Kapat
Sağlıklı Bir Yaşam İçin En İyi Mobil Sağlık Uygulamaları
Mobil 0

Sağlıklı Bir Yaşam İçin En İyi Mobil Sağlık Uygulamaları

Telefonunuzun sağlıklı yaşamanıza yardımcı olmasını sağlayabilirsiniz. Bunun için geliştirilmiş sayısız mobil uygulama vardır. İçeriğimizde sizlere bunlar arasında kaliteli olanlarla birlikte en iyi mobil sağlık uygulamaları listesi hazırladık.

Sağlık, insan için en önemli konudur. Bir insan yaşadığı her sıkıntıyı bir şekilde çözüp telafi edebilir ama yaşanan sağlık sorunları çözüme kavuşturulamayabiliyor. Bu yüzden hayatımızın her döneminde sağlığımıza dikkat etmeli, birinci önceliğimiz haline getirmeliyiz. Teknolojik gelişmelerle birlikte ortaya çıkan cihazların insan sağlığını olumsuz etkilediği konusu yıllardır tartışılmaktadır. Bu konuda uzman olan veya olmayan pek çok kişi yorum belirtmiştir. Özellikle akıllı telefonların insan sağlığını ve kalitesini aşağıya çektiği savunulmaktadır.

Ancak unutulmamalıdır ki, akıllı telefonlar da dahil olmak üzere, teknolojik cihazlar siz ne isterseniz onu yapar. Bir insan eğer akıllı telefon kullandıktan sonra sağlık sorunları yaşamaya başladıysa bütün suçu telefona bağlamamalıdır. O telefonla ne kadar süre geçireceğiniz, neler yapacağınız gibi bütün kontroller sizin elinizdedir. Dolayısıyla gelişmiş bir birey olarak tüm suçu teknolojiye yıkıp kenara çekilmemelisiniz. Üstelik, kullanıldığı takdirde, akıllı telefonların sağlığa yararlı pek çok özelliği de bulunmaktadır. Bugün Android ve IOS gibi iki büyük mobil işletim sisteminde kullanıcıların beğenisine sunulmuş çok sayıda mobil uygulama bulunmaktadır. Bu uygulamalardan her biri farklı kullanım alanına ve işleve sahiptir. Sizlere bu tür uygulamalar arasında en iyilerinin hangileri olduğunu paylaşmaya çalışacağız. Dilerseniz en iyi mobil sağlık uygulamaları paylaşımlarımıza geçelim.

Sağlıklı Bir Yaşam İçin En İyi Mobil Sağlık Uygulamaları

Mobil sağlık uygulamalarının pek çoğu, telefonunuzun özellikleriyle iş birliği yapmaktadır. Bu iş birliği sayesinde sizin gün içinde yaptığınız hareketleri izlemekte, raporlamakta ve öneriler sunmaktadır. Ancak hemen her konuda olduğu gibi burada da kaliteli örnekler olduğu gibi vasatı geçemeyen kalitesiz örnekler de vardır. Sizlerin kalitesiz uygulamalarla karşılaşıp zaman kaybetmenizi engellemek adına alanında en başarılı mobil uygulamaları derledik.

Elevate: Brain Training

Popüler sağlık uygulamalarından biri olan Elevate: Brain Training, adından da anlaşılacağı üzere beyin sağlığına odaklanmaktadır. Öyle ki, uygulamanın temel amacı beyin jimnastiği yapıp bilişsel becerilerinizi arttırmaktır. Konuşma, işlem yapma, bellek, hafıza ve matematik gibi birçok konuda çeşitli oyunlar içeren bu uygulama, bu oyunlar yardımıyla beyninizi geliştiriyor. Oyun denilince birçok kişinin aklına basit bir şey gelebilir fakat kesinlikle öyle düşünmeyin.

Elevate: Brain Training uygulaması içerisinde yer alan oyunların tamamı, alanında profesyonel kişilerce hazırlanmıştır. Her oyun, basit görevler yardımıyla insanların bilişsel becerilerini arttırmaya çalışmaktadır. Üstelik uygulamanın geçtiğimiz yıllarda IOS platformunun en iyi 5 uygulaması arasında gösterildiğini de söyleyelim. Uygulama, İngilizce ve İspanyolca dilinde hizmet vermektedir.

HealthTap

Sağlık hakkında insanların aklına zaman zaman belirli sorular takılabiliyor. Maalesef ki internette sağlık hakkındaki içeriklerin birçoğu gerçek bilgiler yerine bilgisizce yazılmış sahte içeriklerden oluşmaktadır. HealthTap uygulaması sayesinde sağlık hakkında doğru bilgilere ulaşabilirsiniz. Uygulama içerisinde ABD başta olmak üzere dünyanın çeşitli ülkelerindeki uzman doktorların sorulara verdiği yanıtlar yer almaktadır.

Uygulama içerisinde doktorların yanıtlamış olduğu 2,5 milyondan fazla soru vardır. Bunun yanında yüzlerce hastalıkla bağlantılı olarak uzman doktorlarca yazılmış 700 bin makale yer almaktadır. HealthTap uygulamasını indirerek sağlık hakkında internette bulabileceğiniz en güvenilir kaynaklara ulaşabilirsiniz. Üstelik uygulama içerisinde hekimlerle canlı görüşme olanağı da bulunmaktadır. Bu görüşmelerde karşı karşıya kaldığınız sağlık problemi hakkında soru sorup en doğru yanıtı alabilirsiniz. HealthTrap, en iyi mobil sağlık uygulamaları arasında rahatlıkla gösterilebilir.

Fabulous: Daily Routin Planner

Sağlıklı yaşam konusunda uzmanların üzerinde durduğu çeşitli konular bulunmaktadır. Bunlar iyi uyku, yaşam motivasyonu, alışkanlıkların yönetimi gibi başlıklar halinde toplanabilir. Fakat günün yoğunluğuyla bazen sağlığımız için yapmamız gereken rutin şeyleri unutabiliyoruz. Fabulous: Daily Routin Planner bu noktada yardımımıza koşuyor. Uygulama sayesinde kendi günlük alışkanlıklarınızı oluşturabilir ve sonrasında belirli saatlerde bu alışkanlıklar konusunda uygulamanın sizi uyarmasını sağlayabilirsiniz.

Örneğin gün içerisinde herhangi bir saatte sağlığınız için yürüyüş yapmanız gerektiğini varsayalım. Uygulamaya bu bilgiyi verdiğiniz takdirde sizi yürüyüş yapmanız gereken saatte harekete geçmeniz konusunda uyaracaktır. Bu tür örneklerin sayısını çokça arttırabiliriz. Kısacası uygulama size sağlıklı bir hayat rutini oluşturmanız konusunda yardımcı olacaktır.

Health Pal

Kapsamlı ve faydalı sağlık uygulamaları listesinde kendisine rahatlıkla yer bulabilecek bir başka uygulama da Health Pal’dır. Ücretsiz bir şekilde kullanıcılara sunulan uygulama, yaşam tarzınızı sağlıklı bir şekle getirmektedir. Uygulamanın sunduğu özelliklerden ilki adım saymadır. Günlük kendinize belli bir adım sayısı belirleyebilir ve uygulamanın adımlarınızı takip etmesini sağlayabilirsiniz. Günün sonunda Health Pal size hedefinize ulaşıp ulaşmadığınızı detaylı biçimde raporlayacaktır. En iyi mobil sağlık uygulamaları olarak gösterilmeyi hak eden Health Pal, diyetlerinize de yardımcı olmaktadır. Kendi diyet programınızı tanımlayıp uygulamanın günün hangi öğününde hangi yiyecekleri tüketmeniz gerektiğini hatırlatmasını sağlayabilirsiniz.

Egzersiz ve spor yönetiminizi de Health Pal ile yapabilirsiniz. Bugün hangi egzersizleri yapmalıyım ne kadar kalori tükettim ve ne kadar su içtim gibi tüm spor detaylarını Health Pal size raporlayacaktır. Uygulamanın tamamen Türkçe dil desteğine sahip olduğunu da belirtelim.

Fitbit Coach

Sporu hayatınızın önemli bir parçası haline getirmek istiyorsanız bu konuda Fitbit Coach size yardımcı olacaktır. Adından da anlaşılacağı üzere size adeta koçluk yapmayı hedefleyen uygulamada çok sayıda özellik bulunmaktadır. Günlük düzenli şekilde hangi egzersizleri yapmanız gerektiği, ne kadar efor sarf ettiğinizi uygulama içerisinde görebilirsiniz. Ayrıca antrenman programı takibini de yapmanızı sağlayan Fitbit Coach sayesinde günlük hedeflerinize ulaşıp ulaşmadığınızı da görebilirsiniz.

Sizlere önerebileceğimiz en iyi mobil sağlık uygulamaları bu şekildedir. Düzenli kullandığınız takdirde uygulamaların her biri hayatınıza belli açılardan değer katacaktır.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir