Kapat
Poligraf ya da Yalan Makinesi Nedir? Nasıl Çalışır?
Genel 0

Poligraf ya da Yalan Makinesi Nedir? Nasıl Çalışır?

Poligraf makinesi diğer bir adıyla yalan makinesi nedir? İşte bu yazımızda bunlara değineceğiz.

Poligraf makinesi, kişinin doğrumu yoksa yalan mı söylediğini test etmek amaçlı bir cihazdır. Poligraf makinesi yani yalan makinesi, kişinin bedensel hareketlerinden ve vücudundaki değişimlerden yol çıkarak kişinin doğru söyleyip söylemediği hakkında tespitler yapar.

Yalan söyleyen bir kişinin vücudunda kontrolü dışında gelişen fizyolojik ve davranışsal değişimler gözlenir. Poligraf makinesi ise bu değişimlerden yola çıkarak kişinin yalan söyleyip söylemediğini anlamamıza yardımcı olur.

Poligraf ya da Yalan Makinesi Nedir? Nasıl Çalışır?

Öncelikle poligraf testi yapılacak olan kişiye, makineye bağlı olarak değişen 4 veya 6 adet sensör takılır. Bu sensörlerin görevi ise kişinin sorular verdiği cevaplara göre vücudunda görülen davranışsal ve fizyolojiksel değişimleri bir grafiğe kaydetmektir. Bu grafikteki veriler genellikle kan basıncı, nefes alışveriş hızı ve nabızdır. Ayrıca yalan makinesi kişinin bacak ve kol hareketlerini de kaydederek farklı sonuçlar alınmasına da yardımcı olur.

İlk olarak poligraf makinesine bağlanan kişiye 3-4 adet kolay soru sorulur. Bu soruların amacı sinyalleri kontrol etmektir. Daha sonra ise asıl sorular sorulmaya başlanır. Test başladıktan sonra kişinin tüm verdiği cevaplar ve vücudunda oluşan tepkiler kayıt altında tutulur. Makinenin denetçisi ise test sonuna kadar grafiksel değişimleri takip eder. Test sırasında grafikteki ani değişimler o esnada kişinin yalan söylediğini gösterir

Aynı zamanda her insanın yalan söylerken verebileceği tepkiler aynı olmadığından dolayı yalan makinesi yüzde yüz kesinlik ifade etmez.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir