Kapat
Türkiye Uzay Ajansı İki Yıla Aya Çıkmayı Hedefliyor
Haberler 0

Türkiye Uzay Ajansı İki Yıla Aya Çıkmayı Hedefliyor

Türkiye Uzay Ajansı Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım, 2023 yılının sonunda Ay’a iniş yaparak tüm dünyayı şaşırtacaklarını iddia etti.

Son yüzyıldır dünyanın bütün büyük ülkeleri uzay çalışmalarına büyük önem vermiştir. Hatta büyük ülkeler arasında uzay konusunda büyük bir rekabet oluştuğunu da görebilmek mümkün. İçinde bulunduğu evreni ve diğer gezegenleri keşfetmek isteyen insanoğlu, bu bağlamda gezegenlere ve aya seyahat etmek için yeni teknolojiler geliştirmiştir. Geliştirilen bu teknolojiler sonuç vermiş ve insanoğlu Ay’a iniş yapmıştır. Son yıllarda insan yaşamına uygun yeni gezegenler bulmayı amaçlayan insanlar, bu hedef uğruna Mars gezegenine yüksek teknolojili uzay araçları indirmiş ve araştırmalar yapmaktadır.

Uzay çalışmalarıyla dikkat çeken ülkeler arasında ABD, Çin ve Rusya başı çekmektedir. Peki, Türkiye bu işin neresinde? Uzay konusunda çalışmalar yürüten birçok kurum bulunsa da Türkiye’nin uzay alanında dünyada ses getiren bir eylemi olduğunu söylemek zordur. Bu durumu tersine çevirmek isteyen yetkililer Türkiye Uzay Ajansı’nı kurmuştur.

Türkiye Uzay Ajansı Hakkında

Türkiye Uzay Ajansı, 13 Aralık 2018’de resmi olarak kurulmuştur. Cumhurbaşkanlığına bağlı olarak faaliyet gösteren ajans, ülkenin ulusal uzay araştırmaları ve havacılık çalışmalarından sorumludur. Ajans, ulusal uzay hedeflerini belirleyerek bu doğrultuda çalışmaya başlamıştır. 2021 Şubat ayında Türkiye Uzay Ajansı’nın programı ulusal ve uluslararası kamuoyuna tanıtılmıştır. Ajansın başkanlık görevini Serdar Hüseyin Yıldırım yürütmektedir.

Serdar Hüseyin Yıldırım’dan İddialı Açıklama: 2023’te Ay’a İniş Yapacağız

Çalışmalarına devam eden Türkiye Uzay Ajansı’nın yakın gelecekle ilgili ilk hedefini başkan Yıldırım açıkladı. Basın mensuplarına geçtiğimiz günlerde Uzay Ajansı’nın hedefleri ve programıyla ilgili açıklamalar yapan başkan, iddialı ifadeler de kullanmıştır. Öyle ki, Serdar Hüseyin Yıldırım’a göre Türkiye Uzay Ajans’ı 2023 yılının sonunda Ay’a sert iniş gerçekleştirecek. Başkan açıklamasında bu olayın tüm dünyada büyük ses getirip şaşkınlık yaratacağını da söyledi.

Yıldırım, Türkiye Uzay Ajansı’nın Ay’a inişi tamamen yerli teknolojiyle gerçekleştireceğini söyledi. Ajans, 2023 yılının sonuna kadar yerli roket ve yerli tasarıma sahip uzay aracı geliştirecek. Bu roket ve uzay aracıyla birlikte tamamen yerli imkanlar kullanılarak Ay’a iniş yapılacak. Başkan Yıldırım’a göre bu kadar kısa sürede tamamen yerli imkanlarla Ay’a iniş yapan ilk ülke Türkiye olacak.

Serdar Hüseyin Yıldırım, basın açıklamasında devam eden roket ve uzay aracı çalışmalarıyla ilgili de bilgi verdi. Hem uzay aracının hem de roketin testlerine devam edildiğini söyleyen başkan, şimdiye kadar yapılan tüm testlerin çok olumlu sonuçlandığını ve hiçbir problemin yaşanmadığını ifade etti. Diğer projelerle ilgili de bilgi veren Türkiye Uzay Ajansı Başkanı, 2021 sonunda bir gözlem evinin açılacağını da belirtti. Başkan, birçok çalışmanın aynı anda yürütüldüğünü ve tüm bu çalışmaların meyvelerinin 2023’te alınacağını söyleyerek sözlerini noktaladı.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir