Kapat
Makale Yazarak İnternetten Para Kazanma Nasıl Yapılır?
İnternet 0

Makale Yazarak İnternetten Para Kazanma Nasıl Yapılır?

Makale yazarak internetten para kazanma, birkaç yıl öncesine kadar genelde öğrenciler arasında popüler iken günümüzde birçok insanın meslek edindiği işlerden biridir. Birçok yetişkin doğrudan evini geçindirmek için içerik yazarlığı yapmayı ana işi olarak görmektedir.

İçerik yazarlığı yaparak para kazanmak hakkında merak ettiğiniz tüm soruların cevabını, bu yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Makale Yazarlarına Neden İhtiyaç Duyulur?

Öncelikle işin mantığını anlamak için, makale yazarlarına neden ihtiyaç duyulduğunu açıklamak gerekir.

İnternet üzerinde bulunan web sitelerinin neredeyse tamamı, çeşitli reklamlar veya diğer gelir modelleri ile para kazanmak üzerine kurulmuştur. İnternet sitelerinin para kazanabilmesi için arama motoru sonuçlarında üst sıralarda çıkması ve daha çok sonuçta yer alması önemlidir. Bu ise ancak web sitesinde daha çok içerik bulunması ile mümkündür.

Örneğin bir web sitesinde 100 tane içerik bulmuyorsa, bu web sitesinin arama sonuçlarında 1000 kez gözükmesi mümkün değildir. Bu yüzden site sahipleri sitelerine daha çok içerik girmek durumundadır. Ancak tek başlarına bunu yapmaları fazla mümkün olmadığından veya zor olduğundan, ücreti karşılığında başkalarından içerik yazarlığı hizmeti alırlar. İşte tam da burada içerik ya da makale yazarı olarak bilinen kişilere ihtiyaç duyulur. Çünkü web sitelerinde daha fazla içeriğin olması, ileride daha fazla ziyaretçi ve dolayısıyla reklam geliri kazanılmasına neden olacaktır.

Makale Yazarak İnternetten Para Kazanma Süreci Nasıl İşler?

SEO uyumlu makale nasıl yazılır? Sorusuna kısaca cevap vermeden önce, makale yazarak internetten para kazanma yönteminde, içerik yazarlarının nasıl bir süreçten geçtiğini de anlatmakta fayda var.

SEO uyumlu özgün içerik ihtiyacı olan kişilere çeşitli platformlardan ulaşabilirsiniz. Örneğin webmaster forumları olarak bilinen forum sitelerine üye olduğunuzda, bu siteler üzerinde içerik ihtiyacı bulunan web sitesi sahiplerine ulaşabilirsiniz.

Web site sahipleri içerik ihtiyaçlarını belirten çeşitli konular açabilir veya kendiniz içerik yazarlığı yaptığınıza dair bilgilendirici bir konu açabilirsiniz. İki taraftan biri diğerine ulaşarak anlaşma sağlanması halinde, içerik sipariş süreci başlamaktadır.

İki tarafın anlaşmasına bağlı olarak işin bedeli peşin olarak ödenebileceği gibi, yarısı peşin veya tamamı iş sonu gibi farklı ödeme modelleri ile alabilirsiniz. Anlaşma şartlarında, yazılan içeriklerin ne zaman teslim edilmesi gerektiği gibi hususlara da yer verilmelidir. Tüm bunlar sağlandıktan sonra süreç başlar ve içerik yazarı anlaşma çerçevesinde özgün makaleleri hazırlamaya başlar.

İçerikler hazır olduktan sonra ilgili müşteriye gönderilerek, ödeme peşin alınmamışsa içeriklerin ödemesi banka hesabına direk olarak gönderilir. İçerik yazarlığı işinde genellikle ödeme için uzun süre beklemenize gerek yoktur. Anlaştığınız içeriğin sayısı ne ise işi teslim ettiğinizde veya daha öncesinde ödemeniz hesabınızda olur.

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

Kısaca sizden istenecek makaleler de olması gereken özelliklere değinecek olursak şunlardan bahsedebiliriz;

Özgün İçerikler

Her şeyden önce sizden istenen içerikler özgün olmalıdır. Yani verilen konunun başka internet sitelerinden araştırılarak, kendi cümleleriniz ile tekrardan yazılması gerekmektedir. Kelimelerin veya cümlelerin yerini değiştirerek içerik hazırladığınızı düşünmek, kısa sürede rezil olmanıza sebep olacaktır. Çünkü bunu anlamanın birçok yöntemi vardır.

Örneğin bir cümlenin Google üzerinde aratılması, aradaki benzerliği ortaya koymak için yeterlidir. Veya özgünlük testi yapan çeşitli programlar, otomatik olarak yazdığınız makalenin özgünlük derecesini göstermek için yeterlidir.

Teşvik Edici Olmalıdır

Hazırlanan içeriğinin özellikle ilk paragrafının, ziyaretçinin makalenin devamını okuması için teşvik edici özelliklere sahip olması önemlidir. Bu sayede ziyaretçinin sitede daha uzun süre kalması hedeflenebilir.

Anahtar Kelime Kullanımı Doğru Olmalıdır

Müşteriniz aksini belirtmemiş ise size verilen anahtar kelimelerin doğru yerlerde geçmesi gerekir. Sırayla anahtar kelimelerin geçmesi gereken yerler şu şekildedir;

  • Makalenin başlığında
  • Makalenin ilk paragrafında ve mümkün olduğu kadar en başında
  • Alt başlıkta
  • Yazının ortasında veya sonlarına doğru

Anahtar kelimelerin geçmesi içeriğin SEO uyumlu olması açısından önem taşımaktadır. İçeriğin uzunluğuna göre anahtar kelime sayısı biraz artabilir. Ancak yeni Google güncellemeleri ile fazla anahtar kelime geçmek yerine, ortalama 400 kelimelik bir makale de anahtar kelimenin maksimum 4 kez geçmesi idealdir.

Alt Başlıklara Önem Verilmelidir

Makale yazarken okunabilirlik oranını artırmak için, ilgili yerlere alt başlıkları koymak önemlidir. Alt başlıklar içeriğin o kısmının ana temasına vurgu yaptığı gibi, görselliği artırmak için de önemlidir.

Paragraf Düzeni Olmalıdır

Makalenin paragraf düzeninin olması önemlidir. Çok uzun paragraflar ziyaretçinin web sitesinden hemen çıkmasına neden olacaktır. Çünkü uzun paragrafların, okunabilirlik seviyesini azalttığı bir gerçektir. Mümkün olduğu kadar 6-7 cümleyi geçmeden paragraflar kurmanız, ideal bir içerik için geçerlidir.

Görseller

Şayet müşteri ile anlaşmanızda görselleri hazırlamak size ait ise, pixel kalitesi yüksek ve konu ile alakalı dikkat çekici görsellere yer vermek faydalı olacaktır.

İmla Kuralları ve Doğru Anlatım

Hazırlayacağınız içeriğin imla kurallarına uygun ve doğru anlatılması da makale yazarken dikkat edilmesi gereken önemli kurallar arasındadır. Doğru bilgi vermek ve anlatımın doğru olması, vicdanen de okuyucu ile aranızda sağlam bir bağın oluşmasına neden olabilir. Özellikle sağlık konularında yanlış bilgiler vermenin ağır sonuçlar doğuracağı unutulmamalı, sağlık ve benzeri konularda doğrudan tavsiyeler vermekten kaçınmak gerekir.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir