Kapat
Android 0

Sony’den 4K OLED ekranlı telefon geliyor

Bugüne kadar üretilen akıllı telefonlarda kullanılan LCD ekranlar yerine bir ilke imza atmayı hedefleyen Sony, mobil cihazlara da OLED teknolojisini getirmeye çalışıyor olabilir. Bu iddianın ortaya çıkmasına yol açan gelişme ise şirketin 30 Kasım 2017 tarihinde açtığı bir iş ilanı güncelleyerek 12 Ocak 2018’de yeniden yayına vermesi.

“Ekran mühendisi” aradığını duyuran Sony, iş tanımında “mobil telefon ürünlerine OLED entegrasyonu yapabilmesi” şartını aradığını belirtti. Bu da Sony’nin 4K OLED ekrana sahip bir akıllı telefon geliştireceği yönündeki iddiaların ayyuka çıkmasına yol açtı.

Geçtiğimiz yılın başlarında Sony ilk 4K HDR OLED TV modeli Sony A1‘i tanıtmıştı. Bu yıl düzenlenen CES teknoloji fuarında da Sony‘nin en yeni OLED TV‘si Bravia A8 görücüye çıktı. Bugüne kadar televizyon modellerinde OLED teknolojisini kullanan Sony, akıllı telefonlarda ise bir üst seviyeye geçerek LCD yerine daha kaliteli ve yüksek çözünürlüklü olan OLED‘e terfi etmeyi hedefliyor olabilir.

Bugüne kadar TV ürünlerinde kullanılan OLED ekranları üzerine hayli gelişmiş bir bilgi birikimine sahip olan şirketin akıllı telefonlarda da bu teknolojiyi kullanıp kullanmayacağı merak konusu olmuş durumda. Bekleyip göreceğiz.

Apple da OLED kullanıyor

Samsung‘un geliştirdiği OLED ekranlarını kullanan Apple, son çıkardığı iPhone X modelinde de bu teknolojiyi tercih etmişti. Japonya’da yayın yapan Nikkan gazetesinin haberine göre Sony’nin bir sonraki Xperia telefonunda da OLED ekran kullanılabilir.

Birol Çolhan {Birol Çolhan}

Teknoloji, gündem, oyun, mobil ve inceleme alanlarında yabancı ve farklı kaynaklardan aldığı yazıları sitemiz için paylaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir