Kapat
Oyuncu Bilgisayarı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?
Teknoloji 0

Oyuncu Bilgisayarı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Oyuncu bilgisayarı almayı düşünüyorsanız bu yazımızı dikkatlice okuyun. Zira yazıda oyuncu bilgisayarı alırken dikkat edilmesi gerekenler detaylı olarak açıklanıyor.

Bilgisayarlar bugün günlük hayatımızın önemli bir parçası haline gelmiştir. İnsanlar bilgisayarlarda eğlence ve iş başta olmak üzere pek çok başlık altında işlemler yapabilmektedir. Günümüz bilgisayarlarının en çok kullanıldığı alanlardan biri oyundur. Milyonlarca kişi bilgisayarlarıyla oyun oynamayı tercih etmektedir. Son 10 yılda büyük bir gelişim kaydeden bilgisayar oyunları, ülkemizde ve dünya genelindeki oyun yapımcıları tarafından geliştirilmektedir. Oyun teknolojisine yapılan yatırımların artmasıyla birlikte oyunlarda sunulan grafik ve oynanış da daha üst seviyeye çıkmıştır.

Her bakımdan ciddi gelişme gösteren oyunları en iyi şekilde oynayabilmek için oyuncu bilgisayarlarına ihtiyaç vardır. Oyun deneyimini en üst seviyeye çıkarma amacıyla oluşturulan oyuncu bilgisayarları, günümüzün bilgisayar sektöründe en çok rağbet gören ürün grubudur. Dilerseniz öncelikle oyuncu bilgisayarı kavramının tam olarak ne anlama geldiğinden söz edelim.

Oyuncu Bilgisayarı Nedir?

Oyuncu bilgisayarı alırken dikkat edilmesi gerekenler konusuna değinmeden önce oyuncu bilgisayarının tam olarak ne anlama geldiğini netleştirmek gerekiyor. Oyuncu bilgisayarı derken aslında çok farklı bir bilgisayar türünden söz etmiyoruz. Yine bildiğimiz bilgisayar fakat içerisindeki donanımlar oyun oynamaya yöneliktir. Örnek vermek gerekirse bilgisayarıyla daha çok oyun oynamayı düşünen birinin en çok dikkat etmesi gereken donanım ekran kartıdır. Zira ekran kartı oyunları oynatma konusunda en çok rol üstlenen parçadır. Öte yandan bilgisayarıyla oyun oynama değil de daha çok video düzenleme işlemleri yapmayı düşünen biri için ise işlemci bir tık daha fazla önem arz ediyor.

Kısacası oyun bilgisayarı diye tabir edilen bilgisayarlarda oyun oynamak dışında yine her şeyi yapabilirsiniz. Fakat oyun oynama deneyimini en iyi şekilde yapacak donanımlara sahiptir. Oyuncu bilgisayarında video düzenleme işlemi de yapabilirsiniz fakat bu işlem bir iş bilgisayarına göre daha uzun sürecektir. Çünkü işlemcisi daha düşüktür. Öte yandan bir iş bilgisayarında da hızlı şekilde video düzenleme yapılabilirken oyun oynamak çok daha zordur.

Oyuncu Bilgisayarı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Bilgisayar oyunları oynamayı seven ve alacağı bilgisayarda da yoğun olarak oyun oynamayı düşünen kişiler bu alışverişi sırasında dikkatli davranmalıdır. Konsollar direkt olarak oyun oynamaya yönelik optimize edilerek satışa sunulduğundan konsol alırken oyunlara yönelik dikkat etmeniz gereken bir husus yoktur. Ancak bilgisayarlarda durum daha farklıdır. Bilgisayarlar pek çok işlemi yapmaya yönelik ürünlerdir ve siz satın alırken bu seçenekler arasında oyun oynamayı kolaylaştıracak ürünler seçmelisiniz. Peki, bu seçimler sırasında nelere dikkat etmelisiniz? Gelin oyuncu bilgisayarı alırken dikkat edilmesi gerekenler sorusuna maddeler halinde cevap arayalım.

Ekran Kartına Özen Gösterin

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere bilgisayarlarda bir oyunu açtığımızda üzerine en çok yük binen donanım parçası ekran kartıdır. Bundan dolayı eğer oyun oynamaya yönelik bir bilgisayar almayı düşünüyorsanız ilk dikkat etmeniz gereken donanım ekran kartı olmalıdır. Ekran kartının günümüz oyunlarını ve sonraki yıllarda çıkacak yapımları sorunsuz şekilde açabilecek kalitede olmasına özen gösterin. Bu noktada yapabileceğiniz en mantıklı şey, satın almayı düşündüğünüz ekran kartını internette aratarak oyun performansını incelemektir. İlgili ekran kartını kullanan oyuncular, oyunlarda nasıl performans sergilediğini internette paylaşırlar.

Öte yandan ekran kartına önem verirken işlemciden de çok kısmamalısınız. Ekran kartı kadar olmasa da işlemciler de oyun performansında rol oynamaktadır. Ayrıca işlemci ve ekran kartı oyunlarda birbiriyle bağlantılı şekilde çalıştığından dolayı ikisi arasındaki uyum korunmalıdır. Ekran kartı yüksek kalitede iken işlemci çok düşük bir kalitede ise darboğaz oluşacak ve oyun performansı düşecektir.

SSD Teknolojisine Sahip Diskleri Tercih Edin

Oyuncu bilgisayarı alırken dikkat edilmesi gerekenler listemizin bir diğer konusu disklerdir. Oyunlar gün geçtikçe çok daha kaliteli hale gelirken sisteme bindirdiği yük de artmaktadır. Bu yükü en iyi şekilde sırtlamak için bilgisayarınızda yeni nesil disklere yer vermelisiniz. Günümüzün en hızlı disk teknolojisi olan SSD diskleri tercih edebilirsiniz. SSD diskler kullandığınız takdirde oyunlar hızlı şekilde açılacak. Oyun esnasında can sıkıcı hale gelen yükleme ekranlarının süresi SSD diskler sayesinde minimum seviyeye inecektir.

Minimum 16 GB RAM Kullanın

Bilgisayarların bir diğer önemli parçası RAM’dir. Anlık işlem yükünü yöneten RAM’ler oyun oynama sırasında önemli görevler üstlenir. Günümüz oyunlarının bellek tüketim oranları eskiye nazaran ciddi oranda artmıştır. Bu bağlamda iyi bir oyuncu bilgisayarında en az 16 GB kapasiteli bellek kullanmaya özen gösterin. Bu belleklerin çift kanal çalışması, performansını bir miktar arttıracaktır. RAM’lerin çalışma hızının minimum 3200 MHz ve DDR4 formatında olması da bir başka dikkat edilmesi gereken noktadır.

Yeni Nesil Bir Anakart Tercih Edin

Bilgisayarın içerisindeki donanımların çoğu anakart üzerine yerleştirilmektedir. Donanımların birbiriyle uyum içinde çalışmasını sağlayan birim, anakarttır. Bu bağlamda yeni nesil, bugünün ve yarının ihtiyaçlarına cevap verecek bir anakart kullanmalısınız. Anakart tercih ederek diğer parçaları da göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Örneğin AMD işlemci kullanacaksanız AMD soket destekleyen anakart almalısınız. Aynı şey Intel için de geçerli. Ayrıca sisteminizde M2 SSD kullanmayı düşünüyorsanız alacağınız işlemcinin M2 desteklediğine emin olun.

Aynı dikkati RAM konusunda da göstermelisiniz. En az 2 RAM yuvası bulunan, DDR4 destekli ve 4200 Mhz hızlara rahatlıkla çıkabilen anakartları tercih etmeniz hem bugün hem de ilerisi için çok önemlidir.

Oyuncu bilgisayarı alırken dikkat edilmesi gerekenler hakkında değinebileceğimiz hususlar genel olarak böyledir. Bunlara dikkat ettiğiniz takdirde iyi bir oyuncu bilgisayarına sahip olabilirsiniz.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir