Kapat
Yeni Steam Deck Özellikleri Belli Oldu! İşte Tüm Detaylar!
Haberler 0

Yeni Steam Deck Özellikleri Belli Oldu! İşte Tüm Detaylar!

El konsolu pazarına iddialı bir giriş yapmayı hedefleyen Valve’ın yeni cihazı Steam Deck özellikleri ve sunmayı vaat ettiği deneyimle şimdiden pek çok oyuncunun ilgisini çekmeyi başardı.

Oyun oynamak isteyen kişilerin yıllardan beri ilk tercih ettiği cihaz konsollar olmaktadır. Özellikle yurtdışında konsolların bilgisayarlara göre nispeten daha uygun fiyatlı olması, insanları oyun oynama konsolu tercih etmeye itmiştir. Son yıllarda mobil cihazlara artan ilgiyle birlikte konsollarda da mobil seçenekler ortaya çıkmıştır. Mobil konsollar arasında en dikkat çekeni ise herkesin bildiği üzere Nintendo markasının konsollarıdır.

Nintendo markasına yeni ve güçlü bir rakip geliyor. Oyun dünyasının en önde gelen şirketlerinden olan Valve, bir süredir üzerinde çalıştığı yeni el konsolu Steam Deck’i yakın zamanda oyuncuların beğenisine sunmayı amaçlıyor. Özellikleri ve yapısının nasıl olacağı konusunda büyük tartışmaların döndüğü yeni el konsolunun tüm özellikleri netleşti gibi görünüyor.

Yeni Steam Deck Özellikleri Belli Oldu!

Bir el konsolu tasarımında en öne çıkan nokta tabii ki boyutu ve ağırlığıdır. Steam Deck 29,8 cm değerinde bir genişliğe sahip olacak. Cihazın yüksekliği 17,7 cm olarak açıklanırken derinliğin ise 4,9 cm olması bekleniyor. Ağırlık olarak ise yaklaşık 670 gramlık bir ağırlıkla karşımıza çıkması bekleniyor. İşlemci tarafında AMD’nin 4 ve 8 çekirdekli iki farklı çalışma seçeneğine sahip olan 3,5 GHz hıza sahip Zen 2 işlemcisini kullanacak olan yeni el konsolunda ekran kartı da yine AMD’nıin RDNA 2 grafik kartıdır.

Üç farklı depolama seçeneğine sahip olması beklenen Steam Deck’in depolama kapasitesi 64, 256 ve 512 GB olarak oyuncularla buluşacak. 256 ve 512 GB modellerinde NVMe SSD tercih edilirken 64 GB modelinde ise EMMC depolama teknolojisi kullanılmış. 7 inç boyutunda olacak ekranın çözünürlüğü 1280×800 ve yenileme hızı ise 60 Hz’dir. Steam Deck bellek tarafında da tatmin edici bir kapasiteyle karşımıza çıkacak. Öyle ki cihazda 16 GB kapasiteli LPDDR5 gibi son teknolojiyle üretilmiş bir bellek yer alıyor.

SteamOS 3.0 işletim sistemiyle bizlere oyunları en optimize ve performanslı şekilde sunmayı amaçlayan konsolun pil ömrünün 8 saate kadar çıkabileceği ifade ediliyor. Valve’in yeni el konsolunun bu teknik özelliklerle bize nasıl bir oyun performansı sunabileceği, cihaz çıktıktan sonra yapılacak performans testleriyle belli olacak.

Steam Deck Ne Zaman Çıkacak?

Cihazın teknik özellikleri belli olduktan sonra oyuncular tarafından en çok merak edilen konu çıkış tarihinin ne olduğudur. Valve tarafından konuyla ilgili yapılan açıklamada cihazın Aralık 2021’de piyasaya sürüleceği ifade edildi. Fakat tedarik sıkıntılarından dolayı çıkış tarihinde teslimat tarafında zorluk yaşanabileceği tahmin ediliyor.

Steam Deck tavsiye edilen fiyatı ise 64 GB model için 399, 256 GB model için 529 ve 512 GB model için de 649 dolar tutarındadır.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir