Kapat
Xiaomi Mi Mix 4 Hırsızlık Koruma Özelliğine Sahip Olmayacak
Haberler 0

Xiaomi Mi Mix 4 Hırsızlık Koruma Özelliğine Sahip Olmayacak

Çinli telefon üreticisi Xiaomi’nin yeni akıllı telefonu Mi Mix 4 hırsızlık koruma özelliğine sahip olmayacak! Markanın yeni akıllı telefon modelinde yer alan bu özellik Çin hükümetinin isteğiyle kaldırıldı.

Dünyanın en çok nüfuslu ve güçlü ülkelerinden biri olan Çin, Komünist Parti tarafından yönetilmektedir. Çin ile ilgili bu zamana kadar en çok yapılan eleştiri, dünyaya bilgi paylaşımı konusunda oldukça kapalı olmaları ve çok katı yasalara sahip olmalarıdır. Bu yasalar karşısında ülkenin en büyük özel sektör kuruluşları bile sıkıntılar yaşamaktadır. Nitekim bugüne kadar gerek Çinli gerekse de diğer ülke şirketleri Çin hükümetiyle katı yasalar yüzünden karşı karşıya gelmiştir. Çin nüfusu ve gücü sebebiyle çok büyük bir pazar olduğu için firmalar çoğunlukla bu yasalara boyun eğmektedir. Çin yasalarıyla sorun yaşamanın son örneği Xiaomi’den gelmiştir.

Çin’in en büyük teknoloji üreticilerinden biri olan Xiaomi, özelliklere son 10 yıla damgasını vurmuştur. Geriden gelerek dev olarak gösterilen birçok teknoloji markasını arkasında bırakan Xiaomi, son verilere göre dünyanın en çok telefon satışı gerçekleştiren üreticisidir. Her segmente uygun başarılı telefonlar üreten markanın son ürünü Xiaomi Mi Mix 4’tür. Üst seviyede özelliklere sahip yeni amiral gemisi cihaz, pek çok yeni teknolojiyi de beraberinde getiriyor. Ancak tanıtımda cihazda yer alacağı söylenen bir özellik, Çin yasalarına uymadığı gerekçesiyle cihazdan kaldırıldı.

Xiaomi Mi Mix 4 Hırsızlık Koruma Özelliğine Sahip Olmayacak

Xiaomi Mi Mix 4 lansmanı geçtiğimiz haftalarda gerçekleşmişti. Bu lansmanda yeni amiral gemisinin dikkat çekici üst seviye teknik özellikleri açıklandı. Bu teknik özelliklerin yanı sıra cihazda birkaç dikkat çekici yeni teknolojinin de yer alacağı söylenmişti. İlgili teknolojilerden biri de hırsızlık koruma özelliğidir. Hırsızlık koruma özelliği sayesinde cihazın çalınmasının önüne geçilmesi hedeflendi.

Hırsızlık koruma özelliği, cihazın anakartına entegre edilmiş ESIM çipinden güç alarak çalışmaktadır. Bu çip sayesinde cihaza fiziksel bir SIM kart takmak gerekmiyor. ESIM çipi, cihaz nerede olursa olsun telefondan sinyal almaya olanak sağlıyor. Bu kulağa hoş gelen özellik, son dakikada telefondan çıkartıldı.

Xiaomi tarafından Weibo’da yapılan açıklamada hırsızlık koruma özelliğinin Mi Mix 4’te olmayacağı duyuruldu. Şirket, özelliğin kaldırılmasındaki temel sebep olarak Çin yasalarını gösterdi. Ülkedeki yasal düzenlemelerin bu özelliği hayata geçirmeye engel olduğu belirtilen açıklamada bu sebepten dolayı özelliğin iptal edildiğini ifade etti. İlgili açıklamada yaşanan durumdan dolayı kullanıcılardan içten bir şekilde özür dilediklerini de belirtti. Sosyal medyadan birçok insan yaşanan duruma tepki gösterdi.

Xiaomi Mi Mix 4’te Qualcomm’un en güçlü işlemcilerinden Snapdragon 888+ yonga seti kullanılmaktadır. Cihaz, 6.67 inç 2400 piksel çözünürlüğünde OLED ve Corning Gorilla Glass Victus ile korunan bir ekranla geliyor. Öte yandan yeni amiral gemisinin ön kamerası 20, arka kamerası ise 108, 8 ve 13 megapiksel çözünürlüğündedir. İşletim sistemi ise Android 11 üzerine inşa edilmiş MIUI 12.5’dir.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir