Kapat
iPhone 13 İşlemci Üretimi Sorunları Gündemde! Peki Neden?
Haberler 0

iPhone 13 İşlemci Üretimi Sorunları Gündemde! Peki Neden?

Yakın zamanda çıkış yapması beklenen iPhone 13 işlemci üretimi ile ilgili ciddi bir sıkıntı yaşanıyor. İşte bu sıkıntının sebebi!

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinin başında gelen Apple; telefon, tablet ve bilgisayar pazarlarında önemli bir konuma sahiptir. Özellikle iPhone serisi telefonlarıyla tüm dünyada geniş kullanıcı kitlesine sahip Apple’ın bir sonraki telefonu iPhone 13 merakla bekleniyor. Her yeni modelle birlikte dünyada büyük ses getiren firmanın yeni telefonunun yakın zamanda görücüye çıkması bekleniyor. Fakat gelen haberler iPhone 13 üretimiyle ilgili sıkıntılar olduğunu söylüyor.

Bilindiği gibi dünyada pek çok telefon üreticisi, işlemci gibi bazı parçaları başka firmalardan tedarik etmektedir. İşlemciden örnek vermek gerekirse çoğu üreticinin Qualcomm veya MediaTek’in üretmiş olduğu işlemcileri kullandığını görmekteyiz. Fakat Apple tarafına baktığımızda durum daha farklı. Apple, iPhone serisi telefonlarında kullandığı işlemcileri de kendi geliştirmektedir. Kendi geliştirdiği bu işlemcileri Çin ve Tayvan gibi ülkelerde bulunan fabrikalarda ürettirmektedir. Eylül ayında çıkması beklenen iPhone 13 için de aynı süreç geçerli. Apple, iPhone 13 için kullanacağı işlemciyi Tayvan’da TMSC isimli bir fabrikada ürettirmektedir.

iPhone 13 İşlemci Üretimi Sorunları Gündemde! Peki Neden?

TMSC fabrikalarında üretilen iPhone 13 işlemcisiyle ilgili ciddi bir sorun ortaya çıktı. Zira fabrikada dün oluşan bir problemden ötürü işlemci üretimi gerçekleşemedi. Edinilen bilgilere göre TMSC fabrikasında kullanılan gazlarla ilgili önemli bir sorun tespit edildi. Öyle ki, üretimde kullanılan gazların saflığı ciddi şekilde bozuldu. Bunun yanı sıra gazların kirlendiği de belirlendi. Bu gelişmenin ardından TSMC, hızlı bir karar alarak üretimi durdurdu. Zira gazların saflığının bozulması üretim kalitesini ciddi anlamda düşürecek bir şey.

Nikkei Asia’nın haberine göre fabrikadaki bu gaz sıkıntısı dün meydana geldi. Apple’ın iPhone 13 modellerinde kullanılacak A15 Bionic işlemcisinin üretildiği Fab 18 kısmındaki gaz saflığı sorunuyla birlikte alarm durumuna geçildi. Hiç vakit kaybetmeden Fab 18 çip üretim bölümünü kapatan TSMC, bu bölümde çalışan kişileri de evlerine gönderdi. Fabrika genelindeki tüm gazları değiştirerek işe koyulan TSMC’nin bu şekilde hızlı davranması daha büyük sorunların yaşanmasının önüne geçti. Fabrikada gazların tamamen değiştirilip saflık ve kirlilik sorunu olmayan yeni gazların devreye alınmasıyla birlikte fabrikada üretim tekrar başladı.

Çip Üretim Sıkıntısı Devam Ediyor

Öte yandan çip üretim fabrikalarında bu yıl yaşanan tek sorun bu değil. Dünya çapında özellikle 2021 yılında ciddi bir çip sorunu yaşanıyor. Fabrikalar artan talebi karşılamakta zorlanırken TSMC de gaz başta olmak üzere çeşitli ham madde tedariği konusunda sıkıntı yaşandığını ifade ediyor. Üretimde ileriki dönemlerde başka sorunların yaşanıp yaşanmayacağına dair endişeler de devam ediyor.

iPhone 13 modelinde kullanılan A15 Bionic işlemcisinin bir önceki işlemciye göre çok daha performanslı ve verimli olması bekleniyor. İşlemciyle ilgili bir diğer dikkat çeken nokta ise dört adet maksimum performans sunacak olan çekirdek yapısının yer alacak olması.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir