Kapat
İşinize Yarayacak Gizli WhatsApp Özellikleri
İnternet 0

İşinize Yarayacak Gizli WhatsApp Özellikleri

Günde pek çok kez giriş yaptığınız WhatsApp’ın gizli özellikleri sizleri şaşırtacak! Çok az insan tarafından bilinen bu özellikler sayesinde WhatsApp deneyiminizi arttırabilirsiniz. İşte işinize yaracak gizli WhatsApp özellikleri!

Dünyanın en çok kullanılan mobil mesajlaşma uygulaması WhatsApp’ın halihazırda aktif yüz milyonlarca kullanıcısı olduğu bilinmektedir. Oldukça kompakt ve basit bir ara yüze sahip olan WhatsApp’ın herkes tarafından bilinen standart özellikleri dışında birçok kıyıda köşede kalmış püf noktası bulunmaktadır.

Gizli ve püf olarak nitelendirilebilecek bu özellikleri bilmeniz, sizi diğer kullanıcılardan bir adım öne çıkaracaktır. Hatta bu özellikleri gördükten sonra şimdiye kadar yaptığınız bazı şeyleri boşu boşuna yaptığınızı bile fark edeceksiniz. Dilerseniz kısa bir girizgahtan sonra WhatsApp’ın gizli özellikleri ile ilgili adım adım bilgiler vermeye başlayalım.

İşinize Yarayacak Gizli WhatsApp Özellikleri

Aslında bu bahsedeceğimiz özellikleri gizli olarak nitelendirmeyebiliriz. Fakat özelliklerin açık seçik kullanıcılara gösterilmemesi ve çoğu kişi tarafından bilinmemesi, gizli özellik şeklinde adlandırmamıza olanak sağlıyor. Sizlere 10 farklı az bilinen WhatsApp özelliğinden detaylı olarak bahsedeceğiz.

Sonradan Hızlıca Ulaşmak İstediğiniz Mesajlara Yıldız Ekleyin

Bazı mesajlar vardır ki gerek içerdiği bilgiler gerekse de duygu yoğunluğuyla bizim için önemlidir. Fakat bu mesajlar, sonrasında üzerine eklenen onlarca yeni mesaj dolayısıyla arka plana düşüp o kalabalıkta bulunmaz bir hale gelebilir. Bu can sıkıcı durumun önüne geçmenin bir yolu var: mesajı yıldızlayın. WhatsApp mesaj yıldızlama özelliği sayesinde sizin için önemli olan bir mesaja yıldız ekleyip daha sonra yıldızlanmış mesajlar sekmesi altından bu mesajlara kolayca ulaşabilirsiniz.

WhatsApp sohbetlerdeki herhangi bir mesaja yıldız eklemek için ilgili mesaja uzunca basın ve sonrasında üstte ortaya çıkan pencereden yıldız ikonuna tıklayın. Daha sonra bu yıldız ikonu eklediğiniz mesajları görüntülemek için menü (IOS’de ayarlar) butonuna basıp ardından yıldızlı mesajlar kısmına tıklayabilirsiniz.

Mesajın Tüm Ayrıntılarını Kolaylıkla Görüntüleyin

Bir mesaj gönderdiniz ve bu mesajın karşı tarafın telefonuna ne zaman ulaştığını, hangi saatte görüntülendiğini açık şekilde görmek mi istiyorsunuz? WhatsApp’da bunu yapmak çok kolay. Detaylarını görüntülemek istediğiniz mesajın üzerine uzun şekilde basın ve sonrasında üst kısımda ortaya çıkan panelden üç çizgi, daha sonra da bilgi adımlarını takip edin. Aynı işlemi IOS işletim sistemine sahip iPhone telefonunuzda yapmak için ilgili mesajı sola doğru kaydırmanız yeterlidir.

Eğer mesajı gönderdiğiniz kişi WhatsApp ayarlarından görüldü seçeneğini kapattıysa, kişinin ilgili mesajı ne zaman okuduğunu göremezsiniz.

Mesajlarınızın Görünümünü Değiştirin

WhatsApp’ın gizli özellikleri arasında en bilinmeyeni metin görünümleriyle ilgili olabilir. WhatsApp kullanıcılarının çoğu, uygulamanın varsayılan şekilde ayarladığı metin biçimleriyle mesaj yazıp göndermektedir. Hatta kullanıcıların önemli bir bölümü bu metin görünümünün değişebildiğini bile bilmiyor. Fakat WhatsApp’da göndereceğiniz mesajların görünümünü değiştirebileceğinizi bilmelisiniz.

WhatsApp mesajlarınızın görünümünü düzenlemek için yapmanız gereken şey ilgili mesajın önüne ve arkasına çeşitli karakterler eklemek. Öyle ki, bir metni kalın bir görünüme kavuşturmak için mesajın başına ve sonuna * işareti eklemelisiniz. Bunun yanında italik bir görünüm için yine başına ve sonuna _ işareti koymanız gerekmektedir. Son olarak üstü çizili bir metin görünümü için de metnin başında ve sonunda ~ işareti yer alması gerektiğini belirtelim.

Son Görülmenizi Kapatın

WhatsApp standart olarak arkadaşlarınıza en son hangi tarih ve saatte WhatsApp uygulamasını açtığınızı gösterir. Bu bilgiyi göstermemesini istiyorsanız kolaylıkla kapatabilirsiniz. Bunun için WhatsApp’da bulunan ayarlar kısmına gelin, buradan hesap yazısına tıklayın ve ardından da gizlilik başlığına tıklayın. Bu sayfada yer alan son görülen seçeneğinin üzerine tıklayın ve seçiminizi hiç kimse olarak işaretleyin. Bunu yaptıktan sonra hiçbir arkadaşınız en son WhatsApp’a ne zaman girdiğinizi göremeyecektir. Fakat çevrimiçi olduğunuz da o an bir arkadaşınız profilinize bakarsa çevrimiçi olduğunuz görünecektir.

Whatsapp’ın Ne Kadar Depolama Alanı Kullandığını Detaylı Görüntüleyin

En çok mesajlaştığınız ve dosya paylaşımı yaptığınız kişileri görmek isterseniz WhatsApp bunu detaylı şekilde size sunmaktadır. Bunun için hemen WhatsApp’daki ayarlar bölümüne gelin ve depolama kısmına girin. Depolama kısmında veriler isminde bir seçenek göreceksiniz buna tıklayın ve ardından depolamayı yönet deyin.

Depolamayı yönet sayfasında WhatsApp’ın ne kadar depolama alanı kullandığını ne boyutta dosya paylaşımı yapıldığını ve en çok hangi kişilerden dosya alındığı gibi bilgileri görüntülenebilir. Ayrıca hangi dosyaların yer kapladığını görerek o dosyayı silebilir ve depolama alanınızı genişletebilirsiniz.

WhatsApp Özellikleri: Kişiye Özel Bildirimler Oluşturun

WhatsApp’da gün içerisinde sayısız bildirim gelmektedir. Bu bildirimlerden önemli bir çoğunluğunu gereksiz olarak görebilmekteyiz. İşte gerekli ve gereksiz bildirimleri ayırt edebilmek için WhatsApp, kişiye özel bildirim sesi ayarlama olanağı sunmaktadır. Bu seçenek sayesinde önemli gördüğünüz kişilere diğerlerinden ayrı bir bildirim sesi tanımlayabilirsiniz.

Bu özel bildirim sesiyle bildirim geldiğinde uyarı sesinden bildirimin önemli bir kişiden geldiğini hızlıca anlayabileceksiniz. Bunu yapmak için özel bildirim oluşturmak istediğiniz kişinin WhatsApp profiline girin ve buradan özel bildirimler seçeneğini aktif edin. Diğer taraftan IOS kullanıcıları bu seçeneği aktif etmek için kişi profilini görüntülediğinizde özel ton yazısına dokunun.

Mesajlarınızın Belli Bir Süre Sonra Otomatik Kaybolmasını Sağlayın

Eğer WhatsApp’daki görüşmelerinizin belli bir süre sonra kendiliğinden silinmesini istiyorsanız bu bahsedeceğimiz WhatsApp gizli özelliği sizin oldukça işinize yarayabilir. Kaybolan mesajlar adındaki bu özellik sayesinde 7 gün sonra ilgili görüşmenizdeki mesajların tümü otomatik şekilde silinir.

Bu özelliği aktif etmek için öncelikle mesajların belli bir süre sonra silinmesini istediğiniz kişinin WhatsApp profilini açın. Buradan kaybolan mesajlar sekmesine tıklayın ve bu seçeneği aktif hale getirin. Böylelikle ilgili kişiyle görüşmeleriniz 7 gün sonra sohbette görünmeyecektir. Fakat gönderdiğiniz ve aldığınız dosyaların telefondan silinmeyeceğini de hatırlatmak gerek.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir