Kapat
SSD Nedir? SSD'nin HDD'ye Göre Avantajları
Donanım 0

SSD Nedir? SSD’nin HDD’ye Göre Avantajları

SSD nedir ve ne işe yarar? SSD (Solid-State Driver) Türkçe haliyle Katı Hal Sürücüsü olan parçanın çalışma sistemi aslında çok basittir. SSD almadan önce hangi modeli niçin aldığınızı bilmeniz çok önemlidir ama bundan önce bilmeniz gereken şey SSD’nin ne olduğudur.

SSD, güncel bir bilgisayar sistemi için en gerekli parçalardan biridir. Basit bir şekilde söylemek gerekirse SSD’nin önemi oldukça nettir. Hızlı bir açılış, iyi bir performans için SSD son derece önemlidir.

SSD Nedir?

Temel olarak bakacak olursak SSD, devre kartınızda bulunan bazı bellek yongalarından oluşmaktadır. Güç aktaran veya besleyen SATA, PCle şeklinde giriş çıkış arayüzüne sahiptir. Bildiğimiz HDD donanımlarından farklı bir yapıya sahiptir.

Normal bir HDD yerine SSD tercih etmeniz için birçok geçerli sebep bulunmaktadır. Dizüstü bir bilgisayar kullanmakta iseniz herhangi bir kaza durumunda donanımlarınızın zarar görmesi kaçınılmazdır. Böyle bir durumda verilerinize erişiminizi kaybedebilirsiniz. Bu yüzden HDD yerine SSD kullanmalısınız çünkü SSD, HDD’nin aksine zarar görebilecek bir yapıda değildir.

Hareketlilik dizüstü bilgisayarların, yapılış amaçları doğrultusunda olmazsa olmaz bir parçasıdır. SSD, HDD’ye kıyasla daha küçük ve daha hafiftir. Bu sayede dizüstü bilgisayarlarda diğer donanım parçaları için yer açılmış olur ve bilgisayara hafiflik sağlar. Ayrıca SSD daha az güç tüketimi yapar.

SSD’nin Avantajları Nelerdir?

SSD sayesinde artık eskimeye başlayan HDD’ye ihtiyaç duymazsınız. SSD yapısı ve gösterdiği performans nedeniyle birçok avantaja sahiptir.

  • Daha Dayanıklı: Geleneksel sabit disklerde, hareketli parçalar bulunduğu için ortaya bir ısı çıkar ve bu ısı yüzünden çeşitli arızalar meydana gelmektedir. SSD’de ise hareketli bir parça bulunmadığı için böyle bir sorunla karşılaşma ihtimaliniz oldukça düşüktür. Ayrıca darbelere karşıda oldukça dayanaklıdırlar.
  • Daha Hızlı: SSD bünyesinde hareketli bir parça bulundurmadığı için çok daha hızlıdır. SSD size anında yükleme performansı sunar. Bu da daha yüklemek isteyeceğiniz uygulamaları daha hızlı yüklemenizi ve daha hızlı bir sisteme sahip olmanıza yarar.
  • Taşınması Kolay: SSD, sabit sürücülerden daha hafif olduğu için kullanımı çok daha kolaydır. Sürekli seyahat eden biri için SSD dizüstü bilgisayarın olamzsa olmaz bir parçasıdır.
  • Daha Verimli: SSD daha verimlidir. Hareketli bir parçaya sahip olmadığı için daha az güç tüketir ve uzun bir pil ömrü sağlar
  • Daha Düşük Hata Potansiyeli: SSD’ler çok daha iyi bir teknoloji ile üretildikleri için hata yapma ve arıza potansiyeli oldukça düşüktür. Buda verilerinizin daha güvenli bir şekilde saklanmasını sağlar.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir