Kapat
Mobil 0

LG, Çin pazarından çekiliyor mu?

Çin’deki bazı gazetelerde yer alan bir iddia teknoloji gündemine bomba gibi düştü. Buna göre LG’nin akıllı telefon biriminin Çin genelindeki operasyonlarını durdurma kararı aldığı iddia edildi. Bu haberin LG’nin 2017 yılına ait finansal sonuçları açıklamasının hemen ardından gelmesi ise manidar bulundu.

Çinli markalarla boy ölçüşemedi

Elektronik devi LG’nin genel olarak pozitif bir tablo çizdiği 2017 yılına ait rakamlarda mobil cihaz biriminin ciddi kan kaybına uğradığı görüldü. Öyle ki 2017’nin son çeyreğinde LG akıllı telefonlarını yöneten birim, kar zarar hanesine 192 milyon dolar zarar yazdı. Bu kan kaybının sebebi ise “Çinli markalardan kaynaklanan yüksek rekabet” olarak gösterildi.

Huawei, Xiaomi ve OPPO gibi birçok markanın rekabet ettiği Çin pazarında umduğunu bulamayan LG, şimdilerde bu ülkeden çekilme kararı almış olabilir.

Satış rakamları beklentilerin altında kaldı

Sene içinde yalnızca 160 bin adet akıllı telefon satabilen LG için Çin pazarı tam bir hayal kırıklığı. Dünya genelinde 480 milyon adet satış rakamını hedefleyen şirketin kalabalık nüfuslu Çin’de bu kadar az telefon satması, şirketin ne kadar kan kaybettiğini gösteriyor.

Öte yandan LG G6 ve V30 akıllı telefon modelleri halen daha Çin genelinde satışa çıkmış değil. Öyle ki şuan LG Çin’in web sitesini açan kullanıcıları miadı çoktan dolan LG G5 modeli karşılıyor. Bu da LG’nin Çin pazarından çekileceği yönündeki iddiaların doğruluk oranını artırıyor.

Birol Çolhan {Birol Çolhan}

Teknoloji, gündem, oyun, mobil ve inceleme alanlarında yabancı ve farklı kaynaklardan aldığı yazıları sitemiz için paylaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir