Kapat
Facebook ve WhatsApp Taliban'ı Engelledi!
Haberler 0

Facebook ve WhatsApp Taliban’ı Engelledi!

Dünyanın önde gelen sosyal platformları Facebook ve WhatsApp, platform içerisinde Taliban’a karşı adeta savaş açtı.

Son günlerde dünya genelinde bir numaralı gündem maddesi, pek çok ülke tarafından terör örgütü ilan edilmiş olan Taliban’ın Afganistan’ı ele geçirmesidir. Örgüt son olarak başkent Kabil’i ve Başkanlık Sarayı’nı ele geçirerek resmen ülke yönetimini kontrol altına aldı.

Afganistan vatandaşlarının büyük çoğunluğu yaşanan bu gelişme karşısında büyük bir korku ve endişe yaşıyor. Ülkedeki pek çok insan Taliban’dan kaçmak için havalimanlarına ve sınırlara akın etmiş durumda. Afganistan’da yaşanan bu gelişmeler dünya genelinde de büyük bir kaygıyla izleniyor. Pek çok ülke ve birlik, Taliban’ın bu askeri zaferi karşısında konumlarını belli etmeye başladı.

Dünyayı bu denli etkisi altına alan Taliban’ın, doğal olarak, sosyal medyada gündem olmaması beklenemez. Milyonlarca insan sosyal medya platformları üzerinden Afganistan’da yaşananlar ve Taliban üzerine paylaşımlar yaptı. Bu paylaşımların büyük çoğunluğu elbette Taliban’ı eleştiren paylaşımlardır. Ancak çok küçük de olsa belli bir azınlık terör örgütü Taliban’ı ve elde ettiği başarıyı öven paylaşımlar yapmıştır. Bu paylaşımlar binlerce insan tarafından tepki toplamıştır.

Facebook ve WhatsApp Taliban’ı Engelledi!

Dünyanın en büyük sosyal medya ve iletişim platformlarından Facebook ve WhatsApp’da Taliban terör örgütünü öven çok sayıda paylaşım yapılmıştır. Facebook yönetimi, yapılan bu paylaşımlara karşı aksiyon almaya karar verdi. Şirket tarafından yapılan açıklamada Taliban propagandasına kesinlikle izin verilmeyeceğinin altı çizildi.

Facebook üzerinden Taliban üyelerine veya örgüte yakınlığıyla bilinen hesapların tamamen kapatılacağı bildirdi. Facebook, bu konuyu o kadar ciddiye alıyor ki, Taliban’ı öven paylaşımların hızlıca tespit edilebilmesi için özel bir ekip kurulmuş. Ekibin en önemli görevi, terör örgütünü öven paylaşımları ve hesapları tespit edip bunları en ağır şekilde cezalandırmak.

Konuyla ilgili detaylı açıklama Facebook sözcüsünden geldi. Sözcü yaptığı açıklamada Taliban’ın ABD yasalarına göre bir terör örgütü olduğunun altını çizdi. Bu bağlamda Facebook kuralları kapsamında terör örgütü Taliban’ın propagandasına izin verilmeyeceğini belirten sözcü, örgütü platformda barındırmayacaklarını ifade etti. Facebook sözcüsü ayrıca Afganistan halkıyla işbirliği içinde olduklarını ve Facebook’a erişimde yaşanan sorunları çözmek için yoğun çaba sarf ettiklerini de sözlerine ekledi.

Buna benzer bir hamle WhatsApp’dan geldi. Dünyanın en çok kullanılan mesajlaşma uygulaması WhatsApp’dan yapılan açıklamada Taliban üyelerinin iletişim kurdukları grupların kapatıldığını ve kapatılmaya devam edecekleri belirtildi. Şirket yetkilileri, aldıkları kararın gerek ABD gerekse de uluslararası yasalara uyduğunu söyledi.

Facebook ve WhatsApp’ın bu hamlesine Taliban’dan da cevap geldi. Taliban sözcüsü yaptığı açıklamada Facebook’un yaptığı bu hamlelerinin anti demokratik olduğunu iddia etti. Sözcü, Facebook’un bu yaptıklarıyla insanların haberleşme özgürlüğünün kısıtlandığını söyledi. Konuyla ilgili bundan sonraki süreçte her iki tarafının tavrının nasıl şekilleneceğini zaman gösterecek.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir