infinite

Sevilen BioShock serisinin son oyunu BioShock Infinite, 2013 yılında yayınlanmış ve o dönem büyük ses getirmiştir. Özellikle hikâye yönünden çok şey vaat eden oyunun atmosferi ve dünyası oynayanları mest etmeyi başarmıştır. Oyunun hikayesinde paralel evrenler önemli yer edinmektedir. Farklı evrenlerin birbirleriyle bağlantısı ve bir evrende yaşanan olayın kelebek etkisiyle başka evrenlerde de hissedilmesi gibi hususlar BioShock Infinite’de sıkça işlenmektedir. Oyunda zaman içerisindeki yırtılmalardan yararlanarak zaman yolculuğu yapabilmek mümkün.

Hem hayatta kalmak hem de bir kadını kurtarmak gibi amaçlar edindiğimiz BioShock Infinite hikayesi sizi her yönden uzun saatler alıp götürecektir. Birinci şahıs nişancı modunda oynanabilen oyunda aksiyon, macera ve bilim-kurgu ögeleri bulunmaktadır. Oyunun Metacritic puanı, zaman yolculuğu temalı en iyi oyunlar listemizin en yükseğidir. Öyle ki, BioShock Infinite 94 Metacritic puanına sahiptir. Bu bile tek başına oyunun ne kadar başarılı olduğunu gösteriyor. Oyunu şu an 50 lira gibi bir fiyattan satın alabilmek mümkün.

Quantum Break

Listemizin son oyunu 2016 yapımı Quantum Break’dir. Üçüncü şahıs nişancı gözüyle oynanabilen oyunun özellikle grafikleri çok dikkat çekicidir. Oyunun hikayesi şu şekilde başlamaktadır: Dünyada çok sert bir yıkım yaşanmıştır. Bu yıkımın en büyük etkisi, zaman denen kavramı ortadan kaldırmış olması. Bu olayın ardından iki insan özel yetenekler kazanmıştır. Kazanılan bu yetenekleri zıt yönde kullanan iki insandan biri zamanda yolculuk etmeye çalışmakta diğeriyse mevcut zamanı korumaya çalışmaktadır.

Remedy Entertainment tarafından geliştirilen oyunun aksiyon seviyesi çok yüksektir. Metacritic puanı 77 olan oyunu 59 liraya satın alabilmek mümkün.

Zaman yolculuğu temalı en iyi oyunlar bu şekildedir. Eğer bu temayı seviyorsanız listede ilginizi çeken birçok oyun bulacaksınızdır.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir