Kapat
İnternet Servis Sağlayıcısı ISP Nedir?
İnternet 0

İnternet Servis Sağlayıcısı ISP Nedir?

İnternet servis sağlayıcısı ISP Nedir? ISP kelimesi İnternet Service Provider yani İnternet Servis Sağlayıcı kelimelerinin kısaltılmışıdır. ISP internet servis sağlayıcılarının genel bir ismidir. Basit bir şekilde anlatmak gerekirse bu yazıyı okumanızı sağlayan şey ISP’dir.

Ayrıca ISP firmaları, büyük telekomünikasyon şirketlerinden çok küçük yapılanmalara kadar çeşitlilik göstermektedir. ISP ile bağlantı kurduğunuz zaman bu sağlayıcı şirketlerden birinin ağına katılmış olursunuz. Bunu herhangi bir tarayıcıdan ve internet bağlantısı sağlayan uygulamadan yapabilirsiniz.

İnternet Servis Sağlayıcısı ISP Nedir?

ISP’nin anlamı Internet Service Provider’dır. Türkçe bir ifadeyle ise internet servis sağlayıcısı anlamına gelir. ISP firmaları kablolu modem, kablosuz modem veya yüksek hızlı bağlantılar gibi bazı birçok bağlantı teknolojisini kullanarak size veri iletimi gerçekleştirir.

ISP firmaları ilk olarak 1980-1990 yılları arasında ortaya çıkmıştır. ISP firmaları, kullanıcılara internet hizmeti vermek amacıyla çalışan kuruluşlardır. ISP çoğunlukla veri iletişim erişimi, telefon bağlantısı, kablolu TV erişimi gibi telekomünikasyon hizmetleri sunarlar.

Eğer bir ISP sağlayıcınız yoksa internet bağlantısı kuramazsınız. Ayrıca kullandığınız ISP sorunluysa, başka bir internet sağlayıcıya erişimiz yoksa interneti kullanmazsınız.

  • ISP, tüketicilere ve işletmelere web erişimi sağlayan bir şirkettir.
  • Ayrıca bazı ISP firmaları güvenlik hizmetleri gibi ek hizmetler de sağlamaktadır.
  • Bir ISP birçok alana erişim sağladığı için bilgi hizmeti sağlayıcısı olarak da kabul edilir.
  • İnternet genel olarak günlük hayatta kullanılıyor olsa da ilk olarak devlet kurumlarında ve üniversitelerde ortaya çıkan bir teknolojidir.
  • İnternet erişimi zamanla dial-up, DSL, kablo, fiber ve uydu olmak üzere birçok alanda ilerlemeler kaydetmiştir.

Genel olarak değerlendirmek gerekirse, bir internete bağlanmak için üç temel şeye ihtiyaç vardır. İşletim sistemine sahip bir cihaz, internet servis sağlayıcısı ve web tarayıcısı. Bu üç temel şeye sahipseniz internete bağlanmak için önünüzde bir engel yoktur.

ISP hakkında genel bilgiler bu kadardı. Fikirlerinizi ve görüşlerinizi yorumlarda belirtmeyi unutmayınız.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir