Kapat
iOS 0

Apple bu yıl iPhone için Intel’i tercih edebilir!

Bundan birkaç ay önce Apple’ın Qualcomm ile olan işbirliğini sonlandırma kararı alacağına dair haberler çeşitli teknoloji sitelerinde yer almıştı. Bugün ulaştığımız yeni bir haber de bu iddiaları doğrular nitelikte. Buna göre Apple, 2018 yılında üreteceği yeni iPhone modellerinde Qualcomm ile olan anlaşmayı iptal edip Intel ürünlerini tercih edebilir.

Eğer Intel‘le yapılması planlanan bu işbirliği hayata geçirilirse iPhone 8, 8 Plus ve X modellerinde kullanılacak olan LTE bağlantısını sağlayan modem artık Qualcomm‘dan temin edilmeyecek. Bu iddiaların kaynağı ise daha önce de Apple ürünlerine dair yaptığı sızıntı kaynaklı haberlerle tanınan KGI Securities analisti Ming-Chi Kuo.

Qualcomm’la kurulan ortaklığın sonuna gelindi

MacRumors sitesinde açıklamalarına yer verilen Ming-Chi Kuo‘ya göre Apple’ın Qualcomm ile uzun bir süredir yürüttüğü ortaklığın sonuna gelinmiş durumda. Artık Apple‘ın 2018 yılı içinde fabrikalarında üretime geçecek tüm iPhone modellerinde Intel‘den alınan LTE modemleri tercih edilecek.

Öte yandan Kuo‘nun MacRumors‘a verdiği demeçte Qualcomm‘un modem ürünleriyle Intel‘in modelleri arasında yapılan testlerin sonuçlarına da yer verildi. Buna göre Intel, Qualcomm‘un LTE bağlantısı sağlayan modemlerinden daha verimli ve yüksek performanslı çalışıyor.

Tüm bunlara ek olarak şuan Apple‘la yasal bir takım sıkıntılar yaşayan Qualcomm, açmış olduğu telif hakkı ve patent davalarında geri adım atarsa Apple ile olan işbirliği bir süre daha devam edebilir. Bu gerçekleşirse Intel‘le kurulması planlanan işbirliği de rafa kalkacaktır.

Birol Çolhan {Birol Çolhan}

Teknoloji, gündem, oyun, mobil ve inceleme alanlarında yabancı ve farklı kaynaklardan aldığı yazıları sitemiz için paylaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir