Kapat
Bir Süre Önce Sunulan Twitter Fleets Özelliği Kaldırıldı
Haberler 0

Bir Süre Önce Sunulan Twitter Fleets Özelliği Kaldırıldı

Bir süre önce kullanıma sunulan Twitter Fleets özelliği kaldırıldı. Peki neden?

Sosyal medya platformları bugün milyonlarca insan tarafından kullanılmaktadır. İnsanlara iletişim ve kendini tanıtma gibi konularda gelişmiş özellikler sunan sosyal medya platformlarında bazı özellikler çok sevilmektedir. Bu özelliklerden biri hikaye veya durum olarak isimlendirilen 24 saatlik anlık story paylaşma özelliğidir. Bu özellik sayesinde sosyal medya kullanıcıları, o an için yaptıkları bir aktiviteden veya tanık oldukları bir durumdan görsel ve video paylaşabiliyor. Paylaşılan bu gönderiler 24 saatliktir ve 24 saat sonunda otomatik kaldırılır.

Hatırlanacağı üzere ilk olarak Snapchat uygulamasında karşımıza çıkan 24 saatlik gönderi paylaşma özelliği, daha sonra Instagram’a da getirilmiştir. Hatta özelliğin çok fazla değişmeyerek direkt Instagram’a gelmesi, tepkilere yol açmıştı. Snapchat cephesi, kendilerinin geliştirdiği bu özelliğin Instagram tarafından adeta çalındığını savunmuştu. Instagram’dan sonra sırasıyla WhatsApp’a ve Facebook’a da benzer özellikler geldi. Ancak popüler bir başka sosyal medya platformu olan Twitter’a bunu karşılayacak bir özellik yakın zamana kadar gelmemişti. Kullanıcılar, Twitter’a böyle bir özelliğin gelmesinin iyi olup olmayacağını uzunca bir süre tartışmıştı.

Bir süre önce bu tartışmalar son buldu. Zira Twitter bu konuda bir hamle yaparak Fleets özelliğini duyurdu. Instagram’ın hikaye ve WhatsApp’ın durum özelliğine karşılık gelen Fleets özelliği, yine aynı şekilde anlık gönderi paylaşma imkanı sunuyordu. Bu paylaşılan gönderiler 24 saat sonunda kaldırılıyordu.

Kullanıma sunulduğu andan itibaren bazı kullanıcılar tarafından beğenilirken bir kısım kullanıcı tarafından Twitter’a uymadığı gerekçesiyle eleştirilen Fleets özelliğinin kullanım oranının çok yüksek olmadığı ifade ediliyordu. Ve bugün itibariyle bu iddiayı bir nevi doğrulayan resmi bir gelişme yaşandı.

Bir Süre Önce Sunulan Twitter Fleets Özelliği Kaldırıldı

Twitter kullanıcıları arasında Instagram’a nazaran çok daha az tercih edilen bu özellik, bugün itibariyle tamamen kullanımdan kaldırıldı. Twitter, birkaç gün içinde resmi olarak Fleets özelliğine veda edileceğini açıklamıştı. Bugün itibariyle bu açıklama eyleme döküldü ve Fleets kısmının fişi çekildi. Dönüp baktığımızda Fleets özelliğinin ömrünün çok kısa sürdüğünü rahatlıkla söyleyebiliriz.

Peki, Fleets özelliği neden kaldırıldı? Bu konuda resmi bir açıklama yapıldığını söyleyemeyiz. Ancak bazı mantıklı yorumlar vardır. En yaygın ve kabul gören görüş, kullanım oranının çok düşük seviyelerde kalmış olmasıdır. Gerçekten Twitter kullanıcılarının büyük bölümü Fleets özelliğini ya hiç kullanmamış ya da çok az kullanmıştı. Fleets’in kaldırılmasındaki ikinci etmen ise platformun yapısını bozması olarak gösterilmektedir.

Yazı odaklı bir platform olan Twitter’a görsel odaklı bir özelliğin getirilmiş olması bir süredir tartışılıyordu. İnsanlar platformun ruhuna aykırı ve aynı zamanda gereksiz olduğunu ifade ediyorlardı. Özelliğin kaldırılmış olmasında bu tartışmalar ve eleştiriler etkili olmuş olabilir. Sonuç olarak Twitter Fleets özelliği kısa süreli bir macera olarak gelip geçti.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir