Kapat
NASA'nın Yapay Mars Projesi: Yaşayacak İnsanlar Aranıyor!
Haberler 0

NASA’nın Yapay Mars Projesi: Yaşayacak İnsanlar Aranıyor!

NASA, Mars’ta yaşam arama çalışmaları kapsamında yürüttüğü yapay Mars projesinde görev alacak kişiler arıyor.

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte astronomi bilimi de büyük gelişme göstermiştir. Yüzyıllardır insanlığın temel amaçlarından biri Dünya dışındaki varlıkları tanımlayıp onlar hakkında daha fazla bilgi edinmektir. Bu amaçlarını son 60 yıldır bir adım öteye götüren insanoğlu, diğer gezegenlerde insanların yaşamasının mümkün olup olmadığını araştırmaya çalışıyor.

Bu araştırmalar özellikle Mars gezegeninde yürütülmektedir. Bunun sebebi, Mars’ın içinde yaşadığımız Dünya’ya yapı ve atmosfer olarak en çok benzeyen gezegen olmasıdır. Ayrıca Mars’ın Dünya’ya yakın olması, bu gezegenin tercih edilmesindeki bir başka etmendir.

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), yıllardan beri Mars’ta yaşamın mümkün olup olmadığına yönelik araştırmalar yapmaktadır. Bu araştırmalar kapsamında Mars’a birçok uzay aracı yollanmıştır. NASA, bu araştırmalardan edindiği bilgiler kapsamında yeni bir çalışma başlatmıştır. Bu yeni çalışma, insanların Mars atmosferinde yaşayıp yaşayamayacağını test etmeye yöneliktir.

NASA, kızıl gezegen hakkında topladığı bilgilerle özel bir yapay Mars oluşturmuştur. Bu yapay Mars içerisinde uzun süreler boyunca yaşayabilecek insanlar aranmaktadır. Bu görevi yerine getirecek kişiler iyi bir gelir elde edecektir. Ancak bunun yanında katlanması gereken bazı kısıtlamalar olduğunu da söylemek gerek.

Yapay Mars ile İnsanlar Mars Ortamıyla Sınanacak

Yapay Mars alanı, ABD’nin Houston eyaletinde bulunan NASA Johnson Space Center üzerinde inşa edilecek. Bu inşa edilecek alan tamamıyla Mars atmosferiyle birebir olacak şekilde tasarlanacaktır. NASA’nın amacı, bu alanda yaşayacak insanları fiziksel ve psikolojik olarak gözlemlemektir. İnsanların Mars atmosferine ne kadar sürede ve nasıl uyum sağladığı, yaşadığı zorluklar karşısında neler yaptığı gibi hususlar NASA’nın gözlemlemek istediği hususlar arasındadır.

NASA’nın yapay Mars projesinde görev alacak katılımcıların dışarıyla iletişimi çok kısıtlı olacak. Teknolojik aletleri çok kısıtlı şekilde kullanabilecekler. Öte yandan bu projede görev yapacak kişilerin ciddi para kazanacağını da söylemek gerek. Fakat NASA’nın yapay Mars projesinde yer almak için bazı şartları karşılıyor olmalısınız.

NASA Yapay Mars’ta Yer Alacak İnsanlardan İstenen Şartlar

Öncelikle Mars simülasyonunda yer alacak insanların 30 ile 55 yaş arasında olması gerektiğini belirtelim. Bunun dışında ABD vatandaşı olmak veya ABD’de kalıcı yerleşim hakkına sahip olmanız da gerekmektedir. NASA’nın istediği şartlar arasında akademik kariyer de yer almaktadır. Öyle ki, bu görevde yer alacak kişilerin yüksek lisans veya doktora yapmış olması da istenmektedir. Bu akademik kariyer; bilgisayar mühendisliği, biyoloji, tıp veya matematik bölümlerinde yapılmış olmalıdır.

Ayrıca katılımcının herhangi bir sağlık sorunu bulunmuyor olması da aranan bir diğer özelliktir. NASA’nın Mars simülasyonunda yer alacak kişiler, burada 1 yıl boyunca yaşamak zorunda kalacaktır. Bu projenin astronomi bilimine ve Mars’ta yaşama hedefine ne gibi katkılar sağlayacağı önümüzdeki dönemlerde netleşecektir.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir