Kapat
Lite Sürüm Nedir? Lite Sürüm Ve Normal Sürüm Arasındaki Fark
Genel 0

Lite Sürüm Nedir? Lite Sürüm Ve Normal Sürüm Arasındaki Fark

Lite sürüm nedir? Lite sürüm, bir uygulamanın veya yazılımın ücretsiz olarak erişilebilen daha kısıtlı halidir.

Lite sürüm, normal sürümün daha sınırlı veya reklam içeren hali olabilmektedir. Bir uygulamanın veya programın lite sürümünde genellikle teknik destek yoktur. Lite sürümde yer alan kısıtlamalar ise bazen ücret ödeyerek kaldırılabilmektedir.

Günümüzde lite sürüm hemen hemen birçok mobil platformda kullanılmaktadır.  Lite sürüm anlayışı birçok şirkete büyük paralara kazandırmıştır. Bu duruma altyapı hazırlayan ise gelişmemiş veya gelişmekte olan ülkelerdeki yavaş internet ve düşük cihaz özellikleri olmuştur. Bu yüzden pek çok popüler uygulamanın lite sürümü de piyasaya sunulmuştur.

Lite Sürüm Nedir?

Lite sürümüm tasarlanış amacı düşük kaliteli ve zayıf internet bağlantısı olan cihazlarında popüler uygulamaları kolaylıkla kullanabilmesidir. Bir uygulamanın normal sürümü 100-120 MB’ken lite sürümü 20-30 MB boyutundadır. Günümüzde 3G, 4G, 4,5G ve 5G gibi bağlantı teknolojileri olsa da dünyanın büyük bir çoğunluğu hala 2G bağlantı teknolojisini kullanmakta.

Lite sürümü uygulamalarda tamda yavaş internet bağlantısına sahip kullanıcılar için oluşturulmuştur. Çünkü lite sürüm çok yavaş internet bağlantısında bile gayet düzgün bir şekilde çalışabilmektedir. Facebook, Pubg, Instagram gibi uygulamaların gelişmekte olan ülkelerin kullanıcıları için lite sürümü mevcuttur. Bu sürümler oldukça küçük depolama alanı kaplamakta ve 2G gibi yavaş internet ağlarında bile verimli çalışmaktadır.

Lite Sürüm ve Normal Sürüm Arasındaki Fark Nedir?

Lite sürümde büyük miktarda veri gerektiren özellikler kısıtlanmış bir şekilde gelmektedir. Özellikle Facebook lite sürümünde bu durum böyledir. Bunun dışında birçok büyük şirket uygulamalarının lite sürümünü piyasaya sunmaya başlamıştır. Lite sürümle normal sürüm arasındaki fark ise şu şekildedir.

  • Boyut: Lite sürümün en büyük farklarından biride uygulama boyutudur. Lite sürümlerde uygulama boyutunun daha az olmasının sebebi ise düşük seviyedeki cihazlardan depolamadan tasarruf etmektir.
  • Şarj Kullanımı: lite sürümlerde batarya kullanımı normal sürümlere göre oldukça daha düşüktür. Bunun sebebi ise lite sürümlü uygulamaların daha az performanslı olması ve oldukça kısıtlı özelliklerle birlikte gelmesi.
  • Uygulama Hızı: Lite sürüm daha düşük internet hızında çalışması için tasarlandığından dolayı normal sürümden daha yavaş çalışmaktadır.
  • Veri Kullanımı: Lite sürüm oldukça daha az bir veri kullanımına sahiptir. Bunun sebebi ise herkes aynı hızda internet bağlantısına sahip değildir. Bu yüzdende lite sürümler düşük veri kullanımına uygun olarak çalışması için tasarlanmıştır.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir