Kapat
Teknoloji 0

Samsung’tan Chrome OS’lu tablet

Son dönemde geliştirdiği akıllı telefon ve tablet modelleriyle adını daha sık duymaya başladığımız Samsung, şimdilerde Microsoft Surface‘i andıran yeni bir tablet modeli üzerine çalışıyor. Kod adı “Nautilus” olarak belirleenn yeni tablet modeli, Surface‘de olduğu gibi ayrılabilir yapıya sahip olacak.

Ayrıca bu tablet Android işletim sistemi yerine Google tarafından geliştirilen Chrome OS ile çalışacak.

Kamerası güçlü olacak

Android yerine Chrome OS tercihinin ne kadar isabetli olduğunu zaman gösterecek. Ancak bugüne kadar üretilen Chrome OS‘lu tabletlerde kamera donanımına yeteri kadar önem verilmediği, herkesin malumu. Görünüşe göre Samsung bu algıyı da yıkarak Nautilus kod adlı yeni tablet modelinde üst düzey bir kamera kullanacak. Ekranının ise 12 inç olması bekleniyor. Diğer teknik özellikler henüz meçhul.

Engadget’te yer alan habere göre Nautilus‘ta yedinci nesil Intel Core CPU yer alacak. Ayrıca arka kamerada Sony IMX258 sensörü konumlandırılacak. Bu sensör LG’nin G6 modelinde kullandığı sensörle aynı. Bugüne kadar üretilen Chrome OS tabletlerinin hiçbirinde bu kadar kaliteli bir lens tercih edilmemişti. Bu yönüyle de Nautilus kod adlı yeni tablet dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor.

CES’te görücüye çıkabilir

An itibariyle “Nautilus” tablet modelinin yalnızca Chromium deposunda isminin görüldüğünü biliyoruz. Yani Samsung cephesinden herhangi bir resmî açıklama yapılmış değil. Ancak kim bilir, belki de Şubat ayında başlayacak olan CES fuarında bizi bir sürpriz bekliyor olabilir…

Birol Çolhan {Birol Çolhan}

Teknoloji, gündem, oyun, mobil ve inceleme alanlarında yabancı ve farklı kaynaklardan aldığı yazıları sitemiz için paylaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir