Kapat
En İyi Uzaktan Erişim Programları Tam Liste!
Teknoloji 0

En İyi Uzaktan Erişim Programları Tam Liste!

Başkasının bilgisayarına hızlı ve kolay şekilde bağlanmanızı sağlayan en iyi uzaktan erişim programları bu yazımızda inceleniyor.

Teknoloji bize sayısız imkanlar sunmaktadır. Bu imkanların birçoğuna bilgisayarlar yardımıyla erişmekteyiz. Hayatımızı her anlamda hızlandıran ve kolaylaştıran bilgisayarlar, onlarca farklı işlemi aynı anda yapabilme olanağı sunmaktadır. Eskiden yapmak için saatler harcadığımız ve büyük emekler sarf ettiğimiz pek çok işi bilgisayarlar sayesinde artık kolaylıkla yapabiliyoruz. İş hayatımız, sosyal yaşantımız ve eğlence biçimimiz bilgisayarlar ile adeta devrim yaşamıştır.

Bilgisayarları daha güçlü hale getiren ve fonksiyonlarını daha da arttıran unsurların başında internet gelmektedir. İnternet altyapısıyla desteklenen bir bilgisayarda yapabilecekleriniz çok daha fazladır. İnternet sayesinde insanlarla iletişim kurabilir, araştırmalar yapabilir ve işlerinizi halledebilirsiniz. İnsanlar ve nesneler arasındaki mesafeyi tamamen ortadan kaldıran internet, son yüzyılın en büyük icatlarından biri olarak ifade edilmektedir.

Neden Uzaktan Erişime İhtiyaç Duyarız?

Nesneler arası iletişimi sağlayan internet sayesinde artık sadece kendi cihazımızı yönetmekle yetinmiyoruz. Kendi cihazımızın yanı sıra uzak bir noktadaki cihazlara da erişim sağlayabiliyoruz. Bugün pek çok bilgisayar kullanıcısı uzak masaüstü bilgisayarına bağlanma işlemi gerçekleştiriyor. Buna ihtiyaç duymamıza neden olan birçok sebep vardır. Uzakta bulunan bir arkadaşımızın bilgisayarıyla ilgili yaşadığı bir sorunu çözmek veya herhangi bir konu hakkında yol göstermek, bu sebeplerden biridir. Uzakta yer alan bir sunucuya bağlanıp çeşitli işlemler gerçekleştirmek de uzak masaüstü bağlantısı gerçekleştirmemizin bir başka sebebidir.

En İyi Uzaktan Erişim Programları Listesi

Günümüzde uzaktan erişim ve yönetim olanağı sağlayan çok sayıda program bulunuyor. Bunlardan çoğu yeterli güvenilirliğe ve kullanım kolaylığına sahip olmasa da bazıları büyük kolaylık sağlamaktadır. Sizlere bu içeriğimizde en iyi uzaktan erişim programları konusunda bilgi vererek ihtiyacınıza en uygun ve hızlı yazılımı kullanmanızı sağlayacağız. Paylaşacağımız programların tamamı ücretsizdir. Bu sayede hiçbir ücret ödemek zorunda kalmadan kullanabilirsiniz.

Anydesk

Listemizin ilk programı Anydesk’tir. Türkçe dil desteğine sahip olan Anydesk, hafif bir yapıda olmasıyla da avantajlıdır. Programın boyutu sadece 3 MB’tır. Bu sayede hemen her bilgisayarda rahatlıkla kullanılabilir. Hemen her platformda rahatlıkla kullanılabilen programın hem PC hem de mobilde desteği vardır.

Anydesk programında bağlantı sağladığınız uzak ekranlar arayüz üzerinde kaydedilir. Bu sayede sonradan tekrar bilgileri girmeye uğraşmadan hızlıca yeniden erişim sağlayabilirsiniz. Anydesk yazılımı üzerinde sohbet penceresi de vardır. Bu pencere sayesinde uzak erişim sağladığınız bilgisayarın sahibiyle anlık sesli ve yazılı iletişim kurabilirsiniz. Anydesk’i açtığınızda arayüz üzerinde sol tarafta size özel bir numara verilir.

Bu numarayı bilgisayarınıza bağlanmasını istediğiniz kişiye vererek bilgisayarınıza bağlanmasını sağlayabilirsiniz. Numaranızı verdiğiniz kişi, programdaki ilgili kısma numarayı girer ve bağlantıyı başlatır. O an sizin ekranda onay butonu belirir ve siz onay verdiğinizde kişi bilgisayarınıza bağlanır. Siz başka bir bilgisayara bağlanmak istediğinizde de süreç tam tersi şekilde ilerler.

Anydesk gizliliğe de ciddi önem veriyor. Program üzerinden bilgisayarınıza bağlanan kişinin neler yapabileceğine siz karar verebilir, yapmasını istemediğiniz bir özelliğin iznini kaldırabilirsiniz. Ayrıca istediğiniz an bağlanan kişinin bağlantısını tek tuşla kesebilirsiniz. Anydesk kullanması tamamen ücretsiz bir programdır.

Teamviewer

Bir başka popüler en iyi uzaktan erişim programları listesinde belirtilmesi gereken yazılım Teamviewer’dır. Şirket tarafından aktarılan bilgiye göre 2,5 milyar cihaz üzerinde kullanılan Teamviewer, anlık 45 milyon kişi tarafından kullanılıyor. Anydesk tamamen ücretsiz bir programdı. Ancak Teamviewer öyle değil. Programın ücretsiz ve ücretli sürümleri bulunmakta. Bireysel kullanıcılar tek bilgisayar üzerinden ücretsiz şekilde kullanabilir. Ancak çoklu bilgisayar ve kurumsal kullanım için ücret talep edilmektedir.

Teamviewer oldukça kapsamlı bir yazılımdır. Diğer cihazlar ve uygulamalar ile hızlı ve kolay entegre olabilmesi programın kurumsal kullanıcılar için en dikkat çekici özelliktir. Program, Windows ve MacOS gibi masaüstü işletim sistemlerinin yanında Android ve IOS gibi mobil platformlarda da kullanılabilmektedir. Cihazlar arası bağlantı da hızlı şekilde sağlanmakta.

Teamviewer ile uzak masaüstü veya mobil cihaza bağlantı kurmanın yanı sıra bu cihazlar arasında dosya alışverişi yapmak da mümkündür. Güvenli ve esnek şekilde Teamviewer yardımıyla cihazlar arası dosya alışverişi yapabilirsiniz. Teamviewer ile bağlantı yapıldığı anda ekran arkaplanı siyah hale getirilir. Bu sayede bağlanan kişiyle sınırlı bilgi verilir.

Meeting isimli yerleşik bir özelliğe sahip olan programda bu sayede cihazlar arası bağlantı yaparken karşıdaki kişiyle sesli, yazılı ve görüntülü iletişim sağlayabilirsiniz. Türkçe dil desteğine sahip olan Teamviewer, pek çok kişi tarafından alanının en iyi ve en güvenli yazılımı olarak gösteriliyor.

Chrome Remote Desktop

Sık kullanılan uzak erişim programlarından bir diğeri Chrome Remote Desktop’dır. Windows ve MacOS işletim sistemlerinde kullanılan yazılım oldukça hızlıdır. Chrome Remote Desktop’u kullanabilmek için halihazırda Google Chrome tarayıcısının bilgisayarınızda yüklü olması gerekiyor. Chrome tarayıcısı üzerine kuracağınız bir eklentiyle yazılımı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Elbette ki bu yazılımdan bir Teamviewer kadar kapsamlı özellikler beklememek gerek. Chrome Remote Desktop, üstte bahsettiğimiz programlara göre çok daha mütevazıdır. Dosya paylaşımı veya mobil cihazlarla entegrasyon gibi özellikler bu yazılımda yer almıyor. Eklentinin en avantajlı tarafı son derece hızlı ve kolay kullanılabilir olmasıdır. Eğer uzak bir bilgisayara bağlanıp kapsamlı işlemler yapma niyetinde değilseniz Chrome Remote Desktop gayet iyi bir tercih olabilir. Eklenti, bireysel ve kurumsal kullanım için uygundur. Chrome tarayıcısı üzerinden eklenti mağazasını açarak Remote Desktop eklentisini kurabilirsiniz.

En iyi uzaktan erişim programları listemizin sonuna geldik. Sizlere bu listede hızlı, ücretsiz ve bir o kadar güvenilir programlar sunmaya çalıştık. Bu programlar arasından istediğinizi indirip kullanmaya başlayabilirsiniz.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir