Kapat
Belirtilen Modül Bulunamadı Hatası Çözümü
Windows 0

Belirtilen Modül Bulunamadı Hatası Çözümü

Belirtilen modül bulunamadı hatası genel olarak Windows başlangıcı ve ısınmasında karşınıza çıkabilir. Ancak çeşitli programları kullanmaya çalışırken veya internete bağlanmaya çalışırken de bu hatayla karşılaşabilirsiniz. Kullanıcıların çoğu ise bu hatayı genellikle USB belleği bilgisayara bağladıktan sonra yaşıyor.

Bu problem ise genellikle USB belleğe kötü amaçlı bir yazılım yani virüs bulaşmasından kaynaklanıyor. Başka bir neden ise bozuk sistem dosyaları olabilir. Bu sorunu basit bir şekilde çözmek istiyorsanız USB belleği şekillendirmeniz gerekiyor.

Belirtilen Modül Bulunamadı Hatası Çözümü

Virüs Taraması Yapmak

Çoğu kimsenin belirtilen modül bulunamadı hatasını alma sebebi ise kötü amaçlı bir yazılımın USB’ye bulaşmış olmasıdır. Bazı durumlarda kötü amaçlı yazılımları silmek bir çözüm yöntemi olarak görülse de bu pek etkili olmayacaktır. Bu yüzden bir virüs taraması yapmanız şarttır.

Sisteminizde bir anti virüs programı bulunmuyorsa hemen bir tane edinmeniz gerekiyor. Windows Defender çoğu kullanıcı için yeterli gelmektedir ve Windows 10’la birlikte bilgisayarınızda kurulu olarak gelmektedir. Virüs taramasını bu programı kullanarak yapabilirsiniz. Bunun dışında bir anti virüs programı kullanmak istiyorsanız, Kaspersky ve Bitdefender tarafından geliştirilen ücretsiz programlardan birini tercih edebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken en önemli kısım ise tam tarama yapmak olacaktır çünkü hızlı tarama etkili olmayacaktır.

Backgroundcontainer Görevini İptal Etmek

Bu kısımda yapmanız gereken şey Görev Zamanlayıcı Kitaplığı içerisinde yer alan BackgroundContainer görevini kaldırmak veya iptal etmek olacaktır. Bunu yapmanın herhangi bir zararı olmayacağından emin olabilirsiniz. Aşağıdaki adımları izleyerek bu işlemi tamamlayabilirsiniz.

 1. Win + R tuşuna birlikte basınız.
 2. Karşınıza çıkan pencereye taskschd.msc yazarak enter tuşuna basınınız.
 3. Görev Zamanlayıcı penceresi açık haldeyken Görev Zamanlayıcısı Kitaplığı’na giriş yapın.

Burada BackgroundContainer adında bir görev karşınıza çıkacak. Bu göreve sağ tuş tıklayarak onu silmelisiniz. Eğer böyle bir görev bulunmuyorsa ve hala aynı hatayı almaya devam ediyorsanız bir sonraki adımı denemelisiniz.

İlgili .DLL Dosyasının İşlemini Durdurmak

Belirtilen modül bulunamadı hatası belirli bir .DLL dosyasıyla ilişkili olabilir bu durumda belirtilen dosyayı bulup durdurmanız gerekmektedir. En çok işe yarayan yöntem ise budur. Dolayısıyla sizin işinize yaraması da muhtemeldir.

 1. Win + E tuşlarına birlikte basarak Dosya Gezgini uygulamasını giriniz.
 2. Ardından üst tarafta bulunan Giriş, Paylaş ve Görünüm kısmından Görünüm kısmına ve ardında Seçenekler kısmına giriniz.
 3. Karşınızdaki pencereden Görünüm kısmına geliniz.
 4. Gizli dosyalar ve klasörler kısmının hemen alt tarafında bulunan Gizli dosyaları, klasörleri ve sürücüleri göster seçeneğine tik atarak seçili hale getiriniz.
 5. Daha sonra Korunan işletim sistemi dosyalarını gizle seçeneğinde bulunan tik işaretini kaldırınız.

Bu adımı gerçekleştirdiğiniz zaman bazı gizli olan sistem dosyalarını görünür kılacaksınız. Bundan sonra yapmanız gereken işlem ise bilgisayarınızı güvenli modda başlatmak olacaktır. Bunun içinse aşağıdaki adımları takip etmeniz gerekecektir.

 1. Başlat menüsüne sağ tuş tıklayarak Ayarlar menüsüne giriniz.
 2. Güncelleştirme ve güvenlik kısmında bulunan Kurtarma adlı kısma giriş yapınız.
 3. Gelişmiş başlangıç seçeneğinin altında kısmında bulunan Şimdi yeniden başlat seçeneğine tıklayınız.
 4. Karşınıza açılacak olan pencereden Sorun Gider > Gelişmiş Seçenekler > Başlangıç Ayarları ve Yeniden Başlat yolunu izleyiniz.
 5. Windows tekrardan başlatıldığında ise F5 tuşunu veya 5 tuşunu kullanarak ağ etkin bir haldeyken güvenli moda giriniz.

Bilgisayarınızda oturum açtıktan sonra Görev Yöneticisine girin ve işlemler sekmesine gidin. Daha sonra ise işlemler sekmesinden belirtilen modüller bulunamadı hatası yer alan işlemleri sonlandırın.

System File Checker Aracını Çalıştırmak

Belirtilen modül bulunamadı hatasının bir diğer sebebi ise bozuk olana sistem dosyalarıdır. Bu durumda olduğunuzu düşünüyorsanız System File Checker yani SFC aracını çalıştırmanız gerekmektedir. Bu araç sayesinde sisteminizde bulunan bozuk dosyalar düzeltilecektir. Bu işlemi yapmak içinse yine aşağıda yer alan adımları takip edebilirsiniz.

 1. Başlat menüsünün yan tarafında bulunan arama kısmına cmd yazınız.
 2. Sizi Komut İstemi karşılayacaktır; Komut İstemi uygulamasını yönetici olarak çalıştırınız.
 3. Komut İstemi açıldıktan sonra karşınızda bulunan kısma sfc /scannow yazıp Enter tuşuna basınız.

Bu işlem biraz vakit alacaktır bu yüzden bitene kadar beklemelisiniz. System File Checker kontrol ve onarım işlemi bittiği zaman sizi bilgilendirecektir. Bu işlemde bittikten sonra bilgisayarınızı yeniden başlatarak hatayı tekrar kontrol ediniz.

Belirtilen modül bulunamadı hatasının çözümü bu kadardı. Eğer faydalı bulduysanız fikirleriniz yorumlarda belirtmeyi unutmayınız.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir