Kapat
Hardware Nedir? Ne Anlama Gelir?
Donanım 0

Hardware Nedir? Ne Anlama Gelir?

Hardware nedir? Hardware kelimesinin Türkçedeki karşılığı donanım demektir. Hardware, bir bilgisayar veya teknolojik bir sistemdeki tüm somut ve fiziksel parçaları niteler. Monitör, CPU, GPU, bellek buna verilebilecek örneklerden bazılarıdır. Hardware, bilgisayar işlevini sağlamak için genellikle software ve firmware ile birlikte çalışır. Hardware olarak bilinen parçalar masaüstü bilgisayar ve dizüstü bilgisayar gibi farklı teknolojik ürünlerde farklı tasarımlara sahip olabilir. Ancak amaçları genellikle aynıdır.

Hardware Nedir?

Hardware, oldukça geniş ve kapsamlı bir terimdir. Bilgisayar bütününde yer alan tüm fiziksel parçalar anlamına gelir. Bilgisayarın çalışmasını sağlayan dahili donanım parçalarına bileşen, harici donanım aygıtlarına ise çevre birimi denir.

Bir bilgisayarın en önemli parçası ise dahili donanımda bulunan anakarttır. Ayrıca anakart diğer tüm birimlerin birbirine bağlı olmasını sağlayan parçadır. Bu nedenle bir sistemin temel yapı taşı için anakart dersek yanlış söylemiş olmayız.

Hardware Türleri Nelerdir?

Hardware, dahili ve harici bileşenler olarak ikiye ayrılır. Bu bileşenler, işletim sisteminin veya programların verdiği talimatları yerine getirirler.

  • Anakart (Motherboard): Tüm bileşenlerin ve çevre birimlerinin birbiriyle bağlantı kurmasını sağlayan bir parçadır. Yani bir sistemin olmazsa olmazıdır.
  • CPU: Bilgisayar verilerinin işlemek ve bu verileri dönüştürmekten sorumludur.
  • RAM: Bir bilgisayardaki işletim sisteminin, programların ve verilerin tutulduğu yerdir. Ayrıca işlemcini bunlara hızlı bir şekilde ulaşmasını sağlar.
  • Görüntüleme Ekranı: Diğer adı monitör demektir ve kullanıcılar arasında yaygın olarak bu ismiyle bilinir. Ayrıca görüntüleme ekranı bilgisayara yerleşik olarak da gelebilir.
  • HDD: Tüm dosyaları, belgeleri, medyaları, programları ve diğer her şeyi depolamakla görevlidir. HDD, herhangi bir kesinti durumunda bile depolananları saklayabilir.
  • SSD: HDD’den farklı olarak hareketli parçalara sahip değildir. Ayrıca HDD’ye göre yükleme ve yazdırma işlemlerini çok daha hızlı yapar.
  • Ekran Kartı: Grafik oluşturmaktan, bunları düzenlemekten ve ekrana aktarmaktan sorumludur. Ayrıca ekran kartı işlemci veya RAM’de oluşabilecek fazla yükü üstlenir.
  • Güç Kaynağı: Çıkıştan gelen gücü tüm bileşenlerin kullanabileceği bir hale getirir. Ayrıca sistem ne kadar karmaşıksa güç kaynağının da o kadar güçlü olması gerekir.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir