Kapat
ABD'de Üst Seviye Oyun Bilgisayarları Yasaklandı!
Haberler 0

ABD’de Üst Seviye Oyun Bilgisayarları Yasaklandı!

Dünyanın en güçlü ülkelerinden ABD, şok bir yasakla oyuncuları şaşkına uğrattı. ABD’de üst seviye oyun bilgisayarları yasaklandı, işte sebebi.

Bilgisayar oyunları, günümüzde çok önemli bir sektör haline gelmiş durumda. Dünya çapında milyonlarca insan oyun oynamakta ve bu oyunların önemli bir çoğunluğu bilgisayar üzerinden oynanmakta. Bilgisayarlarda keyifli ve üst düzey bir oyun deneyimi yaşamak için gerekli olan birkaç husus vardır. Bunlardan ilki bilgisayar içerisinde bulunan donanımların yüksek kalitede olması. Düşük özellikteki bilgisayarlarda oyun oynamak çok güç olacaktır. İşte tam da bu sebepten dolayı oyun tutkunu insanlar, donanım yönünden üst seviyede olan bilgisayarlara yöneliyor. Ancak ABD’li oyuncular için bu konuda yeni bir yasak getirilmiş durumda.

Dünyadaki oyun pazarının en aktif olduğu ülkelerin başında gelen ABD’de oyun bilgisayarlarına yönelik çarpıcı bir yasak getirildi. Yasağa göre donanımsal bakımdan üst seviyede olan oyun bilgisayarlarının satışı yapılamayacak. Yasak, birçok oyuncu tarafından şaşkınlıkla karşılandı. Yasağın altında yatan ana sebep ise enerji tüketimi.

ABD’de Üst Seviye Oyun Bilgisayarları Yasaklandı!

ABD senatosunda kabul edilip 1 Temmuz itibariyle yürürlüğe giren enerji verimliliği yasası, ABD içerisindeki enerji tüketimini kontrol altına almayı amaçlıyor. Yasayla birlikte enerji tüketen teknolojik cihazlar kontrol edilecek ve haddinden fazla enerji tüketimi yapan cihazların satışı yasaklanacak. İşte üst seviye oyun bilgisayarlarına getirilen yasağın dayanağı da bu yasaya dayanıyor.

Şimdilik Washington, Colorado, Oregon, Kaliforniya, Hawaii ve Vermont eyaletlerinde kabul edilen yasayla birlikte enerji tüketimi yüksek olan hazır oyun bilgisayarları satılmayacak. Bu eyaletlerde yaşayan bilgisayar kullanıcıları, ilgili ürünleri sipariş verdiğinde bu eyaletlere gönderim yapılamadığına dair uyarı çıkıyor. Yasağı kapsayan bilgisayarlara bakıldığında özellikle Dell marka Alienware modellerinin ciddi şekilde etkilendiği görülüyor. Zira bu modelin pek çok ürünü ilgili eyaletlerde satışa yasaklanmış durumda.

Oyun oynamaya yarayan bilgisayar ve konsolların enerji tüketimine yönelik 2019 yılında geniş çaplı bir araştırma yapılmıştı. Yapılan bu araştırmanın sonucuna göre sadece Kaliforniya eyaletinde oyun oynamaya yarayan cihazların 4 terawatt enerji tükettiği tespit edildi. Bu enerji tüketiminin faturalara yansıması ise 700 milyon dolar. 2016 Yılı verilerinin göz önüne alındığı araştırmada elde edilen bir diğer sonuç ise tüketilen enerjinin yüzde 66’sının oyun bilgisayarları tarafından kullanıldığıdır. Geri kalan yüzde 34 kullanım ise oyun konsollarına ait.

Şu anda getirilmiş olan yasak oyun konsollarını kapsamıyor. Bu eyaletlerde yaşayan oyuncular rahatlıkla oyun konsolları satın alabilir. Fakat ilerde bu yasağın kapsamının genişletilip oyun konsollarına gelebileceği de ifade ediliyor.

Son olarak tekil bilgisayar parçalarında da herhangi bir yasak bulunmadığını söyleyelim. Oyun bilgisayarı toplamak isteyenler teker teker parça satın alarak kurulumlarını yapabilirler. Yasak şu an için sadece üst seviye hazır oyun bilgisayarlarında geçerli.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir