Kapat
Windows 0

Microsoft’a 600 milyon dolarlık dava şoku!

ABD’nin New Mexico eyaletine bağlı Albuquerque şehrinde yaşayan Frank Dickman isimli bir vatandaş, bilgisayarına Windows 7‘yi geri yüklemesi için Microsoft’u mahkemeye verdi.

Microsoft CEO’su da suçlanıyor!

Colorado eyaletinin Denver şehrindeki mahkemeye başvurarak dilekçe dolduran Dickman, Microsoft‘u ve şirketin CEO‘su Satya Nadella‘yı “sivil hakları ihlal etmek”le suçladı. Kullandığı Asus marka dizüstü bilgisayarın zorla Windows 7’den Windows 10’a yükseltilmesi esnasında kişisel bilgilerinin kaybolduğunu öne süren vatandaş, 600 milyon dolarlık tazminat istedi. Microsoft artık bu bilgisayara ya Windows 7’yi geri yüklemek, yada tazminat talebini kabul etmek zorunda kalabilir.

Asus 54L model dizüstü bilgisayarındaki tüm verilerin silindiğini, format işleminden sonra da hala daha Windows 7’ye geri dönüş yapamadığını öne süren Dickman’ın tazminat talebinin nasıl sonuçlanacağı ise merak konusu oldu. Microsoft‘un zorla güncelleme yapmasından rahatsız olan kullanıcılar, Dickman’ı kahraman olarak görmeye başladılar bile.

Microsoft sözcüsü: Yorum yok

Haberin yayınlandığı The Register gazetesi, davayla ilgili Microsoft‘tan görüş almak için başvurmuş olsa da şirket sözcüsü herhangi bir yorum yapmaktan kaçındı. Gerçek şu ki, Dickman’ın açtığı bu dava dünya çapında Microsoft’un zorunlu güncelleme politikasından şikayetçi olan binlerce insan için emsal teşkil edebilir. İnsanları Windows 10 sürümüne güncelleme yapmaya zorlamak gerçekten akıl alır gibi değil.

Her ne kadar Windows 7 çıkalı 9 yıl geçmiş olsa da, pazar payı araştırmaları bu eski işletim sisteminin hala daha beğeniyle kullanıldığını gösteriyor.

Birol Çolhan {Birol Çolhan}

Teknoloji, gündem, oyun, mobil ve inceleme alanlarında yabancı ve farklı kaynaklardan aldığı yazıları sitemiz için paylaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir