Kapat
Oyun 0

Super Mario Run aylık aktif 20 milyon oyuncuya ulaştı

Nintendo tarafından mobil cihazlar için geliştirilen Super Mario Run oyunu, geçtiğimiz yıl Ekim ayında dünya genelinde 200 milyon adet indirme rakamına ulaştı.

2017 yılına ait konsolide finansal raporları açıklayan Nintendo, oyunu oynayan aylık oyuncu sayısının 20 milyon olduğu bilgisini de paylaştı. Bu rakam kesinlikle yabana atılacak gibi değil, çünkü Super Mario Run Nintendo’nun mobil platformlar için geliştirdiği ilk oyun olma özelliğine sahip.

En fazla aylık 21 milyon oyuncu sayısına ulaşan Super Mario Run’dan Nintendo‘nun ne kadarlık bir gelir elde ettiğinin bilgisine ise finansal raporlarda yer verilmedi. Haliyle bu da oyuncular için ayrı bir merak konusu oldu.

Pek kâr getirmiyor olabilir

Bundan önce Nintendo yetkilileri Super Mario Run oyununun beklendiği kadar kâr getirmediğini açıklamıştı. Milyonlarca cep telefonu ve tablete indirilmiş olsa da yapımcısına yeteri kadar para kazandırmayan oyunla ilgili farklı bir strateji izleme yoluna da gidilmiş değil.

Şuan için uygulama mağazalarında ücretsiz yayınlanan Super Mario Run‘u herkes telefonuna yükleyebiliyor. Ancak birkaç bölüm oynadıktan sonra diğer bölümlerin kilidini açmak için ödeme yapmak gerekiyor. Başlangıçta bu fiyat 10 $, yani yaklaşık 40 TL olarak belirlenmişti ama görünüşe göre işler beklendiği gibi gitmedi. Çoğu kullanıcı ücret istenmesinden rahatsız oldu ve oyunu telefonundan kaldırdı.

Bu sebepten olsa gerek, 200 milyon adet indirme rakamına ulaşmış olsa da Super Mario Run’u aylık oynayan kullanıcı sayısı yalnızca 20 milyon. Yani 10 kişi oyunu indirmişse bunlardan yalnızca 1 tanesi oyunu sürekli oynuyor.

Birol Çolhan {Birol Çolhan}

Teknoloji, gündem, oyun, mobil ve inceleme alanlarında yabancı ve farklı kaynaklardan aldığı yazıları sitemiz için paylaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir