Kapat
Wikipedia Ne Kadar Güvenilir? Wikipedia Kurucusu İtiraf Etti!
Haberler 0

Wikipedia Ne Kadar Güvenilir? Wikipedia Kurucusu İtiraf Etti!

Dünyanın en çok ziyaret edilen web platformlarından biri olan Wikipedia’nın kurucusu itiraf gibi bir açıklama geldi! Peki Wikipedia ne kadar güvenilir?

İnsanoğlu için uzun yıllar boyunca bilgi ve belgeye ulaşmanın en güvenilir yolu ansiklopedilerdi. Herhangi bir konu hakkında araştırma yapmak isteyen kişiler, pek çok başlık altında sayısız bilginin yer aldığı kalın ansiklopedilere başvururdu. Teknolojinin ve bununla birlikte internetin hayatımızın tam orta yerine girmesi, sayısız konu da olduğu gibi bu konuda da alışkanlıklarımızı değiştirmemize neden olmuştur. Artık insanlar merak ettikleri veya araştırmak istedikleri bir konu hakkında bilgi edinmek için genellikle kütüphanelerde bulunan kalın ansiklopedi kitaplarına değil internete başvuruyor.

Hızlı ve kolay bir şekilde istediğimiz her konu hakkında bilgilere ulaşabildiğimiz internet dünyasında ansiklopedi görevi gören bir platform bulunmaktadır: Wikipedia. Dünya çapında onlarca farklı dilde hizmet veren Wikipedia platformu içerisinde onlarca kategoride yüzbinlerce makale bulunmaktadır. İnsanlar, bilgi almak istedikleri bir konu olduğunda Wikipedia’da o konuda yayınlanmış olan sayfaya bakmaktadır. Bugün Wikipedia’nın günlük ziyaretçi sayısının global çapta yüz milyonlar seviyesine ulaştığı ifade edilmektedir.

Fakat diğer taraftan Wikipedia ile ilgili yıllardır süregelen bir tartışma bulunmaktadır: Wikipedia ne kadar güvenilir? Bu sorunun çıkışındaki asıl neden, Wikipedia platformunun yapısı içerisinde gizli. Wikipedia sayfalarında oluşturulan ve düzenlenen içerikler, sadece uzman kişilerce değil herkes tarafından oluşturulmaktadır. Yani bugün siz Wikipedia’da herhangi bir sayfaya girip sayfanın içeriğini değiştirebilirsiniz. Bunun için bir Wikipedia üyeliği açmanız yeterlidir. Tabii ki sizin eklediğiniz içeriğin yanlış olduğunu düşünen başka bir kullanıcı da yeni düzenleme yapabilir fakat onun da ilgili konudaki yetkinliği sorgulanmamaktadır.

İşte bu durum, yıllardan beri pek çok insan tarafından eleştirilmekte ve Wikipedia’da yer alan içeriklerin güvenilirliğine şüpheyle yaklaşılması gerektiği ifade edilmektedir. Bu konuyla ilgili son açıklama Wikipedia’nın tam merkezindeki isminden, kurucusundan geldi. Ve görünüşe göre bu açıklama, çokça konuşulacak.

Wikipedia Ne Kadar Güvenilir? Wikipedia Kurucusu İtiraf Etti!

Wikipedia’nın kurucusu unvanına sahip Dr. Larry Sanger, geçtiğimiz günlerde bir Youtube kanalında Wikipedia’nın son durumuyla ilgili çarpıcı açıklamalar yaptı. Wikipedia’yı tarafsız ve güvenilir bir internet ansiklopedisi olarak hayata geçirdiğini söyleyen Sanger, bugün gelinen noktada bu durumdan uzaklaşıldığını ifade etti.

Wikipedia’nın dünyada milyonlarca ziyaretçiye sahip olmasıyla kişi ve kurumların burayı büyük bir güç olarak görüp kendi amaçlarına uygun şekilde manipüle ettikleri değerlendirmesinde bulunan Dr. Larry Sanger, bunun sonucunda platformdaki içeriklerin tarafsız ve güvenilir olmaktan çok uzaklaştığını belirtti.

Wikipedia kullanılarak genel toplumun gerçeklik algısıyla oynanmaya çalışıldığını söyleyen kurucu, bu durumun önüne geçmek için ekip olarak yoğun çaba sarf ettiklerini fakat bir noktadan sonra topun kendilerinden çok Wikipedia kullanıcılarında olduğunu ifade etti. Sanger; son olarak devlet, kurum ve kişilerin Wikipedia’yı bir propaganda aracı olarak görmeyi bırakmaları çağrısında bulundu.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir