Kapat
Windows 10 Ekran Kaydetme Nasıl Yapılır?
Windows 0

Windows 10 Ekran Kaydetme Nasıl Yapılır?

Windows 10’da yüksek kalitede ekran kaydı yapabileceğiniz en iyi ekran kaydetme programları nelerdir? Windows 10 ekran kaydetme nasıl yapılır? İşte cevabı!

Fonksiyonu ve yapabildikleri saymakla bitmeyen bilgisayarlarda çok sayıda işlem yapmaktayız. Bu işlemlerin bir kısmı iş bir kısmı ise günlük eğlence kapsamında değerlendirilebilecek işlemlerdir. Bilgisayarlarımızda herhangi bir işlem yaparken bu işlemin kaydını alma ihtiyacı hissedebiliyoruz. Mesela bir arkadaşınıza bilgisayarla ilgili bir şey göstermek istediğinizde bunu ekran kaydı alarak göstermek gerekebilir. Veya herhangi bir bilgisayar oyunu oynarken bu sırada kayıt alıp oyun kaydını insanlarla paylaşmak isteyebilirsiniz. Bu gibi örnekler çok daha fazla arttırılabilir.

Bilgisayarlarda birçok işlemde olduğu gibi ekran kaydı alma işleminde de programlar bize yardımcı olmaktadır. Geliştiriciler tarafından bilgisayar kullanıcıların istedikleri her an ekran kaydı almalarını sağlayacak çeşitli programlar geliştirilmiştir. Biz bu içeriğimizde dünyanın en çok kullanılan bilgisayar işletim sistemi Windows 10 için geliştirilmiş olan ekran kaydedici programlardan söz edeceğiz.

Windows 10 Ekran Kaydetme Nasıl Yapılır?

Kullanıcılar, ekran kaydetme programları kullanırken birkaç önemli hususa dikkat etmektedir. Bunlardan ilki, programın yüksek kalitede kayıt yapabilme becerisine sahip olması. Zira eğer alınan kayıtların kalitesi düşük olursa bu ciddi şekilde can sıkacaktır. Diğer yandan programın hızlı ve hatasız çalışması da talep edilen bir diğer önemli husustur. Sizlere bu iki hususu ve çok daha fazlasını sunan en kaliteli ekran kaydedici özelliğe sahip programların listesini hazırladık.

Movavi Screen Recorder

Listemizin ilk sırasında Movavi Screen Recorder yer almaktadır. Movavi, birçok özelliği bir arada suran işlevsel bir programdır. Öyle ki program içerisinde yapabilecekleriniz ekran kaydıyla sınırlı değil. Ekran kaydının yanı sıra videolar üzerinde de çeşitli düzenlemeler yapabilirsiniz. Programın bir diğer öne çıkan özelliği de zamanlayıcıdır. Zamanlayıcı özelliği sayesinde programa herhangi bir saat tanımlıyorsunuz ve ilgili zaman geldiğinde program kendisi ekran kaydetme işlemine başlayacaktır.

Movavi Screen Recorder’de isterseniz ekran kaydını video ve ses şeklinde değil de sadece ses şeklinde yapabilirsiniz. Yani o an için ekranda devam eden işlemle ilgili sadece ses kaydı yapabilirsiniz. Görüntü kalitesi, kamera, ses ve mikrofon ayarlarını detaylı şekilde yapabileceğiniz programda iki farklı kullanım seçeneği bulunmaktadır. İsterseniz ücretsiz sürümü kullanıp kayıt alabilirsiniz. İsterseniz de daha gelişmiş özelliklerin bulunduğu ücretli sürümden yararlanabilirsiniz.

GOM Cam

Windows 10’da ekran kaydetme programları arasında bir diğer dikkat çekeni GOM Cam’dir. Birçok kişi tarafından önerilerin programın kolay kullanım sunduğnu söyleyebiliriz. Programın çok sevilen iki gelişmiş özelliği bulunmaktadır. Bu özelliklerden ilki yeşil ekrandır. Yeşil ekran sayesinde video kaydı yapıldığı sırada kullanıcı kamerasında arka plan yok edilir. Yok edilen arka plan yerine kişinin sadece yüzü görünür. Bu özelliği en iyi şekilde kullanabilmek için kameradaki arka planın tek renk olması gerektiğini söyleyelim.

GOM Cam’in dikkat çeken bir başka becerisi de kaydedilecek videoları bölerek kaydedebilmesi. Ekran kaydı yapıldığı sırada bazen video süresi uzayabiliyor. Bu da video boyutunun artması gibi can sıkıcı bir sonucu doğuruyor. GOM Cam, bunun bir nebzede olsa önüne geçebilecek bir özelliğe sahip. GOM Cam, ekran kaydı videolarını kaydederken kaliteden ödün vermeden dosyayı olabilecek en küçük boyutlarda kaydeder. Bu da videoların yüksek depolama alanı kaplamasını engeller. Programın ücretsiz versiyonu olduğu gibi gelişmiş özelliklere ve sınırsız limitlere sahip ücretli versiyonu da bulunmaktadır.

Camtasia

Camtasia’nın ismini bir yerlerden duymuş veya okumuş olma ihtimaliniz oldukça yüksektir. Zira son dönemde kullanıcı sayısını önemli ölçüde arttırmış durumda. Dinamik bir arayüzle karşımıza çıkan Camtasia, onlarca başarılı özelliğe sahip. Camtasia’yı sadece bir ekran kaydetme programı olarak görmek doğru olmayacaktır. Zira programın ekran kaydetme dışında kaydedilen bu görüntüleri kapsamlı şekilde düzenleme özelliği de vardır.

Camtasia, ekran kayıtlarını yüksek kalitede alırken başka bir kamerada çektiğiniz video görüntülerini de ekran kaydı içerisine dahil edebilmektedir. Bu kayıtlar HD kalitede aktarılmaktadır. Ekran kaydı videolarınızın 60 FPS olarak kaydedildiğini de belirtelim.

Camtasia ile ilgili bahsedebileceğimiz en büyük dezavantaj, programın ücretsiz kullanım için sadece 30 gün zaman tanıması. 30 Gün bittikten sonra programın özelliklerini tam anlamıyla kullanamıyorsunuz. Bunun için ücretini ödeyerek programı satın almalısınız.

Windows Oyun Çubuğu

Windows 10 ekran kaydetme programları sıralarken işletim sistemi içerisinde bu amaca yönelik yerleşik bir uygulama bulunduğunu söylemek gerek. Windows oyun çubuğu ismi verilen bu uygulama sayesinde hiçbir harici program kurmaya ihtiyaç duymadan ekran kaydı almaya başlayabilirsiniz. Bu uygulamayı kullanmak için işletim sistemi ayarlarından aktifleştirmeniz gerekmektedir. Klavyeniz üzerinden Windows + G tuşlarına aynı anda basarsanız ilgili uygulama aktif hale gelecektir.

Windows işletim sisteminin kendi uygulaması olduğu için sistemle uyumlu şekilde çalışabilen oyun çubuğu, yüksek görüntü kalitesinde kayıtlar alabilmenizi sağlıyor. Uygulama ayarlarından kayıt almak istediğiniz oyunu, kayıt zamanını ve ses seçeneklerini ayarlayabilirsiniz.

Bandicam

Windows 10’un bir diğer popüler ekran kaydedici programı da Bandicam’dır. Oldukça minimal bir tasarımla karşımıza çıkan Bandicam, sisteminizi de çok yormaz. Hızlı ve kolay şekilde ekran kaydı yapmanızı sağlayan programda oyun içi ve oyun dışı kayıt alma, fare imleci ayarlamaları, harici kayıt cihazı bağlama gibi çok sayıda seçenek bulunuyor.

Programın en can sıkıcı tarafı, ücretsiz kullanımda filigran bulunması. Yani ücretsiz kullanıcılar ekran kaydı yaparken kaydın üst tarafında her an Bandicam yazısı yer almaktadır. Bunu kaldırıp gelişmiş özelliklerle programı kullanabilmek için 39 dolar ödeyip ücretli tam sürümü almanız gerekmektedir.

Windows 10 platformu için sizlere sunabileceğimiz en iyi ekran kaydetme programları bu şekildedir.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir