Kapat
Clubhouse Mesajlaşma Özelliğine Kavuştu!
Haberler 0

Clubhouse Mesajlaşma Özelliğine Kavuştu!

Son zamanların en çok konuşulan sosyal platformu Clubhouse, yeni ve oldukça önemli bir özellik ile kullanıcıların karşısına çıktı. Öyle ki, yeni güncellemeyle Clubhouse mesajlaşma özelliği kazandı.

Özellikle son 1 yıldır hayatımıza giren ve popülaritesi gün geçtikçe artan Clubhouse, insanlara diğer sosyal medya platformlarında pek bulunmayan deneyimler sunarak dikkat çekmeyi başarmıştır. Zira Clubhouse, diğer sosyal medya platformlarının aksine yazılı veya görsel iletişim sunmuyor. Bunlar yerine tamamen sesli bir iletişim deneyimi sunmaktadır.

İnsanlar Clubhouse’da sesli kanallar açarak birbirleriyle konuşabiliyor ve aynı zamanda diğer kullanıcılar da bu konuşmaları dinleyebiliyor. Bu yönüyle insanları kendisine çekmeyi başaran Clubhouse, sunduğu ve desteklediği özellikleri de günden güne arttırmaya devam ediyor. Son olarak platforma gelen güncellemeyle insanlar birbirleriyle yazılı olarak mesajlaşabilme olanağı elde etti.

Backchannel ile İnsanlarla Mesajlaşın

Clubhouse mesajlaşma özelliği getirdiğini resmi olarak Twitter hesabından duyurdu. Bir süredir geleceği konuşulan bu mesajlaşma özelliği, Backchannel adı altında görücüye çıktı. Backchannel sayesinde ister bire bir isterseniz de grup halinde özel olarak mesajlaşabileceksiniz. Fakat, en azından şimdilik, bu özelliğin çok da kapsamlı seçenekler içerdiğini söylemek güç.

Backchannel özelliği sayesinde arkadaşlarınızla, başka insanlarla kişisel olarak mesajlaşabilirsiniz fakat bu mesajlaşma yazıdan öteye gidemez. Yani Clubhouse’da yapacağınız kişisel mesajlaşmalarda video veya fotoğraf gönderme olanağına sahip değilsiniz. Hatta Clubhouse’un temel çıkış noktası olan ses bile kişisel mesajlaşma içerisinde bulunmuyor. Bu seçenekler ilerde eklenir mi bilinmez ama şu an için olmadığı belirtildi.

Clubhouse’un yeni mesajlaşma özelliğini yakından incelediğimizde Instagram’dakine benzer bir yapıda olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Öyle ki, Clubhouse mesajlaşma özelliğini kullanarak birine mesaj gönderdiğinizde bu ileti, karşı tarafın mesaj kutusunda yer alan istekler bölümüne düşecek. Bu bölümde mesajı görüntüleyebilen kullanıcı, eğer mesaj gönderen kişiyle konuşmak istemezse mesajı direkt olarak silip kişiyi istenmeyen olarak işaretleyebilecek.

Clubhouse Mesajlaşma Uygulaması Bazı Kullanıcıların Tepkisini Çekti

Clubhouse’a yeni eklenen bu dikkat çekici mesajlaşma özelliği kullanıcılar tarafından beğenilse de hiç de azımsanmayacak bir kitle tarafından da tepki topladı. Kullanıcılar, Clubhouse yönetimine yönelttikleri eleştirilerde mesajlaşma özelliğiyle birlikte platformun çıkış amacından saptığını iddia etti.

Clubhouse’un kuruluş amacının insanları olabildiğince yazılı ve görsel mesajlaşmadan uzaklaştırmak olduğunu fakat Clubhouse mesajlaşma özelliğiyle birlikte bu temel amaçtan uzaklaşıldığını savunan bazı kullanıcılar, böyle devam edildiği takdirde Clubhouse’un diğer sosyal medya platformlarıyla aynı hale geleceğini ifade etti.

Davetiye yöntemiyle yeni kullanıcı kabul eden Clubhouse uygulaması, ilk olarak IOS platformunda yayınlanmıştı ve kısa bir süre önceye kadar Android platformunda bulunmuyordu. Şu anda uygulamayı hem IOS hem de Android’de kullanmak mümkün. Davetiye yönteminin ne zaman kalkacağı ise halen bilinmiyor.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir