Kapat
Kendi Oyununu Yapmak İsteyenler İçin En İyi Oyun Motorları
Teknoloji 0

Kendi Oyununu Yapmak İsteyenler İçin En İyi Oyun Motorları

Kendi oyununuzu yapmaya hazır mısınız? Cevabınız evetse bu makale tam size göre. Makale içerisinde oyun yapabileceğiniz en iyi oyun motorları ile ilgili bilgiler vereceğiz.

Eski zamanlarda oyun denince akla sokakta belli yaştaki çocukların gerçekleştirdiği eğlenceli aktivite gelirdi. Ancak bugün oyun kavramının eskiye göre çok ciddi şekilde değiştiğini söylemek mümkün. Bugün oyun, sadece sokakta oynanan bir aktivite değil.

Telefonda, tablette, bilgisayarda veya konsollarda oyunlar oynanmaktadır. Bu oyunlar gerek atmosfer gerekse de oynanış bakımından büyük keyif vermektedir. Öte yandan bu oyunların sokakta oynanan oyunlardan bir diğer farkı da her yaştan insana hitap etmesidir. 7’den 70’e her yaştan insan teknolojik cihazlarında oyun oynamaktadır.

Oyunlar, teknolojiden direkt olarak yararlanılarak yapılmaktadır. Günümüzde çok büyük bir sektör haline gelen oyunların yapımında çok büyük sayıdaki ekipler rol alıyor. Dünyanın birçok yerinde bulunan oyun stüdyoları güncel şekilde sürekli oyun geliştirmektedir. Büyük stüdyolarda daha kapsamlı ve gelişmiş oyunlar geliştirilirken mütevazı yapıdaki stüdyolarda nispeten daha dar çerçevede oyunlar üzerinde çalışılmaktadır.

Bugün bilgisayar ve biraz da kodlama, tasarım bilgisi olan herkesin oyun geliştirebileceğini söyleyebiliriz. Tek kişinin geliştirdiği binlerce oyun bulunmaktadır. Tabii ki büyük stüdyoların geliştirdiği üst düzey oyunları tek başınıza geliştirmek mümkün değil. Ancak yine de istediğiniz yapıda mütevazı bir oyun ortaya çıkabilirsiniz. Oyun yapma konusunda bize en büyük desteği sağlayan yazılımlar oyun motorlarıdır. Büyük stüdyoların bile kullandığı oyun motorları, bizlere oyun geliştirmek için gerekli olan altyapıyı sağlamaktadır.

Bu içeriğimizde oyun geliştirmeyi düşünen, böyle bir amacı olan kişiler için hem ücretsiz hem de gelişmiş en iyi oyun motorları paylaşacağız. Oyun motorlarının her biri kendi içerisinde farklı özellikler sunmaktadır. Her bir yazılımı inceleyip kendi ihtiyacınıza uygun gördüğünüzü kullanmaya başlayabilirsiniz.

Oyun Motoru Nedir?

Keyifle oynadığımız oyunların biz fark etmesek de arkasında dev bir yazılım ve tasarım yığını bulunmaktadır. Hele günümüzde oyunların üç boyutlu ve karmaşık olduğunu düşünürsek bu yığın, çok daha yüksektir. Oyun yapmak isteyen bir kişi veya stüdyo, her oyun geliştireceği zaman sıfırdan bir yığın kod yazmak istemez. Bu hem zaman hem de nakit kaybıdır. İşte bu noktada oyun motorları yardıma koşmaktadır. Oyun motorları içerisinde yeni bir oyun oluşturmak için gerekli olan yazılım ve tasarım altyapısı yer alır.

Bunun dışında oyun motorları içerisinde yazılım ve tasarım dışında pek çok farklı altyapı da bulunur. Bunlar arasında kompleks üç boyutlu fizik ve ses motorları, en çok öne çıkandır. Oyun motorları, yeni oyun geliştirmek isteyen kişilerin işini önemli ölçüde kısaltıp kolaylaştırmaktadır.

Kendi Oyununu Yapmak İsteyenler İçin En İyi Oyun Motorları

Oyun motorlarının ne işe yaradığını ve nasıl bir yapıda olduğunu anlattıktan sonra bu yazılımlar arasında en iyi olanları anlatmaya başlayabiliriz. En iyi oyun motorları listemizdeki yazılımların tamamı ücretsizdir. Bu sayede kullanmak için hiçbir para ödemek zorunda kalmazsınız.

Unreal Engine

Oyun motoru denince dünyada ilk akla gelen yazılım Unreal Engine olmaktadır. Bugün küçük büyük onlarca oyun stüdyosu aktif olarak Unreal Engine kullanmaktadır. Epic Games tarafından geliştirilen ve devamlı güncellenen oyun motoru, özellikle grafiksel anlamda çok büyük potansiyele sahiptir. Üç boyutlu oyun geliştirmede geliştiricilere çok önemli özellikler sunan Unreal Engine’ın en son 5. versiyonu yayınlanmıştır. Ayrıca yazılımın sadece oyun geliştirmede değil animasyon filmleri ve prototip tasarımlar geliştirmede de sıklıkla kullanıldığını belirtmek gerek. Gerçeğe en yakın grafiklerle en iyi oyun motorları arasında lider olarak gösterilen Unreal Engine, ücretsiz olarak kullanılabilir. Bu gelişmiş yazılımı kullanmaya başlamak için hiçbir ücret ödemenize gerek yok!

AAA diye tabir edilen kapsamlı ve gelişmiş pek çok oyun, Unreal Engine ile geliştirilmiştir. Bu oyunlar arasında en dikkat çekenlerden biri Epic Games’in kendi oyunu olan Fortnite’dır. Fortnite dışında PUBG, Mass Effect ve Gears of War gibi popüler oyunlar da Unreal Engine oyun motoruyla geliştirilmiştir.

Unity

Oyun motorları listesi oluşturuyorsak bu listede Unity’nin yer almaması düşünülemez. Yıllardır piyasada bulunan Unity, herkesin oyun geliştirebilmesine olanak sağlamaktadır. Unity’nin en öne çıkan tarafı diğer oyun motorlarına nazaran nispeten daha kolay bir kullanıma sahip olmasıdır. Yazılım içerisinde çok sayıda farklı hazır tasarım bulunuyor. Bu tasarımlar arasından istediğinizi seçip üzerinde düzenlemeler yapabilirsiniz.

Üç boyutlu oyunlar geliştirme imkânı sağlayan oyun motorunda iki boyutlu oyun geliştirmek isterseniz pek tatmin edici sonuçlar alamayabilirsiniz. Zira yazılım içerisinde iki boyut için özellikler oldukça azdır.

Unity’nin hem ücretsiz hem de ücretli versiyonu bulunuyor. Ücretsiz versiyonda özellikler daha kısıtlıdır. Ayrıca ücretsiz versiyon kullanılarak geliştirilen oyunlarda Unity amblemi gömülü olarak yer almaktadır. Unity oyun motoruyla sadece PC platformu için değil hemen her platform için oyun geliştirebilirsiniz. Bu yüzden her platform geliştiricisi Unity’i kullanabilir. Rust, Deus Ex ve Hearthstone gibi oyunlar Unity oyun motoru kullanılarak geliştirilmiştir.

Godot

En iyi oyun motorları listemizde son bahsedeceğimiz yazılım Godot’dur. Godot; Unity ve Unreal Engine’a göre daha düşük özelliklere sahiptir. Bu yüzden Godot kullanacaksanız çok kapsamlı ve gelişmiş özellikler beklememelisiniz. Ancak diğer yandan eğer oyun yapmaya yeni yeni başlıyorsanız Godot, başlangıç olarak iyi bir seçenek olabilir. Zira yazılım içerisindeki özellikler açık şekilde sunulmaktadır. Yani karmaşık yapı kesinlikle yoktur. Ayrıca topluluk tarafından yeni başlayanlara yardımcı olması açısından çeşitli rehberler de bulunuyor.

Godot ile üç boyutlu oyunlar geliştirmeniz çok zor. Godot kullanarak iki boyutlu oyunlar geliştirmek çok daha mantıklı olacaktır. Yazılımın GDScript adında kendine has bir kodlama dili bulunuyor.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir