Kapat
Windows 10'da RAM Temizleme Nasıl Yapılır?
Windows 0

Windows 10’da RAM Temizleme Nasıl Yapılır?

Windows 10 işletim sistemine sahip bir bilgisayar kullanıyorsanız. Bilgisayarınızda RAM’in azaldığını belirten uyarılar alabilirsiniz. Peki bu uyarılardan kurtulmak için gerekli olan RAM temizleme nasıl yapılır? Windows 10’da RAM temizleme işlemini yapmak için herhangi ekstra bir programa ihtiyacınız yoktur.

RAM’i temizlemek için öncelikle RAM’in ne olduğunu ve çalışma sistemini öğrenmeniz gerekmektedir. Bunları öğrendikten sonra RAM temizleme işlemini çok daha pratik bir şekilde ve anlayarak yapabilirsiniz.

RAM Nedir?

Random Access Memory kelimesinin kısaltılmış hali olan RAM, kısaca bilgisayarınızdaki geçici depolama alanıdır. Bilgisayarınızın RAM boyutu ne kadar fazlaysa birçok uygulamayı performans kaybı yaşamadan çalıştırabilirsiniz. Kullanılabilir RAM miktarı azaldığında ise bilgisayarınız depolama sürücüsünün RAM gibi davranan daha yavaş bir yapısını kullanır.

RAM geçici bir depolama alanı olduğundan dolayı bilgisayarınız kapandığında RAM’de bulunan bütün içerikler silinir. Bu yüzden saklamak istediğiniz bir veriyi kalıcı bir depolama alanına kaydetmelisiniz. Bu yüzden RAM’i temizlemenin en etkili yollarından birisi de bilgisayarı yeniden başlatmaktır.

Windows 10’da RAM Temizleme Nasıl Yapılır?

Bilgisayarı Yeniden Başlatın

Bilgisayarınızı yeniden başlattığınız zaman RAM’de kayıtlı olan tüm veriler silineceğinden dolayı RAM temizlenmiş olacaktır. Ne kadar göz ardı edilse de bu yöntem oldukça etkili olabilmektedir. Bu yüzden de belirli aralıklarla bilgisayarınızı yeniden başlatmanız oldukça faydalı olacaktır.

RAM Kullanımını Kontrol Edin

RAM kullanımını öğrenmek için Windows’un size sunduğu araçlardan faydalanabilirsiniz. Windows’ta bulunan Görev Yöneticisi programını çalıştırarak RAM kullanımını detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz. En

Bunun içinse Görev Yöneticisinde yer alan Performans sekmesine girmelisiniz. Bu kısımda RAM kullanımın zamana göre kullanımını gösteren bir grafik göreceksiniz. Daha sonra ise en altta yer alan Kaynak İzleyicisini Aç seçeneğine tıklayarak Bellek sekmesine girebilir ve çok daha detaylı kullanımlara ulaşabilirsiniz.

Uygulamaları Kaldırın

Bir önceki adımda hangi programların veya uygulamaların en çok RAM tükettiğini öğrendiniz. Burada kullanmadığınız ve fazla RAM tüketen uygulamaları kaldırarak RAM’inizi rahatlatabilirsiniz.

Bu uygulamaları kaldırmak içinse Ayarlar>Uygulamalar yolunu izleyebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken şey ise doğru uygulamayı kaldırdığınızdan emin olmak.

Bazen kullandığınız bir uygulamayı fazla RAM tüketse de kaldırmak istemeyebilirsiniz. Bunun içinse o uygulamanın başlangıçta çalışmasını engelleyerek sadece kullandığınız zaman RAM tüketmesini sağlayabilirsiniz. Bunu içinse Görev Yöneticisini kullanabilirsiniz.

Hafif Uygulamalar Kullanın

RAM kullanımını azaltmak için programlarınızdan vazgeçmek istemiyor olabilirsiniz. Bu durumda ise daha az RAM tüketen alternatif programlar tercih edebilirsiniz.

Virüs Taraması Yapın

Kötü amaçlı yazılımlara karşı bir tarama yapmak oldukça iyi bir fikirdir. Bilgisayarınızda kişisel verilerinize ulaşmak isteyen ve RAM’inizi sömüren kötü amaçlı bir yazılım olabilir. Bu yazılımları tespit edebilmek içinse etkili ve güçlü programları kullanmalısınız.

  • Kaspersky Security Cloud Free (Ücretsiz)
  • Bitdefender Antivirus Free Edition (Ücretsiz)
  • Windows Defender (Ücretsiz)
  • Kaspersky Total Security (Ücretli)
  • Bitdefender Antivirus Plus (Ücretli)
  • Norton 360 Deluxe (Ücretli)

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir