Kapat
Windows 0

Microsoft Edge, pil testinde rakiplerini solladı

Windows 10‘un bilgisayar kullanıcılarının favori işletim sistemi olduğu artık herkesin kabulü. Mac ve Linux işletim sisteminin aksine oldukça geniş bir kullanıcı kitlesine sahip olan Microsoft, ne yazık ki Windows 10‘la yakaladığı başarıyı tarayıcı kategorisinde sergilemekten çok uzak. Internet Explorer‘in Google‘ın geliştirdiği Chrome‘un gerisinde kalmasıyla birlikte Microsoft Edge‘yi piyasaya süren şirket, tüm çabalarına rağmen kullanıcıların birinci tercihi olmayı başaramıyor.

Test edildi: Edge daha az pil tüketiyor

Tarayıcı pazarında yüzde 4’lük bir paya sahip olan Edge, şimdilerde bu grafiği tersine çevirmek için atağa kalkmış durumda. Sürekli olarak Google Chrome‘dan daha hızlı olduğuna vurgu yapan reklam filmleriyle kullanıcıları iknaya çalışan Microsoft Edge, şimdilerde yeni bir video daha yayınladı. Aşağıdan izleyelim.

Deney ortamında çekilen bu videoda 3 adet Microsoft Surface Book yan yana dizilmiş durumda. HD kalitede bir video Microsoft Edge, Mozilla Firefox ve Google Chrome tarayıcılarından oynatılıyor. Ardından cihazların bataryasının ne zaman tamamen tükeneceği izleniyor. Firefox 9 saat gibi bir sürede pes ederken Chrome 13 saati zorluyor. Finalde ise Edge, aynı videoyu 16 saat boyunca oynatmayı başararak batarya dostu bir tarayıcı olduğunu ispatlıyor.

Test sonucuna göre Edge, Firefox‘tan yüzde 63 daha az batarya tüketiyor. Aynı oran Chrome söz konusu olduğunda yüzde 19’a düşüyor. Bir diğer popüler tarayıcı Opera‘nın teste dahil edilmemesi büyük bir eksiklik. Ancak bu reklam filmi, Microsoft Edge‘nin ne kadar batarya dostu olduğunu gösterme noktasında amacına ulaşmış gibi duruyor.

Birol Çolhan {Birol Çolhan}

Teknoloji, gündem, oyun, mobil ve inceleme alanlarında yabancı ve farklı kaynaklardan aldığı yazıları sitemiz için paylaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir