Kapat
Instagram Yukarı Kaydır Özelliği Kaldırılıyor!
Haberler 0

Instagram Yukarı Kaydır Özelliği Kaldırılıyor!

Instagram’da sıkça kullanılan yukarı kaydır özelliği, 30 Ağustos’tan itibaren kaldırılıyor. Peki, yerine ne geliyor? İşte detaylar.

Popüler sosyal medya uygulaması Instagram, bugün milyonlarca kişi tarafından aktif şekilde kullanılıyor. Kullanıcılarına sayısız farklı özellik sunan Instagram’ın en sevilen kısımlarının başında hikayeler geliyor. Instagram hikayeler kısmı sayesinde insanlar gün içinde yaşadıklarına dair çeşitli geçici paylaşımlar yapıyor. Bu paylaşımlar 24 saat sonunda kendiliğinden kaldırılıyor.

Instagram Hikayeler içerisinde hikâye paylaşımını daha eğlenceli ve etkili kılacak çok sayıda seçenek bulunuyor. Bu seçeneklerden her biri, story deneyimini güçlü hale getiriyor. Instagram Hikayeler kısmı içerisinde kullanıcılara sunulan seçeneklerden biri de yukarı kaydır özelliğidir. Çok sık şekilde kullanılan yukarı kaydır özelliği, önemli görevler üstleniyor. Herhangi bir web sitesinin, ürünün veya videonun duyurusunu ve tanıtımını yapmak isteyen kullanıcılar yukarı kaydır özelliğini kullanıyor. İlgili hikâyeyi izleyen kişi, sonrasında ekranı parmaklarıyla yukarı kaydırıp kişinin eklediği bağlantıya gidebilir. Her kullanıcının mutlaka bir kez deneyimlediği bu özellik, 30 Ağustos itibariyle kaldırılıyor.

Paylaştığı hikâyeye herhangi bir bağlantı ekleyip insanları bu bağlantıya yönlendiren kullanışlı yukarı kaydır özelliğinin ay sonu itibariyle kaldırılacağı Instagram tarafından açıklandı. Instagram tarafından kullanıcılara paylaşılan bilgi notunda 30 Ağustos’tan sonra yukarı kaydır şeklindeki bağlantıların kaldırılacağı duyuruldu. Bu özelliğin kaldırılmasıyla birlikte aklınıza bundan sonra ne olacak sorusu gelmiş olabilir. Instagram, bu konuya da açıklık getirdi.

Instagram Yukarı Kaydır Özelliği Kaldırılıyor

Instagram, yukarı kaydır özelliğini kaldırdıktan sonra kullanıcıların hikayelerinde nasıl bağlantı paylaşacağı konusuna bağlantı çıkartması özelliğiyle açıklık getirdi. Bildiğiniz üzere Instagram hikayeler içerisinde çok fazla sayıda çıkartma bulunuyor. Bu çıkartmaların her biri farklı bir özelliğe sahip. Instagram çıkartmaları arasına bağlantı çıkartması da ekleniyor. Bağlantı çıkartması ile, takipçilerine hikayeler üzerinden bir bağlantı paylaşmak isteyenlere çözüm üretilmiş olunacak.

İnsanlar, kullanıcı tarafından eklenen bağlantı çıkartması üzerine tıklayarak ilgili bağlantıya gidebilecek. İlgili bağlantı açılmadan önce kullanıcıya bir ön izleme sunulur. Bu ön izlemeden sonra onaylandığı takdirde URL tam anlamıyla açılır.

Hatırlayacağınız üzere yukarı kaydır özelliğini herkes kullanamıyordu. Kullanabilmek için bazı nitelikleri karşılamış olmak gerekiyordu. Aynı durum Bağlantı Çıkartması için de geçerli olacak. Bağlantı Çıkartmasını kullanmak isteyen kullanıcıların en az 10 bin takipçisi olması gerekiyor. Eğer hesap mavi tik almışsa, 10 bin takipçinin olup olmamasına bakılmaksızın Bağlantı Çıkartması kullanılabilir.

Instagram Bağlantı Çıkartması halihazırda kullanılabilir durumdadır. Eğer daha öncesinde yukarı kaydır özelliğini kullandıysanız sizin için Bağlantı Çıkartması aktif hale getirilmiştir. Hikayeler kısmına gelerek buradan çıkartmalar bölümünü açın. Bu bölümden Bağlantı Çıkartmasını bulun ve hikayenize ekleyin. Bağlantı Çıkartmasını seçtiğinizde sizden yönlendirmek istediğiniz URL adresi istenecektir. Bunu doğru şekilde girdikten sonra işlem tamamdır. Hikayenizin istediğiniz kısmına çıkartmayı yerleştirebilirsiniz. Sizce Bağlantı Çıkartması daha iyi mi olacak?

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir