Kapat
Windows 0

Microsoft’tan Windows 10 S için önemli karar!

Microsoft‘un düşük donanımsal özelliklere sahip tablet ve dizüstü bilgisayarlar için geliştirdiği Windows 10 S işletim sistemiyle ilgili radikal bir karar alındı. Buna göre Windows 10 S‘in ismi, işletim sistemi henüz daha çıkmadan değişerek S Modu olacak.

Söz konusu iddia, bugüne dek Microsoft ürünleriyle ilgili yaptıkları haberlerle tanınan Thurrott ve Neowin isimli teknoloji sitelerinde yer aldı. Microsoft’un Windows 10 S işletim sistemi yerine S Modu ismini seçmesinin, bu yazılımın satış ve kullanımıyla ilgili ne tür etkilere yol açacağı henüz netleşmiş değil.

S Modu’nda yazılımsal kısıtlamalar bulunacak

Yeni S Modu işletim sistemi, Windows’un halihazırda satışı gerçekleştirilen çoğu işletim sistemiyle benzer özellikleri paylaşacak. Ancak düşük donanım seviyelerinde dahi performanslı çalışabilmesi için yazılımda bazı kısıtlamalar yer alacak.

Bu kısıtlamalar arasında Windows Mağazası‘ndan uygulama indirme sayısının sınırlandırılması yer alıyor. Ayrıca yüz tanıma sistemiyle cihazın kilidini açmak için de S Modu‘nun tam sürümünü satın almak gerekecek.

Fiyatları belli oldu

Eğer Windows 10 Home işletim sistemini S Modu’nda aktif olarak kullanıyorsanız, hiçbir şekilde ücret ödemeden tam masaüstü deneyimini yaşamaya başlayabileceksiniz. Ancak S Modu aktif halde iken Windows 10 Pro sürümüne geçmek isteyenler, yüz tanıma sisteminin de bulunduğu bu yazılıma 49 $ ücretle terfi edebilecekler. Şimdilik iddialar bu şekilde, ancak bunların hiçbir şekilde Microsoft yetkilileri tarafından doğrulanmadığını da not düşmek gerekir.

Birol Çolhan {Birol Çolhan}

Teknoloji, gündem, oyun, mobil ve inceleme alanlarında yabancı ve farklı kaynaklardan aldığı yazıları sitemiz için paylaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir